Plany likwidacji przedszkola w Piekoszowie

W najbliższy czwartek – 26 lutego 2015 o godzinie 8.00 odbędzie się nadzwyczajna sesja rady gminy, na której będzie głosowana uchwała w sprawie zamiaru likwidacji gminnego przedszkola.

Nieoficjalną informację na ten temat otrzymałem już kilka dni temu, a wczoraj (w sobotę!) na stronie urzędu gminy pojawiła się informacja na temat sesji nadzwyczajnej w tej sprawie.

Tu małe wyjaśnienie – najprawdopodobniej chodzi o likwidację przedszkola, które mieści się w Piekoszowie (przy ZUK) ale formalnie wchodzi w skład Zespołu Szkół w Micigoździe. Przyznam, że trochę mnie zmyliła treść programu czwartkowej sesji, która brzmi tak:

Proponowany porządek posiedzenia:

1. Otwarcie obrad sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.
2. Podjęcie uchwał:

  • w  sprawie zamiaru likwidacji przedszkola samorządowego w Piekoszowie, wchodzącego w skład Zespołu Oświatowych Placówek Integracyjnych w Micigoździe
    w sprawie zawarcia porozumienia międzygminnego

3. Zakończenie obrad sesji.

Ciekaw jestem czy ta sesja to będzie kolejny „teatrzyk”, jaki mieliśmy okazję oglądać rok temu. Przypomnę – 20 stycznia 2014 została zwołana na wniosek wójta Zbigniewa Piątka nadzwyczajna sesja rady gminy, na której miała być głosowana uchwała o likwidacji dwóch gimnazjów – w Jaworzni i Łosieniu. Na sesji pojawiła się grupa zbulwersowanych tymi planami mieszkańców, w związku z tym wójt ogłosił, że wycofuje projekt uchwały w sprawie likwidacji szkół, a następnie poseł PiS Krzysztof Lipiec wygłosił taki oto monolog:

Cała sesja trwała zaledwie 7 minut, a jedyną osobą spoza rady i władz gminy dopuszczoną do głosu był poseł Lipiec, mimo, że zgromadzeni mieszkańcy także chcieli zabrać głos i zadawać pytania.

Oto relacja z sesji 20 stycznia 2014 przygotowana przez BCK:

65
Dodaj komentarz

avatar
23 Comment threads
42 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
IzaPiotrrodzic123pawel arabaszzaniepokojona Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
zaniepokojona
Gość
zaniepokojona

I zaczęło się!!! Wójt społeczeństwa nie musi już słuchać (kadencja na przetrwanie minęła), teraz rządzi! Twardą ręką! Słowa da się przekręcić, wszak to tylko słowa i obietnice jakich wiele. Odpowiedzialność za własną nieudolność też można przerzucić na innych. Nie lękajcie się…

lukasz
Gość
lukasz

po 1 to nie dokonca nie musi bo wiekszosci w radzie nie ma, a i w ostatecznosci referendum tez mozna zrobic…
czy rzadzi??? hm ja bym tego rzadzeniem nie nazwal

gosc
Gość
gosc

Jak nie ma większości w Radzie?

pawel arabasz
Gość
pawel arabasz

P0djedzie się, popatrzy, posłucha, nagra, policzymy rączki w górze, ocenimy, podziękujemy.

Maciek
Gość
Maciek

Paweł, czy zastanawiałeś się ile jest przedszkoli na terenie gminy? Czy wszystkie te przedszkola są konieczne i niezbędne? Czy tak biedną gminę stać na utrzymywać kilka obiektów? Ja zdaję sobie sprawę, że każdy z rodziców chciałby mieć w pobliżu swojego domu, żłobek, przedszkole, szkołę. Tylko kto będzie płacił podatki na utrzymanie tych obiektów. Sądzę, że chciałbyś lepsza drogę do swojego domu, niż przedszkole.

