Będzie protest w Miedziance. Mieszkańcy mają dość zapylenia i brudnej wody

W poniedziałek 9 lutego 2015 przed bramą Nordkalk Miedzianka odbędzie się protest mieszkańców. „To, co pijemy i wdychamy nie służy naszemu zdrowiu” – mówią. Początek akcji o godzinie 14.00

Aktualizacja 2015.02.09 godz. 23:20

Okazało się, że protest miał inny przebieg niż ten, o którym zostałem poinformowany. Organizatorami nie byli mieszkańcy, tylko związkowcy z zakładu, a chodziło głównie nie o zanieczyszczenie wody i zapylenia tylko o sprawy pracownicze. Wkrótce napiszę więcej…

Kamieniołom Miedzianka
Kamieniołom Miedzianka

 

71
Dodaj komentarz

avatar
19 Comment threads
52 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
DUDUMieszkaniec1234informator.bławatkówgosc Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
pawel arabasz
Gość
pawel arabasz

Osobiście współczuje mieszkańcom okolic zakładu na Miedziance, i pyłu i huku jaki sie tam roznosi od linii gryzakowych na zakładzie. A protest ( albo wiec podziękowania jak kto woli ) to należało by zorganizować pod domem Dąbrowy. To jego wina jest, ze nie doszedł do skutku wodociag którym miała tam popłynąć woda z ujęć Piekoszowskich. Bardzo Wam współczuje pokrzywdzeni Mieszkańcy. Za to popłynęły czyste pieniądze do ludzi i firm które opracowywały te ujęcia na papierze.

lukasz
Gość
lukasz

nie ma czegos takiego jak „linia gryzakowa”

pawel arabasz
Gość
pawel arabasz

A co jest?

lukasz
Gość
lukasz

kruszarka, taśmociąg

pawel arabasz
Gość
pawel arabasz

Dziekuję. Ja słyszałem o gryzakach. Temat uważam za zakończony, bo to nie nazewnictwo linii produkcyjnej jest głównym meritum artykułu.

Aaa
Gość
Aaa

Nie doszedł bo go zatrzymali a nawet jak by doszedł to tak by mu się społeczeństwo odplacilo ze miał by jeszcze jeden zarzut.

pawel arabasz
Gość
pawel arabasz

A ja myślałem, że nie doszedł bo zadłużył na tamten czas gminę do granic możliwości. Pieniędzy starczało mu tylko na zlecanie i opłacanie nowych projektów które lądowały po upływie ważności w koszu lub najniższej szufladzie biurka.

pawel arabasz
Gość
pawel arabasz

Kilkanaście lat temu, jak sie spojrzało od Gałęzic w stronę Polichna, to była tam taka piękna góra z wąwozem. Przepiękne krajobrazowe miejsce. Kiedyś udałem się tam popatrzeć na te krajobrazy i wiecie co, struchlałem. Struchlałem na widok tej potwornej dziury w ziemi jaka jest na miejscu tego bezcennego wspaniałego krajobrazu. Okradziono nas z czegoś bezcennego, zabrano tez wielu ludziom poziom wód ziemnych, zapylono nasze miejsce zamieszkania, a gminni włodarze gminy nie są w stanie uzyskać od zakładu nawet poprodukcyjnych śmieci – wysiewki którą można przeznaczyć na nasze drogi. To się wszystko w głowie nie mieści. O wodzie nawet nie ma… Czytaj więcej »

Marek
Gość
Marek

Panie Pawle ilu ludzi wykarmił by ten piękny krajobraz ? Podpowiadam nikogo! A za to jestem w stanie odpowiedzieć że ta kopalnia ( jak wielkim złem by nie byłą ) daje miejsce pracy dla wielu ludzi, bez niej nasza gmina zapadła by się jeszcze bardziej. Denerwują mnie takie komentarze, proszę spojrzeć na tą kopalnia z tej strony, ze strony miejsca dającego mieszkańcom chleb . To że nasza władza nie jest w stanie zrobić wodociągu to tylko i wyłącznie wina Wójta i rady gminy nikogo więcej.
Dodam tylko że nie pracuje w kopalni i nie mam z nią żadnych powiązań.

mieszkaniec gminy
Gość
mieszkaniec gminy

jeszcze powiedz że obecnego wójta i obecnej rady to będzie cacy,Trochę więcej myślenia ale głową

Anonimowo
Gość
Anonimowo

tak,obecnego wójta i obecnej rady,ponieważ to oni teraz rządzą w gminie i za to odpowiadają,podejmując się tego wiedzieli co czynią,przecież nie byli ubezwłasnowolnieni,są od tego żeby takie problemy rozwiązywać,a nie patrzeć w przeszłość i żyć nią

