Coraz więcej osób nie płaci za śmieci. Zaległości przekroczyły już 150 tysięcy złotych!

Liczby mówią same za siebie – z roku na rok zaległości w płaceniu za wywóz śmieci rosną w zastraszającym tempie. Na koniec listopada 2015 roku przekroczyły 150 tysięcy złotych!!!

Już kilka tygodni temu dotarły do mnie informacje o tym, jednak były one nieoficjalne. Zwróciłem się więc z kilkoma pytaniami do urzędu gminy. Dzisiaj dostałem odpowiedź.

Okazuje się, że zaległości mieszkańców z tytułu opłat za śmieci na koniec listopada 2015 wynoszą:

  • za rok 2013 – 9 406 zł
  • za rok 2014 – 35 919,54 zł
  • za rok 2015 – 105 863, 24 zł

co daje w sumie 151 188,78 zł zaległości!

Deklaracje „śmieciowe” złożyło 4065 osób.

Co robi urząd gminy wobec osób, które nie złożyły deklaracji?

Wysyłane są wezwania do złożenia deklaracji […] oraz do złożenia wyjaśnień w sprawie przyczyny niezłożenia deklaracji.

A co robi urząd wobec osób zalegających z opłatami?

Do osób wykazujących zaległości […] Urząd Gminy w Piekoszowie wysyła informacje o stanie zadłużenia oraz upomnienia.

To cytaty z pisma, które otrzymałem z urzędu gminy.

W tej sytuacji wcale się nie dziwię, dlaczego zaległości są coraz większe i stało się dla mnie też częściowo jasne, dlaczego dla osób płacących regularnie zostały podwyższone stawki.

51
Dodaj komentarz

avatar
20 Comment threads
31 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
Kenes666niepoprawneprawoPaweł ArabaszPawel Arabaszsagan Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
saskya
Gość
saskya

Uczciwy to frajer jak widać. Smutne, ale prawdziwe. Aż żałuję, że złożyłam deklaracje i frajersko płacę.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Zgadzam sie w 100% ,także płacę uczciwie .

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Teraz my za nich zapłacimy. Nie dość że stawki podnieśli to jeszcze wywóz koszy zmniejszyli o połowę. Może trzeba zacząć skutecznie ściągać kasę od dłużników a nie z nas.

Mieszkaniec
Gość

dokładnie dlaczego nie można uruchomić windykacji jeśli ktoś zalega za rok czy dwa z opłatami. A skoro ktoś nie płaci to może są inne skuteczne metody zmuszenia go. Dlaczego nie zakręcić wody albo publicznie nie obwieścić dłużników. Dlaczego ja mam tonąc w śmieciach za kogoś kto jest zwykłym cwaniakiem

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

Najpierw mieszkańcu to trzeba ustalić, dlaczego ludzie nie płaca. Może ich nie stać na to, może są biedni. Może trzeba im najpierw pomóc. Moźe GOPS niech ruszy swój tłusty zad i niech razem z urzędnikami gminy ustalą co się dzieje, że ludzie są tak negatywnie nastawieni do Urzędu Gminy.

ZZ
Gość
ZZ

Mam nadzieję że Ty Pawle płacisz.

mieszkanka
Gość
mieszkanka

Wpis porzednika saskya mówi wszystko 🙂 Można się tylko domyśleć dlaczego wzrosła opłata,po wysłaniu upomnienia są dalsze kroki jak wyegzekwować zadłużenie, a czas sprzyja każdy się będzie rozliczał w Urzędzie Skarbowym 😉

Mieszkaniec
Gość
Mieszkaniec

Dokładnie ściągać z podatków. Tym sposobem to nigdy nie zaczniemy się rozwijać bo dług ciągle rośnie. To jest masakra

Jas
Gość
Jas

Po podwyższeniu opłaty więcej ludzi przestanie płacić, bo tak rzadki wywóz śmieci to jest jakaś kpina. Orientuje się ktoś czy można postawić dodatkowe pojemniki i czy smieciarka będzie je zabierać?