pawel arabasz
Gość
pawel arabasz

Panie Maćku, jak może Pan pisać BIEDNA GMINA! nasza gmina wbrew pozorom jest bardzo bogata gminą. Już nie chce odgrzewać zimnego kotleta, ale przypomnę, na pseudoremonty dróg wydano lekka rączka ponad 75 tys zł, efekty tych pseudoremontów były widoczne po paru dniach już. Notable gminni zarabiają po około 10 tys zł, ta BIEDNA GMINA finansuje prywatne studia, Tą BIEDNĄ GMINĘ stac na zwroty dotacji, Tą Biedna gminę stac na olanie dofinansowania ze środków Wojewody na remonty dróg. Na takie zachowania nie stać Biednej Gminy, o są znamiona zachowań BOGATEJ GMINY. Pomijam już ukryte w budżecie wydatki które wypłyną za kilka… Czytaj więcej »

Iza
Gość
Iza

Widocznie niemasz dzieci albo dziadki ci z nimi siedzą i możesz spokojnie pracować….

wz
Gość
wz

w micigozdzie przedszkole zlikwidowac to poroniony pomysl tu tyle dzieci przebywa coiw piekoszwie i oto chyba chodzi zeby przedszkolaki z micigozdu pozapisywac do piekoszowa do nowo mianowanej pani dyrektor G. ktos musial z wysokiego pulapu upasc na glowke zeby cos takiego wymyslec. co do grona pedagogicznego w tej szkole to warto sie przyjzec rozroslo sie to cialo do trzydziestu paru nauczycieli tyle podobno pracuje w gimnazjum a o etacie swietlicowej gdy niema swietlicy to chyba tez glupota bo jak mozna nazwac swietlica korytarz z chodami jest przejsciem na pietro zamieszkale przez bylych nauczycieli jesli wojt chce likwidacji przedszkola w micigozdzie… Czytaj więcej »

Anonimowo
Gość
Anonimowo

czy to nie chodzi o przedszkole przy Zuk????

xx
Gość
xx

ludzie czy was nie dziwią te śmieszne podziały i w wyniku jakiej polityki one powstały,dla mnie osobiście wydaje się trochę dziwne że powstała placówka przedszkolna w Micigożdzie z siedzibą w Piekoszowie,nie jestem zwolennikiem likwidacji ale może niech ktoś wyjaśni dlaczego to przedszkole nie jest podporządkowane szkole w Piekoszowie,wydaje mi się to co najmniej dziwne.

rodzic123
Gość
rodzic123

przedszkole mieszczące się w budynku ZUK założone zostało przez „fundację z uśmiechem”, które przyjmowało dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności dzieci!!!
Po dwuletniej działalności rodzice i pracownicy musieli walczyć o to, by to przedszkole przetrwało! Tylko dyr. z Micigozdu się nami zainteresował, ponieważ jego przedszkole też jest integracyjne.
jak widać musimy walczyć po raz drugi i tym razem też musi nam się udać!
Jak widać wójt w naszej gminie prowadzi politykę anty- prorodzinną, bo gdzie rodzice w przyszłym roku poślą swoje dzieci skoro zabraknie dla nich miejsc???!!!
prosimy o wsparcie

rodzic123
Gość
rodzic123

poza tym miesiąc temu Pan Wójt przekazał informację dyr. zopi w Micigoździe, że przedszkole ma się rozwijać a nie, że będzie zamknięte! Są ferie, większość osób na wyjeździe a Wójt w ciągu kilku dni chce wszystko załatwić po swojemu- by nie było czasu na reakcję!

pawel arabasz
Gość
pawel arabasz

Metoda przećwiczona na ostatnich wyborach sołtysów.

Maciek
Gość
Maciek

Możemy otwierać kolejne przedszkola, żłobki, tylko kto za to zapłaci. Ludzie, czy ktoś zainteresował się dlaczego w budynku dawnego magazynu powstało przedszkole? Dlaczego założyciel przedszkola nie prowadzi je do chwili obecnej? To jest nie pierwszy i nie ostatni spadek po poprzednich rządach, który generuje niepotrzebne straty. W naszej gminie należy dokonać wnikliwej analizy utrzymania całej oświaty, gdyż największe wydatki gminy idą na oświatę. W związku z tym należy opracować strategię rozwoju oświaty na kolejne 5 lub 10 lat. Jak gmina nie ograniczy wydatków na oświatę: to nie będzie remontów dróg, oświetlenia ulic,dofinansowania do autobusów i wiele innych rzeczy. Jest oczywiście… Czytaj więcej »

