Straż pożarna podlewa trawnik na sygnale. Czy to zgodne z prawem?

Wczoraj wieczorem na rondzie koło kościoła w Piekoszowie zastałem następującą sytuację – wóz straży pożarnej z włączonymi sygnałami świetlnymi zaparkowany na rondzie, a strażak podlewa trawnik. Czy to zgodne z prawem?

Tak to wyglądało:

W sumie powinniśmy się cieszyć, że nasza gmina dba o tereny zielone w czasie suszy. Jest jednak parę kwestii, które budzą moją wątpliwość:

  1. Dlaczego wóz straży pożarnej był zaparkowany na rondzie z włączonymi sygnałami świetlnymi? Z mojej wiedzy wynika, że pojazd straży może nie stosować się do przepisów i używać sygnałów świetlnych tylko w czasie akcji ratunkowej lub dojazdu do niej. Co tu było ratowane – trawnik?
  2. Od 10 sierpnia obowiązuje zakaz podlewania trawników wprowadzony przez ZUK. Dlaczego zakaz ten nie obowiązuje pracowników gminy? Dlaczego chcąc być w zgodzie z prawem mam patrzeć jak usycha mój ogródek, w który wpakowałem kilkanaście tysięcy złotych, a tymczasem straż podlewa jeden wybrany trawnik wodą opłacaną z moich podatków?
  3. Dlaczego gmina dba tylko o trawnik na rondzie, a kilkadziesiąt metrów dalej – wzdłuż drogi zamiast trawy rosną prawie metrowe chwasty, których nikt nie plewi ani nie kosi, nie mówiąc już o podlewaniu?

Z tego co wiem, strażacy podlewają trawnik na rondzie już nie pierwszy raz, z tym że teraz obowiązuje zakaz podlewania. Myślę jednak, że albo obowiązuje on wszystkich albo nikogo. Przecież wszyscy używamy tej samej wody.

A co Wy o tym myślicie?

38
Dodaj komentarz

avatar
14 Comment threads
24 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
wzlukaszMareksaskyaZZ Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
saskya
Gość
saskya

Ja już się wypowiadałam straż pożarna jest od ratowania życia i mienia ludzkiego, a nie od podlewania kwiatków. A co do podlewania trawy na rondzie to może mamy „zabytkową” trawę jak w Kielcach 😉

lukasz
Gość
lukasz

Ale tu nie chodzi o uzywanie sygnalow swietlnych tylko o wode za ktora zaplacilismy wszyscy a ktora zostala zmarnowana przy obowiazujacym zakazie uzywania jej do podlewania i napelniania basenow
A moze to jest wlasnie prawo i sprawiedliwosc wg PiS

xx
Gość
xx

To tylko w gminie Piekoszów tak może być.

xD
Gość
xD

Naprawdę nie macie się czym zająć…

Paweł Arabasz
Gość
Paweł Arabasz

Socjologicznie podchodząc do zdarzenia to niestety jest to trudny dylemat. Każdy musi podejść do tego po swojemu, niemniej jakoś nie widzę, żeby po tym zdarzeniu ci którzy podlewali swoje ogrody mieli zamiar pozwolić im teraz uschnąć z powodu jakiegoś zakazu który jednych obowiązuje, innych nie.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

to nie narzekajmy na brak wody lub małe ciśnienie wody ,

Anonimowo
Gość
Anonimowo

czy ten blog musi być nastawiony tylko pesymistycznie na sprawy które dzieją się wśród ,czy nie ma się czym pochwalić w tej gminie

gość
Gość
gość

A niech podlewa, tyle chociaż dobrego robią xD te rondo to też pewnego rodzaju wizytówką Piekoszowa jest.

ernest
Gość
ernest

Tyle dobrego jak się pali to w nocy o północy pomagają

kronikasz
Gość
kronikasz

Nie na temat, ale aktualne.
Mamy nowego mistrza.
Dawno nie widzialem takiej walki.

https://www.youtube.com/watch?v=ONfQtQ7dRdw

Paweł Arabasz
Gość
Paweł Arabasz

W dzisiejszych czasach zakłamania i obłudy to już nawet i prognozie pogody nie wolno wierzyć.