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

Panie Blogu, a czy w piśmie z gminy ujęto koszt tych wezwań i upomnień, tzn ile Gmina zapłaciła za te upomnienia i wezwania? Ja pamiętam, że jak w 2013 roku przeoczyłem wpłatę za śmieci to koszt upomnienia mnie wynosił 11zł. Oczywiście pokornie zapłaciłem te 11zł plus należność. Za 2015 oraz już za 2016rok zapłaciłem w całości żeby mieć z głowy. Bo to wychodzi na to, że do nieudolności urzędu gminy wynikającej z nie egzekwowania należności, My uczciwie płacący dołożymy ( A RACZEJ ZOSTALIŚMY ZMUSZENI POPRZEZ UCHWAŁĘ RADY GMINY), również za koszty upomnień , ponagleń, wezwań itp, itd. Krótko mówiąc zapłacimy… Czytaj więcej »

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

Byłby w gminie silny wójt to by powiedział do swoich urzędniczek, pani ta, ta, tamta i tamte..od jutra zostawcie w domach swoje szpileczki, nie męczcie się godzinami przy makijażach bo od jutra będziecie chodzić po domach i na miejscu w praktyce sprawdzicie dlaczego ludzie nie dokonują zgłoszeń i nie płacą za smieci. Z każdej wizyty ma byc konkretne sprawozdanie i dopiero na podstawie analizy można wyciągać wnioski. Takie ja widze rozwiązanie na dziś, na tu i teraz. Dalasza zabawa w kosztowną korespondencję nie ma najmniejszego sensu. Jeśli trafia na biednych ludzi to będzie to tez okazja do wykazania sie GOPSowi… Czytaj więcej »

ZZ
Gość
ZZ

Niech wójt pogada z księżmi to przy okazji kolendy zrobią wywiad 😉

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

Panie Blogu, niech mi Pan w wolnej chwili podpowie, jak uzyskać odpowiedzi z UG w Piekoszowie, bo jak widzę Panu się udało. Ja na merytoryczna decyzje o zakończeniu postępowania skargowego czekam od lata 2014 roku. Od jesieni 2014 roku czekam też na inne odpowiedzi z gminy . Od maja 2015 roku czekam na odpowiedź od sekretarz gminy pani Grażyny Tatar oraz od przewodniczącego rady gminy pana Grosickiego w sprawie pomocy w zaopatrzeniu w wodę mieszkańców Piekoszowa pod Lasem. Od maja 2015 roku czekam też na właściwą odpowiedź od prezesa ZUK pana Jerzego Wijasa w sprawie możliwości zaopatrzenia w wode mieszkańców… Czytaj więcej »

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

Powstała ciekawa prawidłowość, przez 2015 rok wójt gminy w Piekoszowie pan Zbigniew Piątek doprowadził do powstania długu w wysokości 105 tys zł, w tym czasie zgarnął za to około 150tys zł wynagrodzenia i za to wszystko zapłaciliśmy tak naprawdę MY WSZYSCY – UCZCIWI MIESZKAŃCY. To dlatego proszę Państwa zaprotestowałem wiedząc, że on z nieznanymi nam ludźmi organizuje sobie imprezkę przedświąteczną w budynku należacym do Naszego Urzędu Gminy w Piekoszowie. Co świętowali? Czy miał miejsce jakiś sukces oprócz utrzymania się tego człowieka ponad rok czasu na naszym garnuszku?

Ela
Gość
Ela

Mój komentarz odnośnie tych wpisów jest taki;’SŁABI LUDZIE SZUKAJĄ ZEMSTY,SILNI WYBACZAJĄ A INTELIGENTNI ZWYCZAJNIE IGNORUJĄ’

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz
Anonimowo
Gość
Anonimowo

Brawo. Teraz mamy niegospodarność i narażanie gminy na straty, strach pomyśleć jak nazwać to co było wcześniej. 🙂 Zresztą w zamieszczonym poście pisze Pan, że to zaległości mieszkańców względem gminy wynoszą ponad 150.000,00 , a nie Wójta. Jak Pan to sobie wyobraża, że Urząd Gminy zatrudnia firmę windykacyjną i siłą zmusza kogoś do płacenia, aby skuteczność wpłat była 100% ? Wszyscy odpowiadamy za to co teraz mamy.

