Do Bobrzy ktoś wpuszcza ścieki. „To z oczyszczalni w Piekoszowie” – alarmują wędkarze

Po raz kolejny rzeka Bobrza przepływająca przez teren gminy Piekoszów została zanieczyszczona ściekami. O sprawie poinformował Świętokrzyski Przewodnik Wędkarski.

Jeden z wędkarzy opisał na forum i zilustrował zdjęciami to co zobaczył, gdy wybrał się nad Bobrzę. „Okazuje się płynie zupełnie czarny śmierdzący syf” – czytamy na forum Świętokrzyskiego Przewodnika Wędkarskiego. „Postanawiam sprawdzić czy to idzie z górnego odcinka Bobrza czy z tego samego dopływu co ostatnio. Okazuje się że Bobrza powyżej tego dopływu jest zupełnie czysta a z dopływu wpływa czarny śmierdzący syf. Okazuje się że kolejne dopływy strumyka są czyste jedynie syf płynie bezpośrednio z oczyszczalni ścieków i to czasowo bo przed 14 nastąpiło momentalne obniżenie poziomu wody (syfu)” – pisze wędkarz. Więcej – na forum Świętokrzyskiego Przewodnika Wędkarskiego.

To nie pierwszy przypadek zanieczyszczenia Bobrzy. Półtora roku temu wędkarze alarmowali o pływających w rzece kurzych łbach i śmieciach, woda zaczęła cuchnąć, ryb i roślin wodnych było coraz mniej. Wędkarze powiadomili wtedy prasę, Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Kielcach i inne instytucje. Od tamtej pory czystość rzeki się poprawiła – aż do teraz.

Tymczasem Bobrza przepływa przez obszar objęty programem Natura 2000, który ma na celu ochronę siedlisk i gatunków, uważanych za cenne i zagrożone w skali całej Europy.

Wędkarze poinformowali o sprawie wójta gminy Piekoszów – Zbigniewa Piątka. Na najbliższej sesji Rady Gminy postaram się poruszyć ten temat.

(zdjęcia: Świętokrzyski Przewodnik Wędkarski)

14
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
raderPB Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
hns
Gość
hns

Oprócz ścieków dochodzi jeszcze cała masa plastiku i innych śmieci, a to wszystko dlatego że mieszkańcy znad Bobrzy i Silnicy (czyli my!) to poprostu świnie! Byłem niedawno rowerem w miejscu gdzie Silnica wpada do Bobrzy – poprostu się odechcewa tu żyć!

mieszkaniec
Gość
mieszkaniec

Płacimy za odprowadzane ścieki jak za zboże a ci co powinni oczyszczać wpuszczają do rzeki bo najłatwiej. Oszczędzają na odczynnikach. Znowu się okaże , że zaniedbanie pracownika albo że rolnik wywiózł gnojówkę.

Geograf
Gość
Geograf

od kiedy to Bobrza przepływa przez Piekoszów?

globtroter
Gość
globtroter

A w jakiej to szkole uczą tak dobrze geografii?

FF
Gość
FF

Nie wchodzi w rachubę wpuszczenie przez osobę prywatną takiej ilości ścieku ,chyba że jest jeszcze jedna prywatna oczyszczalnia żeby przez parę godzin była wylać takie ilości ścieków.

hns
Gość
hns

No chyba że sąsiad wypompował cały staw razem z osadem? Czy niedało by się zbadać tego osadu widocznego na zdjęciach? Jeżeli to ścieki to mógł to być tylko ZUK!

FF
Gość
FF

Proponuje odwiedzić te miejsce podane w linku przed torami za za torami i się przekonać na własne oczy co tam takiego jest http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/default.aspx?crs=EPSG%3A2180&bbox=603911.9829948726,335121.8748767739,605722.9204948726,335946.8748767739&variant=TOPO

hns
Gość
hns

Jak ktoś załatwi robote ciotce w gminie to się chcemy pozabijać z zawiści, ale jak ktoś wylewa ścieki do rzeki to już nie nasz problem bo przecież Bobrza nie płynie przez Piekoszów, najlepiej wyzwać od baranów że w szkole źle uczą! Co drugi z nas pali smieci za domem (oczywiscie tylko jak jest mgła i deszczowo, lub wieczorem), i wylewa szambo do rowu (bo na szczęście nie ma jeszcze kanalizacji). Czy to nie jest blog gminy Piekoszów? Więc może jednak płynie u nas Bobrza?

olaf
Gość
olaf

wedkarzu ..zanim zacznisz kogos o cos o posądzaći oczerniac dowiedz się prawdy ,bo w koncu kolod dupy Ci ktos zrobi …….ta breja puszczona jest z miejsca które oprócz smrodu wypuszcza jeszcze brudy to jest dorobek mlodego Bartosa …. zdjecia z faktu sa juz w odpowiednim miejscu…..

rader
Gość
rader

olaf -skoro wiesz o tym procederze to czemu nie reagujesz ??? .To wypływało z terenu Oczyszczalni ścieków i wpływało do cieku Babia który wpływa do Bobrzy . nawet ZUK napisał o tym :”Zakład Usług Komunalnych w Piekoszowie Sp. z o. o. informuje, że w wyniku interwencji mieszkańców dotyczącej zanieczyszczeń płynących ciekiem wodnym (dopływ rzeki Bobrza), podjął czynności sprawdzające, w wyniku których ustalono przepływ kanałem deszczowym przebiegającym przez teren oczyszczalni ścieków nierozpoznanej substancji o czarno-brunatnym zabarwieniu i nieprzyjemnym zapachu. O zaistniałej sytuacji w dniu 6 grudnia br. powiadomiono Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Kielcach, a także w dniu 9 grudnia Wójta… Czytaj więcej »

rader
Gość
rader

Co mieli wędkarze kanałami chodzić ???? Rzecz jasna syf wypływał z terenu oczyszczali ale widać to nie wina ZUKa tylko kogoś innego

hns
Gość
hns

Skoro to nie ZUK to pewnie też kogoś niezależnego wpuszczą na teren oczyszczalni, lub wskażą gdzie to wpływało?