rodzic123
Gość
rodzic123

nie chodzi o to, żeby otwierać kolejne przedszkola czy żłobki, tylko utrzymać te, które już są i gminna dostała w „prezencie” od fundacji (która tylko 2 lata mogła prowadzić to przedszkole).
Dlaczego Pan Wójt 1,5 roku temu wyraził zgodę na otwarcie nowego przedszkola (wynajmowany budynek w DLN) była taka potrzeba? Czy po to by zamknąć nasze przedszkole!!!???
Jak ma przybywać w naszej gminie dzieci, skoro wszędzie straszy się kobiety o zwolnieniu- jeszcze kilka lat i zlikwidujemy wszystkie szkoły i będziemy płacić podatki na urzędników (tylko za co będąc na bezrobociu)!!!

zainteresowany
Gość
zainteresowany

Przedszkole przy ZUK jest przedszkolem integracyjnym. Podtrzeba jego pozostawienia wynika z tego że uczęszczają tam dzieci z orzeczeniami o potrzebie specjalnego kształcenia. Nieprawdą jest, że jest dużym obciążeniem dla UG, gdyż dotacje na dzieci niepełnosprawne pokrywają w zupełności koszt utrzymania wszystkich dzieci przebywających w tym przedszkolu. Fundacja która prowadziła to przedszkole zatrudniła nauczycieli z powołaniem a nie ze znojomościami. Proszę mi powiedzieć co się stanie z tymi dziećmi, w szkole- przedszkolu w Micigoździe nie ma miejsca i warunków, a i kadra jest słabiutka. Jeśli się myśli o likwidacji takiego przedszkola to trzeba mieć na uwadze konsekwencje swoich decyzji. Jeszcze we… Czytaj więcej »

pawel arabasz
Gość
pawel arabasz

W sprawie likwidacji tego żłobka pierwszorzędne znaczenie powinny mieć opinie rodziców dzieci które tam są oddawane. To ich zdanie powinno być najważniejsze! Mam nadzieję, że na sesję przybędą rodzice tych dzieciaczków i przedstawią swoje zdanie. Jeśli ich nie wysłucha rada gminy to wysłuchamy ich My mieszkańcy gminy.

Maciek
Gość
Maciek

Paweł A. to nie żłobek tylko przedszkole ma być zlikwidowane.Po pierwsze, czy zadałeś sobie pytanie, dlaczego tego przedszkola nie prowadzi dalej fundacja, która utworzyła to przedszkole. Po drugie, dlaczego nie prowadzi żłobka fundacja , która otworzyła ten żłobek. Dowiedz się ile gmina przeznacza pieniędzy na utrzymanie tych obiektów. To powiem Ci jakie są to koszty, a jak się dowiesz to szczęka Ci opadnie.

Rodzic
Gość
Rodzic

Panowie i Panie dobre czasy się skończyły, ileż to można trzymać trupa pod respiratorem, jak gmina nie zaoszczędzi na oświacie to wejdzie do gminy komisarz Rządowy i tak to zrobi i nikogo się nie będzie pytał. Jak jest możliwość przenieść dzieci do innego działającego pszeczkola to w czym problem chyba tylko w opozycji Wójta. W mojej ocenie dobrze że Wójt nie likwiduje szkół tylko próbuje szukać oszczędności w sztucznych tworach które powinny być przy szkole.

