Dlaczego skrzyżowanie ulicy Czarnowskiej z Sikorskiego zostało wyłożone kostką brukową?

Ostatnio dostaję sporo maili z takim pytaniem. Sporo osób jest oburzonych, podobno na cb-radiu kierowcy przejeżdżający przez Piekoszów ostrzegają się przed tą „niespodzianką”. Postanowiłem sprawdzić, co to jest i czy tak jest w projekcie.

No i okazuje się, że skrzyżowanie zostało wykonane zgodnie z projektem, a jest to tak zwane wyniesione przejście dla pieszych – rodzaj progu zwalniającego, zmuszającego kierowców do znacznego zmniejszenia prędkości. W ostatnich dniach przed tym skrzyżowaniem pojawiły się znaki ostrzegawcze A-11a „próg zwalniający” i ograniczenie prędkości do 30 km/h – żaden kierowca nie powinien być więc zaskoczony.

Osobiście uważam, że jest to bardzo dobre rozwiązanie, dzięki któremu w Piekoszowie będzie bezpieczniej a wyjazd z parkingu przed blokami i osiedla domków będzie znacznie łatwiejszy. Szkoda, że takich rozwiązań zmuszających kierowców do przestrzegania ograniczeń prędkości w terenie zabudowanym nie powstało przy okazji remontu tej drogi więcej.

Wyniesione przejście dla pieszych na skrzyżowaniu ulicy Czarnowskiej z Sikorskiego
Wyniesione przejście dla pieszych na skrzyżowaniu ulicy Czarnowskiej z Sikorskiego

27
Dodaj komentarz

avatar
11 Comment threads
16 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
bpPawełPBNicholson Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Nicholson
Gość
Nicholson

Osobiście też jestem zwolennikiem wykonywanie progów zwalniających ale z rozmysłem. PB -pytanie-często przejeżdżający przez ten próg?bo ja codziennie 4 razy w ciągu dnia. I powiem, że słabo to wszystko widzę. Podjazd i zjazd jest za wysoki. Wjeżdżając na niego 30 km godzinę ma się wrażenie że zaraz się koła straci. Ludzie wyskakują znikąd (czytaj zza ekranów-nie widać że się zbliżają) i przelatują jak szaleni na busa lub autobus.sam byłem świadkiem kilkakrotnie takiej sytuacji. Ja mam taki samochood ze muszę prawie przy żadnej prędkości wjeżdżać na niego ale terenówki takiego kłopotu nie mają i widzę że przejeżdżają z większą prędkością. Nie… Czytaj więcej »

mecher1
Gość
mecher1

30 km/h to zdecydowanie za dużo. Powinno być raczej 10 km/h. Raz tylko próbowałem przejechać z dozwoloną prędkością i więcej tego nie zrobię.
Ceterum censeo Piątkum delendam esse.

Paweł
Gość
Paweł

Należy się zastanowić czy nazwane przez Pana wyniesienie przejścia dla pieszych (próg zwalniający) winno tam w ogóle się znaleźć. Zgodnie z oznaczeniem drogi tj. 786 ul. Czarnowska jest drogą wojewódzką. Zasady stosowania progów zwalniających regulują przepisy załącznika nr 4 do rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz. U. Nr 220, poz. 2181, z późn. zm.). Zgodnie z pkt 8 załącznika nr 4 do wyżej wymienionego rozporządzenia progi zwalniające są urządzeniami bezpieczeństwa ruchu drogowego, służącymi do wymuszenia… Czytaj więcej »

mecher1
Gość
mecher1

Czyli zostaje jedno wyjście – zamontować fotoradar i ograniczyć prędkość do 10 km/h. Dziura budżetowa zniknie jak kamfora.

rek
Gość
rek

Przez ten próg nie da się przejechać 30km/h!!! To jest zdecydowanie za szybk (chyba że ktoś chce uszkodzić zawieszenie).
Wg mnie ten próg jest źle wyprofilowany. Aż żal samochodu jak się tam przejeżdża…
Powinni to poprawić