Paweł Arabasz
Gość
Paweł Arabasz

Panie Blogu, ja tu w tym artykule nie na temat napiszę, ale nie bardzo miałem pomysł pod który artykuł mój wpis podpiąć, wiec napiszę tutaj, że nasza droga, czyli do osady Piekoszów pod Lasem została objęta wydatną opieką przez sołtysa Piekoszowa Pana Marka Sorbiana oraz Panią Danutę Marszałek. Jakiś miesiąc temu zerwano koparką te nieszczęsne muldy które rok temu nagarnął partacz z wyrówniarki , a o które prowadziłem spór z Urzędem Gminy w Piekoszowie od zeszłego roku, oraz wywieziono zerwany urobek. Krótko mówiąc przywrócono drogę do stanu sprzed spartolenia w lipcu 2014r. Następnie dziś pod osobistym nadzorem Pana Marka Sorbiana… Czytaj więcej »

ZZ
Gość
ZZ

A nie mówiłem (pisałem;)
Kto krzyczy ten dostanie.
Tak to już niestety jest!

Paweł Arabasz
Gość
Paweł Arabasz

Pamiętam Twój wpis o tym ZZ sprzed wielu miesięcy. Nie musisz się chełpić tym, że w jakiś sposób Twoje słowa się sprawdziły. To wielka przegrana. Przykre jest, ze nazywasz to krzyczeniem, przykre jest też to, że prosta czynność ze strony urzędu gminy urosła do rangi lokalnej wojenki mieszkańca gminy z zadufanym w siebie wójtem Zbigniewem Piątkiem z finałem w sądzie. To nie tak. Tak nie powinno być. To nie na tym ma polegać NOWA JAKOŚĆ – hasło sztandarowe Zbigniewa Piątka w czasie ostatniej kampanii wyborczej!

saskya
Gość
saskya

Paweł gratuluję, ale tak swoją drogą co się stało, że pani Marszałek tak się zaangażowała w tą sprawę? Jeszcze nie tak dawno nie była taka pomocna.
A co do hasła wyborczego pana Piątka to się czepiacie, pisało NOWA JAKOŚĆ, a nie LEPSZA. 😉

Paweł Arabasz
Gość
Paweł Arabasz

Saskya, błagam i proszę Cię, abyś nie traktowała tego w kategoriach gratulacji. Ja całą tą sprawę traktuję jako wielką porażkę systemu w jakim My Mieszkańcy Gminy funkcjonujemy. Traktuję to też jako moją osobistą porażkę. Może to zdziwi Ciebie, ale tak: jest to moja porażka jako mieszkańca. Zarzucam sobie, że nic dotychczas jako mieszkaniec gminy w Piekoszowie nie robiłem w celu ukształtowania tego systemu w jakim dziś żyjemy. Gmina popadała w ruinę, a ja sobie spokojnie funkcjonowałem na uboczu. Dziś czuje się winny, że nic nie robiłem, nie patrzyłem tym bydlakom na ręce w czasie gdy niszczyli Naszą Gminę, Naszą Małą… Czytaj więcej »

Paweł Arabasz
Gość
Paweł Arabasz

Powiem coś jeszcze Saskya, nie jestem tak głupi i naiwny, żeby myśleć, że wójt Piątek stał się doskonałym zarządcą oraz postanowił ulżyć jakimś tam mieszkańcom z Piekoszowa pod Lasem w dojeździe. Po prostu zadziałała tu czysta kalkulacja polityczna jego doradców pod wasza – przyszli wyborcy publiczkę. Jest też jeszcze jedna sprawa, zrobił to dlatego, ze spodziewa sie ewentualnego pytania Sędzi w czasie przesłuchania w dniu 24 sierpnia , co wreszcie zrobił w sprawie tej drogi przez ostatni rok. Pani mecenas próbowała podnieść ten temat na ostatniej rozprawie, że niby gmina wiele zrobiła na naszej drodze. Odpowiedziałem jej, że gdyby nie… Czytaj więcej »