Rodzic
Gość
Rodzic

Jeśli trupem nazywa Pan obiekt przedszkolny, który żyje pełnią życia, jest w 100% obłożony i Panie Nauczycielki tam pracujące rzeczywiście pracują na pełnej parze i wydajności to gratuluję spostrzegawczości. Trupem to są niektóre pokoje urzędnicze w UG Piekoszów, gdzie pracę 1 osoby wykonują 3!!! W normalnej firmie prywatnej nikt by sobie nie pozwolił na takie marnotrawstwo pracy ludzkiej i pieniędzy. Jakby mój szef zobaczył nas tak pracujących, z takim podziałem zadań i obowiązków, z 10 kawami dziennie, to najpierw by nas wywalił, a później pewnie by zamknął firmę, bo taka firma byłaby już dawno w tyle za konkurencją. Tu należy… Czytaj więcej »

pawel arabasz
Gość
pawel arabasz

Nic dodać nic ująć dzięki tej emocjonalności rodzicu!

zaniepokojona
Gość
zaniepokojona

Sztuczny twór mówisz? A czym są w takim razie dwie nowe linie autobusowe do których gmina dopłaca? Czy te linie w dobie kryzysu robią oszczędności. A może są po to, żeby rodzice mieli czym dowozić swoje pociechy do przedszkola po ewentualnym zamknięciu placówki przy ZUK? Tylko gdzie? Może do Zajączkowa? Fakt tam autobus nie zajedzie ale zawsze dla zdrowotności można się przejść od przystanku do szkoły km. po górkę! Swoją drogą Jednostka prowadząca obiecała w tym roku naprawę dachu w szkole w Zajączkowie, bo grzyb i pleśń rozpanoszyły się po klasach! Czy to kolejna pusta obietnica?

Waldek
Gość
Waldek

8 lat chodzilem do Zajaczkowa do szkoly z Lesicy i to pieszo i zyje…

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Brawo!
Ja jeździłem codzienie rowerem 2 x 7km przez 10 lat
Moim dzieciom coś takiego by się przydało!

zaniepokojona
Gość
zaniepokojona

Proponuję pomysł wprowadzić w czyn. Przy okazji może gmina zaoszczędzi na dowozie Twojego dziecka do szkoły!

ZZ
Gość
ZZ

Moje dzieci mają jak narazie 400 metrów do szkoły więc nie mam co wprowadzać w czyn, ani gmina co oszczędzać proszę Panią Zaniepokojoną 🙂

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Jaki grzyb i pleśń? Szkoła świeżo po remoncie, który pochłonął ogromne pieniądze. Dzięki min. temu mamy ogromne zadłużenie w gminie. Czyżby należało się temu przyjrzeć?

zaniepokojona
Gość
zaniepokojona

Stara część szkoły świeci grzybem i pleśnią głównie na piętrze budynku.

xx
Gość
xx

Trafny komentarz rodzica ,nic dodać nic ująć,ciekawy jestem innych komentarzy.

xx
Gość
xx

Czy ktoś jest w stanie określić jaka ilość dzieciaków niepełnosprawnych z terenu naszej gminy uczęszcza do tego przedszkola,proszę o odpowiedż,

Anonimowo
Gość
Anonimowo

jest tam niepełnosprawnych 2 dzieci ,które mają być przeniesione do Micigozdu ze względu na zlecone zajęcia sensoryczne ,czyli to nie będzie przedszkole integracyjne.Jeszcze jedna sprawa do tego przedszkola chodzą dzieci z Korczyna,Kielc,Daleszyc,Lopuszna

rodzic123
Gość
rodzic123

Panie anonim- nie do końca sprawdzone informacje Pan ma!!! z tego co wiem rodzic jednej dziewczynki niepełnosprawnej był bardzo zaskoczony gdy dostał telefon z informacją, że będzie musiał przenieść dziecko do innego przedszkola- sam by na to nie wpadł!!! poza tym nabór do przedszkoli trwa do końca marca- kto powiedział, że w przyszłym roku nie będziemy mieli więcej dzieci!!! ale jak widać każdy się będzie bał, bo w każdej chwili mogą zamknąć to przedszkole!!! po drugie gmina powinna się cieszyć, że ma dzieci z innych gmin (m.in ze Strawczyna a nie Łopuszna)! słusznie jeden z rodziców mówi, że lepiej będzie… Czytaj więcej »

rodzic123
Gość
rodzic123

dlaczego nikt nie skomentuje dlaczego Pan Wójt zezwolił na otwarcie przedszkola koło domu dla niep. czy to nie jest jak to ktoś nazwał sztuczny twór???

pawel arabasz
Gość
pawel arabasz

Mam takie nieodparte wrażenie, że jutrzejsza sesja ma na celu wyrobienie w Nas mieszkańcach gminy przekonanie, że PiS JEST WIELKI! Tym bardziej mam ochotę na jutrzejszej sesji czytać miedzy wierszami.