Marek
Gość
Marek

Drogi Panie Mieszkańcu gmimy, jeśli Pan tak bardzo się.upomina to napiszę dosadnie to wina byłego wójta i byłej rady gminy ?że nie ma normalnego ujęcia wody. Ale też wina obecnej władzy! Co oni są władzą specjalnej troski skoro nie są w stanie załatwić sprawy normalnej wody dla mieszkańców? Czy ponad rok czasu bycia wójtem gminy to zbyt mało czasu żeby zrobić normalny wodociąg? To że ludzie piją zamiast wody, ściek pokazuje nieudolność byłej jak i obecnej władzy!

mieszkaniec gminy
Gość
mieszkaniec gminy

nie zastanowiłeś się skąd pieniądze

Marek
Gość
Marek

Panie Mieszkańcu Gminy .
Jest takie coś jak podatki odprowadzane przez zakład w Miedziance, stąd mogą być pieniądze.

pawel arabasz
Gość
pawel arabasz

Absolutnie prosze Pana nie neguję faktu, iż zakład w Miedziance daje pracę również okolicznym mieszkańcom. Dawał ją również mojemu ojcu skąd poszedł na emeryturę. Pomijam już fakt, ze świetnie prosperujący zakład pozyskujący jedyny w Polsce minerał służący do produkcji cukru został oddany w ręce obcego kapitału, ale to ten obcy kapitał nic sobie nie robi z naszego zdrowia, za nic ma nasze dobro. Nawet nie zdajecie sobie sprawy, ile kiedyś Miedzianka umorzyła długów „dłużnikom”, ile kamienia poszło za darmo w prywatne rece. Ogromna cześć tego zdewastowanego wspaniałego krajobrazu poszła własnie w te prywatne kieszenie. Zakład prowadził i prowadzi dewastacyjną gospodarkę,… Czytaj więcej »

Marek
Gość
Marek

Pełna zgoda co do dewastacji, ale na pokrycie szkód powinny być przeznaczane pieniądze odprowadzane przez Nordlak do kasy gminy w formie podatków. A o niejasnych umarzaniach długów i kamieniu na lewo nie słyszałem, co nie zmienia faktu że z zasady plotką nie wierze. ale jeśli ma Pan na to dowody to chętnie wysłucham.

pawel arabasz
Gość
pawel arabasz

Kto dziś kogo do dowodów dopuści. Jak Miedzianke obejmował Pasek to długi „umorzył”. Mówiono wtedy o kilkunastu milionach zł. To było sporo lat do tyłu. Już wtedy przygotowywał zakład pod prywatyzację. W ferworze zmian prywatyzacyjnych któż by się tam przejmował jakimiś tam „zadłużeniami” jak trzeba było mysleć o swoim kawałku sukna do oderwania.

lukasz
Gość
lukasz

i kolejny raz pan mija sie z prawda to nie jedyny zaklad ktory wydobywa tego typu mineral
„Ogromna cześć tego zdewastowanego wspaniałego krajobrazu poszła własnie w te prywatne kieszenie.” -moze pan to rozwinac???

” Zakład prowadził i prowadzi dewastacyjną gospodarkę…”- skąd takie wnioski???

pawel arabasz
Gość
pawel arabasz

Z jaką prawda sie mijam?

......
Gość
......

O zapylenie najbliższej okolicy protest w Miedziance tak.Ale wodę zapewnia ZUK i za to pobiera pieniądze więc o wodę pretensje powinny być do ZUK.Nowy prezes zna problem bo u siebie ma wodę z Nordkalku.Chyba że na swoje potrzeby przywozi wodę z Piekoszowa.

lukasz
Gość
lukasz

jesli chodzi o wode to protest ten mialby sens gdyby zaklad zamknal ujecie ale skoro ujecie jest czynne i plynie z niego woda to gmina a konkretnie ZUK ma oboowiazek zapewnic mieszkanca wode odpowiedniej jakosci bo w koncu biora oplate wiec moze by jak to ktos kiedys proponowal przestac placic??? ewentualnie zorganizowac protest przed gmina/ ZUK wkoncu jeszcze nie tak dawno sam milosciwie nam panujacy obiecywal osobiscie zajac sie sprawa wywozu nieczystosci tylko ciekawe czemu czy dlatego ze TV byla czy ze bylo przed wyborami??? a jesli chodzi o wode to pracownicy „Miedzianki” zawsze ja dostawali bez wzgledu na jakosc… Czytaj więcej »

saskya
Gość
saskya

„Zuk ma obowiązek zapewnić wodę o odpowiedniej jakości, w końcu za to pobiera opłatę”
To ja idę odkamienić czajnik (odkamieniam w środy i niedziele), żeby sobie zrobić herbaty. Widocznie jeśli płacę 290 zł to za mało na odpowiadanią jakość.

lukasz
Gość
lukasz

290 zl za wode placisz??? matko to co ty z ta woda robisz???

saskya
Gość
saskya

Pytałam sąsiadów, płacą ok. 320 zł (jedna osoba więcej niż u mnie). Nie rozumiem pytania co robię z wodą. Ile ty płacisz za wodę + kanał? Bo może nie płacisz za ścieki?

