Sesja rady gminy 30 grudnia 2015 – relacja i nagrania

Na ostatniej sesji w tym roku był głosowany budżet na przyszły rok i wieloletnia prognoza finansowa ale przy okazji dowiedzieliśmy się też kilku rzeczy, które bardzo interesują mieszkańców – między innymi zmiany opłat za wywóz śmieci.

Nagrałem praktycznie całą sesję ale – aby Was nie zanudzać – wstawię tylko ciekawsze fragmenty. Uchwały, do których nie było pytań ani dyskusji – pomijam, jeśli ktoś będzie bardzo chciał, mogę udostępnić brakujące nagrania.

Sesja rozpoczęła się jak zwykle od zatwierdzenia porządku obrad, który został poszerzony o dwie uchwały i przyjęcia protokołów z poprzednich sesji. Następnie wójt zreferował pracę w okresie międzysesyjnym:

Następnie radni głosowali nad uchwałami. Pierwsza dotyczyła zmiany budżetu na bieżący rok:

Kolejne uchwały dotyczyły zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy na lata 2015-2030 i ustalenia wydatków niewygasających z upływem roku budżetowego 2015. Zostały one przyjęte bez dyskusji. Następny punkt to głosowanie nad Gminnym Programem Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2016:

Następnie odbyła się dyskusja i głosowanie nad uchwaleniem Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy na lata 2016-2030:

No i „gwóźdź programu”, czyli głosowanie nad budżetem na przyszły rok. Dyskusja była burzliwa, radni poruszyli między kwestię podwyżki opłat za wywóz śmieci i opłat za umowę na termomodernizację Zespołu Placówek Oświatowych w Piekoszowie. Nagranie ma ponad godzinę ale moim zdaniem – warto posłuchać:

Kolejny punkt sesji to informacja o pracy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w 2015 roku:

Na koniec głosowana była uchwała, która została dopisana do porządku sesji. Dotyczyła niewyrażenia zgody na wypowiedzenie umowy o pracę jednemu z radnych:

Ostatni punkt sesji to pytania i wnioski. Poruszona został między innymi kwestia planów likwidacji linii autobusowej 203:

25
Dodaj komentarz

avatar
14 Comment threads
11 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
góral niskopiennyduduzaniepokojonaPaweł Arabasz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

Dziękuję Panie Blogu za włożony wysiłek.

znawca
Gość
znawca

tak zadłużenie zmniejszyło się jest obecnie 31 mln długu

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

Panie Blogu, czy wyłapal Pan może ile wreszcie ta Nasza Gmina jest zadłużona , czy to prawda, że zadłużenie obniżono o 7 mln zł jak ktoś tu pisał, ile kosztowało nas w tym roku utrzymanie struktur GOPSu?

Anonimowo
Gość
Anonimowo

ponad 6,000,000

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

Dziękuję Panu . Ale zapewne na sesji nic nie padło na temat aktualnego stanu zadłużenia. To ich taktyka żeby mieszkańcy dowiedzieli się jak jest naprawdę. Ja zadaje wiec publicznie pytanie: a dlaczego zadłużenie zmniejszyło się tylko o 7 mln zł ? Dlaczego nie o więcej skoro nie było żadnych inwestycji? jak to było naprawdę? Czy tak, że najpierw obdarowali sami siebie potężnymi uposażeniami, a następnie przez rok markując swoją obecność w gminie udawali, że walczą z zadłużeniem? Czy wójt , skarbnik, sekretarz, kierowniczka GOPSu pochwalili się jakim prywatnym bilansem korzyści zamkną ten rok, gdzie w tle będzie zadłużona gmina która… Czytaj więcej »

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

Otóż to, dopiero jak zostanie zapytana to powie to co w zasadzie jest NAJWAŻNIEJSZE dla mieszkańców, czyli STAN ZADŁUŻENIA. Gdyby nie nie została zapytana, to zapewne żadne z nich samo od siebie tego nie powie. To ja mam publiczne dodatkowe pytanie: A CZY TE 31 MLN TO JEST Z KWOTA Z ODSETKAMI CZY BEZ ODSETEK?