lukasz
Gość
lukasz

chciales to masz
przynajmniej jest co czytac w pracy

Marek
Gość
Marek

Wszelakie metody są dobre o ile są skuteczne.Czy asertywność jest naganna ,jest wadą i ma być potępiana?Mieszkańcy naszej gminy i tak cierpliwie znoszą niedogodności związane z programem naprawczym.Inne gminy budują infrastrukturę drogową,wodnokanalizacyjną mają budżety obywatelskie , a u nas mieszkaniec-obywatel ma się cieszyć z wysiewki.Podam inny przykład w m. Micigózd na tzw.Przydatkach wybudowano kanalizację /zakopano rury w ziemi bez przepompowni,a ścieki nie popłyną pod górę/czyli nie ma efektu ekonomiczno-ekologicznego a na dodatek część mieszkańców należy do gminy Strawczyn.Czy mieszkańcy ,którzy nie mają wody lub kanalizacji nie mają prawa pisać,mówić a nawet krzyczeć.

Paweł Arabasz
Gość
Paweł Arabasz

Mógłby Pan jakoś jaśniej tą sprawę kanalizacji naświetlić? Bo zrozumiałem tylko tyle, ze położono kanalizacje która jest nie wykorzystana.

Paweł Arabasz
Gość
Paweł Arabasz

Świetnie Pan to ujął Panie Marku. Może i faktycznie co niektórym wydaje się, że będę się cieszył garścią wysiewki wysypanej na drodze publicznej jak małpa bananem.

Saskya
Gość
Saskya

A może dużo osób podaje stan wodomierza przez internet i nie ma tyle pracy dla tych pracowników?

wz
Gość
wz

Pisze nie na wywolany temat ale doszly mnie sluchy ze w naszym zuku szykuja sie roszady zwalniac maja dlugoletnich pracownikow niektorzy maja wypowiedzenia i odpazdziernika na wysuszona trawke miedzy innymi zwalniani sa ci co przyslowiowo latali po wsiach i odczytywali stany wodomierzy czyzby p.wijas robil oszczednosci w ten sposob a moze zatrudni tzw. Swoich fachowcow nieladnie i nie pochrzescijansku wywalac ludzi na bruk przed zima

Paweł Arabasz
Gość
Paweł Arabasz

Niestety to prawda, wywala ich z tekstem, że na ich miejsce ma masę innych chętnych ( czytaj : swoich)

wz
Gość
wz

Dochodze do wniosku ze naprawde na stanowisku kierowniczym zatrudnic obcego /przywiezionego w teczce/ bomoze czuc respekt przed nagonka niz swojaka ktory wszystko i wszystkich ma wduzej d…..e

Paweł Arabasz
Gość
Paweł Arabasz

Dziś około gdz 13 ktos podłożył ogień na ściernisku ze słomą na polach Łazisk. Od skraju pogorzeliska do brzegu lasu było już bardzo blisko. Wiatr dziś wiał w kierunku lasu. Dobrze, ze wezwane na miejsce cztery zastępy straży pożarnej poradziły sobie z ogniem, bo gdyby ogień poszedł w las to opar by się dopiero na Gałęzicach, trawiąc po drodze dziesiątki hektarów lasu. Przypominam, że nadal nie ma zamontowanego hydrantu w celach przeciwpożarowych na zachodniej końcówce Łazisk. Prezes ZUK Jerzy Wijas chcąc odciąć nas mieszkańców Piekoszowa pod Lasem od wodociągu , co opisałem w artykule http://blog.piekoszow.eu/2015/05/dla-kogo-sa-hydranty-czyli-czy-to-zemsta.html nadal upiera się , aby… Czytaj więcej »

Anonimowo
Gość
Anonimowo

28.08 sesja RG i kolejna zmiana budżetu. Na blogu stagnacja może po sesji się ruszy. Czyżby w naszym „mieście biznesu” nic się nie dzieje?