Waldek
Gość
Waldek

ale niby w czym ta jego wielkosc ma sie okazac???

Piotr
Gość
Piotr

Witam. Wybory samorządowe mamy już za sobą, musimy się przyzwyczaić do nowej władzy jaką sami wybraliśmy. Zamykanie szkół i przedszkoli to temat bardzo ciężki tak dla rodziców jak i władz lokalnych. Brak rentowności poszczególnych placówek często bywa powodem likwidacji. Stawiam jednak jedno pytanie czy można mówić o rentowności placówki wychowawczej ? Wszyscy chcemy aby nasze małe ojczyzny piękniały, zapełniały się młodymi ludźmi i ich pociechami. Kandydaci na wójtów, burmistrzów prezydentów miast w czasie wyborczym lubują się w fotografowaniu z tłumami uśmiechniętych dzieci. Po wyborach – zimna kalkulacja . Opłaci się czy nie. Znam sytuację tego przedszkola cieszy się ono doskonałą… Czytaj więcej »

axyzm
Gość
axyzm

[…] Myślę,że na jutrzejszej sesji zainteresowani rodzice usłyszą, że będą miejsca dla ich dzieci w innym przedszkolu. Sami forumowicze przyznają, że gmina dofinansowuje dzieciaki z innych gmin. Bo gdyby wystarczała sam subwencja to cóż więcej trzeba. Też nie jestem zachwycony dopłatami gminy do transportu publicznego z którego korzysta część mieszkańców gminy. I być może lepiej temu tematowi poświecić więcej uwagi. Przecież podatki na tym samym poziomie płacą wszyscy mieszkańcy gminy.

rodzic123
Gość
rodzic123

każda szkoła, czy przedszkole powinni zabiegać o każdą liczbę dzieci- a jak widać nasz gmina mówi tylko o stratach, gdy przyjmujemy dzieci z poza rejonu!
Ale nikt się nie zastanowił dlaczego rodzice wolą dać dziecko do tego przedszkola a nie w pobliżu swojego zamieszkania- bo jest to jedno z lepszych przedszkoli w okolicy, które wie, że oni są dla dzieci a nie na odwrót!

Maciek
Gość
Maciek

Aby dyskutować o wydatkach budżetu gminy należy zainteresować się planem budżetu gminy na 2015 rok. Wydatki gminy to 41853275 złotych z czego 24 003755 zł na oświatę. Aby wam ułatwić to wyjaśniam, że dotacje jaka gmina otrzymuje na przedszkola to kwota 443325 zł. Natomiast wydatki gminy na przedszkola to 2608869 zł. W związku z tym gmina musi dołożyć z własnego budżetu
2 165 544 zł.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

a czy wiesz,że uczymanie przedszkoli to zadanie własne gminy,a to co otrzymują do dopłata do dziecka z budżetu państwa w wysokości 103 zł,i jeszcze jedno od września 2014 roku gmina ma obowiązek!!! zapewnic miejsca w przdszkolach dla 4- latków,a od wqrzesnia 2015 także dla 3-latków,co do subwencji oświatowej to prawie wszystkie gminy dokładają ok.35% do szkół,chyba,że zrobiły przekształcenia i mają partnerstwo publiczno prywatne,czyli część szkół jest prowadzonych przez stowarzyszenia,wtedy dokładają o połowę mniej,ale takie przkształcenia wiążą się z likwidacją placówek publicznych co jest niepopularne,zwłaszcza grono pedagogiczne protestuje,ponieważ przy takich przkształceniach traci kartę nauczyciela