Anonimowo
Gość
Anonimowo

bez odsetek

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

Moim zdaniem zadłużenie to jest kwota dłużna plus odsetki. Dobrze by było, aby mieszkańcy byli informowani o pełnej skali zadłużenia gminy, oraz wobec kogo mamy zadłużenie.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

WSZYSTKIM ŻYCZĘ SZCZĘŚCIA ,ZADOWOLENIA WIĘCEJ OPTYMIZMU NA 2016 ROK

Rene
Gość
Rene

Takie ładne życzenia ale nie wiadomo od kogo…

b.1
Gość

Nowy rok to nie tylko okres radości, ale również zadumy nad tym co minęło i nad tym, co nas czeka. Tak więc, dużo wytrwałości, optymizmu i wiary w pogodne jutro dla wszystkich.

Ela
Gość
Ela

nic dodać,nic ująć brawo Radni tak trzymać ,Po obejrzeniu nagrań mam dobre zdanie,ciężka sprawa ale da się ogarnąć

saskya
Gość
saskya

Czyżby nasi radni zawitali na bloga?

Marek
Gość
Marek

Skoro zaglądają to mam pytania: dlaczego Rada wprowadziła do porządku obrad i procedowała informację GOPS o pracy za okres od stycznia do listopada .Daleki jestem od insynuacji, podejrzliwości ale standardowo przyjmuje się pełne okresy np. kwartał, półrocze ,rok.A tak pozostaje grudzień: miesiąc ostatni w roku obrachunkowym i jeżeli środki finansowe nie zostaną wydatkowane to przepadają albo trzeba zwrócić.Mam nadzieję,że wolą Rady będzie sprawdzić i ewentualnie przyjąć informację o pracy GOPS za m-c grudzień 2015 r.

Paweł Arabasz
Gość
Paweł Arabasz

Przypominam Panu Panie Marku, że my tu mamy do czynienia z Nową Jakoscia z nową jakością zarządzania i w Gminie Piekoszów obowiązują inne standardy postępowania. Ja również jestem daleki od podejrzliwości, ale zadam publicznie pytanie: Czy możliwe jest, aby zaoszczędzone na osobach potrzebujących środki były dotychczas rozdysponowywane w formie nagród dla kierownictwa GOPSu? Na temat wystąpienia kierowniczki GOPSu nie będę się wypowiadał, bo to po prostu jest żenada, żeby nie miała ona pojęcia co się dzieje w kierowanej przez nią jednostce. Do radnego który zadawał jej pytania ja mam pytanie: a co on zrobił jak ten chłopczyk żył? Niech wstanie… Czytaj więcej »

Iwona
Gość
Iwona

Czy naprawdę jąkanie tej Pani jest warte około 11 000 tys. miesięcznie?

Anonimowo
Gość
Anonimowo

No właśnie zarobki pani z GOPS sa prawie na granicy prezydentów miast…..

dudu
Gość
dudu

Ile ????????????? No ale …. jak??? Serio???? Która minuta nagrania ?

Anonimowo
Gość
Anonimowo

W gminie jest wiele pan których praca niewarta jest takiej płacy. Jesteśmy kompetentni i bogaci. Teraz PIS dał zielone światło więc jest nadzieja, że się to zmieni.

Iwona
Gość
Iwona

No tak – idzie „Dobra Zmiana” czyli z deszczu pod rynnę

zaniepokojona
Gość
zaniepokojona

Chciałam zauważyć, że od września nie badano wody, lub też zapomniano o podaniu sprawozdania. Co takiego zaprząta głowę Prezesowi, że zapomniał o tak istotnej sprawie? Może nam się jakość wody poprawiła a my nic o tym nie wiemy?

góral niskopienny
Gość
góral niskopienny

Szukałem na stronie BIP budżetu lub choćby projektu budżetu na rok 2016 – przecież już uchwalonego – i nic nie znalazłem. Nowa polityka informacyjna związana z dobrą zmianą? Czy też brak czasu urzędników – zrobiło się mroźniej, to i woda na kawę dłużej się gotuje 🙂