Czy będzie referendum i przedterminowe wybory?

Do biura Państwowej Komisji Wyborczej w Kielcach zostały złożone podpisy pod wnioskiem o referendum w sprawie odwołania wójta i rady gminy. Inicjatorom referendum udało się zebrać ponad 1800 podpisów, czyli o ponad 500 więcej, niż było wymagane, żeby referendum mogło się odbyć. Co dalej? Czy i kiedy odbędzie się referendum i przedterminowe wybory?

Inicjatorzy referendum mieli na zebranie podpisów maksymalnie 60 dni, jednak wystarczyły im 2 tygodnie. Teraz komisarz wyborczy ma 30 dni na sprawdzenie wniosku i podpisów, po tym terminie musi wydać decyzję o przeprowadzeniu referendum lub ewentualnie – o odrzuceniu wniosku.

Jeśli zostanie wydana decyzja o przeprowadzeniu referendum – referendum powinno się odbyć między 30 a 40 dniem od dnia wydania decyzji, czyli według moich obliczeń – na przełomie lipca i sierpnia.

Aby referendum było ważne, frekwencja musi wynieść przynajmniej 60 procent. Dla przypomnienia – w ostatnich wyborach samorządowych w Gminie Piekoszów w 2010 roku frekwencja wyniosła około 57 procent.

Jeśli frekwencja będzie wystarczająca i większość głosujących opowie się za odwołaniem rady gminy i wójta – po ogłoszeniu oficjalnych wyników referendum przestają oni pełnić swoje funkcje, a premier wyznacza osobę (komisarza), która będzie zarządzać gminą do czasu wyboru nowego wójta i rady gminy.

A kiedy wybory? Podam przykład – ostatnie przedterminowe wybory odbyły się tydzień temu w Żaganiu – było to 3 miesiące po referendum w sprawie odwołania burmistrza i rady miasta.

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Piekoszów BlogAnonymous Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Anonymous
Gość
Anonymous

Zeby odwołać wójta musi wziąć udział w referendum 2745 osób tj ok 22% natomiast żeby odwołać radę gminy 4242 osób tj ok 34% Mieszkańców naszej gminy.Pozdrawiam.W.Jóźwik

Piekoszów Blog
Gość

Bardzo dziękuję za uzupełnienie informacji i pozdrawiam.