Rodzic
Gość
Rodzic

Czy może ktoś zaproponować rozwiązanie. Widzę że tu nie chodzi o wodę ale o kolejne rozpętanie niepotrzebnej propagandowej wojny w urojonym Kolejnym Referendum. Panowie każdy problem jest do rozwiązania kwestia czasu i pomysłu a nie bicie piany. A odnośnie Referendum pośmiewisko dla całej gminy i będzie g… z tego bo przepisy się zmieniły poczytajcie.

zaniepokojona
Gość
zaniepokojona

Sytuacja trudna i powiedziałabym patowa. Zastanawiające jest na jakich zasadach przyznawane są kolejne zezwolenia na poszerzanie Zakładu, tym bardziej, że Zakład znajduje się na terenie objętym ochroną (Natura 2000). Starając się o budowę domu właśnie na tym terenie zmuszona byłam liczyć robaki i roślinki znajdujące się na mojej działce, ponieważ takie były wymogi. Wszystko w celu ochrony środowiska i oddziaływaniu na środowisko. Jak Zakład oddziaływuje na środowisko i na okolicznych mieszkańców?

gosc
Gość
gosc

Odnośnie „dbania” wójta o mieszkaniowców gminy, czy i kiedy wójt zgłosił do prokuratury smrodzenie z biogazowni?Przyciśnięty do muru przez redaktora tak obiecał, spełnił czy nawet to mu sie nie „udało”??

saskya
Gość
saskya

Właśnie, jest przeciez nagranie gdzie obiecywał zgłosić to do prokuratury.

pawel arabasz
Gość
pawel arabasz

Wójt zgłosił , ale co innego.

gosc
Gość
gosc

tzn, co?

mieszkanka
Gość
mieszkanka

No własnie w zeszłą niedziele byłam w Biedronce ,taki był smród ,że musiałam szybko wsiadać do samochodu .Były chyba też osoby z poza gminy ,bo nie mieli pojęcia z skąd taki smród nosy zatykali i czym prędzej odjeżdzali.

pawel arabasz
Gość
pawel arabasz

Faktycznie jak ktoś nie wtajemniczony w uroki tego miejsca wysiądzie z samochodu to może doznać szoku bo pomyśli, że tam jakiś kataklizm ma miejsce i trzeba uciekać.

......
Gość
......

Czy ktoś ten protest organizuje czy jest to spontaniczne skrzyknięcie się kilku osób.?

Karolina
Gość
Karolina

czy jest ktos w stanie podac jakis kontakt do osoby ktora organizuje badz koordynuje ten protest???

bławatków
Gość
bławatków

Zakład powinien być bardziej kontrolowany pod znakiem pylenia . Każdą porą roku jest biało i nawet potężne ulewy nie były w stanie zmyć tego brudu ( a było ich trochę latem ). A przez tiry jeżdżące do zakładu z bardzo dużą prędkością sprawiają , że kurz osadzony na jezdni i chodnikach podnosi sie i jest jeszcze gorzej . Latem trzeba codziennie kurze ścierać z mebli albo nie wietrzyć mieszkań no ale tak sie nie da . Odnośnie wracając do tirów i prędkości na Bławatkowie stoi znak z ograniczeniem do 30 i co z tego , bo i tak jeżdżą z… Czytaj więcej »

informator.
Gość
informator.

Szanowni państwo to nie jest protest mieszkańców tylko związku zawodowego pracowników kopalni.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Którego bo są trzy?