Anonimowo
Gość
Anonimowo

czy wiesz ile jest przedszkoli w Lopusznie i Strawczynie

rodzic123
Gość
rodzic123

w przyszłych latach Pan Wójt się obudzi, że nie ma miejsc dla dzieci w przedszkolach i rozszerzy przedszkole swojego znajomego z budynku koło domu dla niepełnosprawnych- wtedy będą musiały się znaleźć pieniądze i nikt nie powie wtedy o dokładaniu z budżetu!!!

rodzic123
Gość
rodzic123

w takim razie finansujmy tylko pracowników UG- zostawmy tylko jedną szkołę to nie będziemy nic dokładać!!!
chyba takie jest zadanie gminny- by dofinansować szkoły- na coś te pieniądze trzeba wydawać- dlaczego nie mają to być nasze dzieci!!!???

pawel arabasz
Gość
pawel arabasz

Panie Blogu, byłem na sesji, nagralem filmiki, będę je sukcesywnie wgrywał. Na ten moment powiem tak: Brak mi słów na to co widziałem, 10 radnych było za likwidacja, nikt praktycznie nie liczył się z głosami kilkunastoosobowej grupy rodziców którzy przyszli na sesję. I to jest najgorsze, ONI wogóle nie liczą sie z głosami mieszkańców gminy. No i oczywiście nic nie wiem o przesłankach likwidacji tego przedszkola. Byłem na sesji ale nic na ten temat konkretnego nie usłyszałem. Zresztą jak wgram filmiki, to oceńcie Państwo sami.

xx
Gość
xx

Mam pytanie co do formy głosowania ,czy było to głosowanie imienne.

pawel arabasz
Gość
pawel arabasz

Tak prosze Pana, głosowanie było imienne. Poprosił o to Pan radny z Brynicy.

zaniepokojona
Gość
zaniepokojona

ZZ ciesz się, że Twoje dzieciaki mają blisko do szkoły. Niestety moje nie! Raz już liczyliśmy kilometry od furtki szkoły do furtki domu, ponieważ był pomysł ograniczenia dowozów. Myślę też, że nie ma co porównywać dalekiej przeszłości z teraźniejszością. Czasy się zmieniają, czy tego chcemy, czy nie. Aktualnie nie wyobrażam sobie, żeby małe dzieci chodziły do szkoły 5 km. pieszo. Ruch na drodze jest nieporównywalnie większy i często też słychać o uprowadzeniach dzieci. Nie przemawiają do mnie argumenty typu: „chodziłem pieszo do szkoły 8 lat i żyję” właśnie dlatego, że nastąpiło zbyt dużo zmian w rzeczywistości, otaczającym nas świecie i… Czytaj więcej »

ZZ
Gość
ZZ

Chodziło mi tylko o to że dzieci coraz mniej się ruszają, tyją, a rodzice wszędzie je wożą samochodami bo „moje biedne”. Jeżeli pani dzieci to nie dotyczy to tylko się cieszyć! A co do uprowadzeń to niech Pani nie przesadza- dawniej częściej słyszało się o zboczeńcach „grasujących” np. koło cmentarza. Mam paru świadków (płci żeńskiej), a o uprowadzeniu w naszej gminie jeszcze nie słyszałem. A może to Pani ma jakieś przykre wspomnienia z „tamtych” czasów?, i teraz się Pani wydaje że wszyscy czychają w lesie na dzieci?

Waldek
Gość
Waldek

jak by wszyscy mysleli takimi kategoriami jak Ty to by ludzie z domow nie wychodzili…

ZZ
Gość
ZZ

Ten Ty to kto?

zaniepokojona
Gość
zaniepokojona

ZZ muszę cię uspokoić, dotychczas nie stało mi się nic złego. Nie mam traumy z dzieciństwa. Jako odpowiedzialny rodzic staram się dbać o bezpieczeństwo (szeroko pojęte) swoich dzieci. Nie wiem czemu się temu dziwisz? Wychowanie i utrzymanie dzieci jest dla mnie nie lada wyzwaniem, dlatego tym bardziej staram się sprawdzić w swoim rodzicielstwie. Widocznie mamy różne priorytety i stąd Twoje podejście. No cóż…

ZZ
Gość
ZZ

Priorytety?
Pewnie tak 😉