Karla
Gość
Karla

Super, ze powstał ten próg, powinno byc ich więcej! W Niemczech, we Francji na drogach w miescie sa progi i nikt z tego powodu nie placze, a tu o jeden tyle gadania. Jestem zaaa! Dodam, że w Wincentowie powinien stanąć radar wielki jak słońce to może sąsiedzi z Korczyna i innych miejscowości nauczyliby się jezdzić przynajmniej 50 km/h Pozdrawiam!!!

Eryk
Gość
Eryk

Próg zwalniający na pierwszej krzyżówce w Wincentowie, identyczny jak ten w Piekoszowie tez by się przydał. Przez tę wieś (prostą i długą) samochody przejezdzają ze srednią prędkościa 60 km/h- jednym słowem maskara!!!!

Kamil Balcer
Gość
Kamil Balcer

Eryk chyba żartujesz że 60 km/h przez Wincentów to Masakra,Widać że nie masz styczności z pojazdami i niezły z ciebie społeczniak !! pozdro

izi
Gość
izi

Oj tam, oj tam… niektórzy kierowcy jeżdżą zbyt szybko i tyle…progi przynajmniej choc trochę zwiększają bezpieczeństwo. Pozdro!

LP
Gość
LP

Ja uważam że rzeczywiście próg jest potrzebny, ale taki jak jest obecnie. Załóżmy że jadę Lamborghini Gallardo, dojeżdżam do progu i co? Mam zawracać czy jechać dalej z uszkodzonym zderzakiem? Mam nadzieję że zostaną podjęte działania w tej sprawie, ponieważ dla niektórych kierowców przejazd przez to skrzyżowanie może stanowić nie lada problem. Pozdrawiam

Piekoszowianin
Gość
Piekoszowianin

Nie było drogi ( dziurawa) było źle.Jest źle, próg źle.Wam kochani rodacy nic nie pasuje.

gość
Gość
gość

w d… się poprzewracało i tyle 🙂

GABRYŚ
Gość
GABRYŚ

LP DOBRZE PISZESZ NA TEMAT TEGO PROGU OSTATNIO JADĄC SAMOCHODEM O NISKIM ZAWIESZENIU USZKODZIŁEM SOBIE ZDERZAK NA TYM DEBILNYM ZAKOŃCZENIU PRZED WJAZDEM NA TEN PRÓG ZWALNIAJĄCY ZAMIERZAM PODWYKONAWCE PODAĆ O ODSZKODOWANIE DO SADU BO PRZED WJAZDEM NA PRÓG ZWALNIAJĄCY NIE POWINNO BYĆ TAKIEGO DUŻEGO USKOKU .JAK SIĘ PODWYKONAWCA NIE ZAJMIE TYM PROBLEMEM ŻEBY ZNIWELOWAĆ TEN DUŻY USKOK PRZED WJAZDEM I ZJAZDEM TO SPRAWA BĘDZIE MIAŁA FINAŁ W SĄDZIE

KSU
Gość
KSU

Niestety te podjazdy na to coś rzeczywiście strome i 30 km/h to zdecydowanie za dużo, właściwie trzeba przystanąć. Nie mam nic do takich przeszkod na drodze pod warunkiem, że rzeczywiście zwiekszy ona bezpieczeństwo na drodze. Ostatnio jadąc z dzieckiem, czytaj nadzwyczaj przepisowo, wjechałan na próg z minimalną predkością po czym dziewczyna skecająca z ulicy Sikorskiego w Czarnowską tak mi wyjechała prędziutko przed maskę, że aż dałam po klaksonie. Widocznie próg jest precedensem do wymuszania pierszeństwa skoro jadacy wzdłuz ulicy Czarnowskiej musza własciwie się zatrzymywać aby wdrapać się na próg.