Mieszkaniec1234
Gość
Mieszkaniec1234

A ja bym proponował się zabrać za robotę tym protestującym a nie blokować biednych kierowców. Ciekawe czemu winni są kierowcy on przyjeźdza i chce zarobić na chleb i wracać do rodziny a nie stać i czekać bo paru wieśniaczków będzie blokowało. Powtarzam weźcie się za robotę

pawel arabasz
Gość
pawel arabasz

Te „wiesniaczki” jak ich pan nazwał chcą jedynie od was kierowców, abyście wolno i bezpiecznie dla mieszkańców przejeżdżali obok ich posesji, bo faktycznie gnacie w obszarze zabudowanym jak szaleni, a za wami ciągnie sie kłąb kurzu z waszych przyczep.

pawel arabasz
Gość
pawel arabasz

Szkoda , że nie dane mi było porozmawiać z tym Panem dłużej, zaczynała sie sesja, i tak naprawde to niewiele wiem o co chodzi w tamtych stronach z tą wodą i ze ściekami http://blog.piekoszow.eu/2014/08/patologia-i-marnotrawstwo.html bo po tym https://www.youtube.com/watch?v=3UgIJKgSn0Y pan juz wyszedł.

lukasz
Gość
lukasz

ten Pan ma studnie koło rowu a do tego rowu sąsiad tego pana wylewa, badz samo przecieka ze wzgledu na nieszczelny zbiornik, szambo i to szambo poprzez wody gruntowe dostaje sie do studni tego rozgoryczonego pana

pawel arabasz
Gość
pawel arabasz

Dziekuję za informacje. I nikt z gminy nie może z tym zrobić porządku?

lukasz
Gość
lukasz

no jak widać…

kx
Gość
kx

Zysk z kopalni to ma Kraków tam jest siedziba firmy czyli zyski z kopalni tam wpływają. Gmina ma tylko podatek od nieruchomości, zabudowań i PIT pracowników ale z terenu z gminy jest ich chyba niewielu.

lukasz
Gość
lukasz

i jak z tym protestem ktos byl jakas relacja?

zaniepokojona
Gość
zaniepokojona

Miejscowi stchórzyli, radni też (nie ma się co dziwić, wszak to Drużyna marzeń), pracownicy jakby zastraszeni…jedynie „spisali się” ochroniarze, bo nie pozwolili wręczyć petycji i miotły dyrektorowi. Brawo dla Panów, którzy nie ugięli się i zawalczyli o swoje.

pawel arabasz
Gość
pawel arabasz

Protestów nie urządza się w taką pogodę. Protesty i referenda robi się w ładną pogode, taką w która chce się być na powietrzu i na głowy nic nie leci i ludziom chce się wstać od telewizora i wyjść na zewnątrz.

lukasz
Gość
lukasz

trzebabylo zainwestowac w kielbase…

Obserwator
Gość
Obserwator

Są liderzy społeczni i jest szary tłum , ktoś nadstawia głowę a reszta biernie patrzy….jest grupa niezadowolonych z Wójta a on i tak wygrał II turę….i pewnie wygra za 4 lata. A może niezadowoleni głośna krzyczą, robią dużo szumu i dymu a są w mniejszości? Może większość jest zadowolona?

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Ja sie zastanawiam dlaczego mieszkancy Rykoszyna placa za kanalizacje choc jej nie maja

lukasz
Gość
lukasz

Kto w Rykoszynie płaci za kanalizacje????

Anonimowo
Gość
Anonimowo

wedlug rachunku rachunek jest mnozony razy dwa z powodu oplaty kanalizacyjnej

mieszkanka
Gość
mieszkanka

Jak mogę płacić za coś czego nie mam???? ,bzdury wypisujesz!!!!

DUDU
Gość
DUDU

Zebranie odbędzie się w m. Osiedle Skałka w „klubie”. Będzie też p. wójt .
Początek g. 17.00

DUDU
Gość
DUDU

Witam. Jestem świeżo po spotkaniu mieszkańców okolicznych miejscowości sąsiadujących z zakładem Nordkalk . W spotkaniu uczesniczyli m.in. Wójt gminy Piekoszów, radny gminy z okregu Skałka, Bławatków, radny z powiatu, pan z Powiatowego Zarządu Dróg oraz dyrektor zakładu w Miedziance. Spotkanie dotyczyło głownie niezadowolenia mieszkanców z faktu permanentnego zapylania pyłem wapiennym zarówno dróg, działek, domostw przez zakład produkcyjny a także faktu ogromnego zabrudzenia dróg oraz chodników w bezpośrednim sąsiedztwie drogi wylotowej z zakładu. Niestety na zebraniu z ust dyrektora zakładu nie padła zadna deklaracja (konkretna z datą oraz skutecznością) poprawy tego stanu rzeczy. Mniej więcej dał do zrozumienia, ze kurzy się,… Czytaj więcej »

pawel arabasz
Gość
pawel arabasz

Dziękujemy Ci DUDU za relację. Osobiście bardzo współczuje Wam mieszkańcom okolic zakładu warunków w jakich was zmuszono do życia. Co do przebiegu spotkania wyników spotkania to po prostu szkoda słów. Ta niemoc urzędnicza stała się już norma w Naszej Gminie.