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

Anonimie, jacy wszyscy niby odpowiadamy za to co jest? Odpowiadaja za to urzędnicy gminy którzy nie dopilnowali po pierwsze zgłoszeń – czyż tak trudno było się połapać , że liczba zgłoszonych różni się od liczby mieszkańców gminy , oraz po drugie dlaczego od razu nie podjęto środków zaradczych w postaci praktycznego sprawdzenia co się dzieje w poszczególnych domostwach. Bo jak dla mnie wysyłanie kosztownych pisemek obciążających budżet gminy to było tylko takie markowanie działań które nie przynosiły rezultatów. Jaki my, mieszkańcy mieliśmy na to wpływ? Wiec dlaczego obciążasz winą Wszystkich?

Anonimowo
Gość
Anonimowo

A czemu nie przydała by się firma windykacyjna ,dlaczego ja mam płacić uczciwie a inni mają to głeboko w d…

Paweł Arabasz
Gość
Paweł Arabasz

Jestem przeciwny czemuś takiemu jak firma windykacyjna. Chyba sobie z nas kpisz Anonimie. Takie sprawy powinniśmy załatwiać na spokojnie we własnej społeczności.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Witam Pawle a masz lepszy sposób ???na płacenie za odbiór smieci…..

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

Anonimie, wyraziłem swój pomysł kilka wpisów wcześniej. Po prostu trzeba ustalić osoby które nie sa zaewidencjonowane, wysłać tam zespół ( urzędnik UG oraz GOPS), zorientować sie w przyczynach nie płacenia i podjąć ludzkie kroki wobec takich osób. Założę się, że 90% nie płacących robi to z biedy. Trzeba tym ludziom pomóc i dopiero wymagać. Krótko mówiąc urzędnicy niech rusza wreszcie tyłki w teren. Jestem przeciwny wprowadzaniu do naszej gminy firm windykacyjnych.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Ciekawe czy tez były takie duże zadłużenia ,za wywóz śmieci jak wywoził ZUK????? nie wierzę że wszyscy nie moga płacic ,bo nie mają.

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

Anonimie, myślę, że z łatwością można znaleźć sposób na płacenie za śmieci z pominięciem firm windykacyjnych. Trzeba tylko chcieć i wziąć się do roboty a nie biegać z pokoju do pokoju na ploty.

sagan
Gość
sagan

Na odbiór śmieci odbył się przetarg. Wygrała najniższa oferta. A brak opłaty za wywóz śmieci nie ma nic wspólnego z obecną ceną.Proszę sprawdźcie ceny w ościennych gminach.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Gdyby zadziało się to o czym Pan pisze Panie Pawle to zapewne zaraz pojawiłby się tu wpis o tym, że Pan Wójt inwigiluje mieszkańców gminy i wszystkich traktuje, jak potencjalnych oszustów. I tak źle i tak niedobrze 🙂 Każdy mieszkaniec gminy wie, że za odbiór śmieci się płaci i że powinien złożyć stosowna deklarację.

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

Szanowny Anonimie, jeśli urzędnik grzecznie poinformował by po co jest i z czyjego polecenia to nikt nie miał by podstaw do stwierdzania i zarzutów o inwigilacji. Ja na pewno nie. Twoje twierdzenie Anonimie jest hipotetyczne, bo czy znasz przypadek takich zarzutów w omawianej sprawie? Ja wiem, że w społeczeństwie jest tak, że wszystkim nie dogodzisz, ale nie może tak być, ze uczciwi płaca za innych, i dzieje się to wszystko w obliczu namacalnego urzędniczego dyletanctwa. A tak swoja drogą, to wróciłem pamięcią do mojego zgłoszenia ilości osób, i coś mi się pałęta w pamięci, ze osoba która przyjmowała moje zgłoszenie… Czytaj więcej »

niepoprawneprawo
Gość

Na wstępie proszę mi wybaczyć, że odbiegnę od głównego tematu, ale trafiłem tutaj szukając informacji na temat działań ŚZDW. Otóż „standardy” działań tejże jednostki są zachowane również w innych miejscowościach województwa. W trakcie rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 776 w latach 2012-2013 wykonawca burzył ogrodzenia właścicielom nieruchomości sąsiadującym twierdząc, że znajdują się one w pasie drogowym. Jeden z właścicieli podjął walkę, którą zakończyła się w Sądzie ostatecznym wyrokiem stwierdzającym nie tylko, że województwo reprezentowane przez ŚZDW nie ma racji, ale że nawet nie jest w stanie udowodnić, że jest właścicielem drogi wojewódzkiej! Wyrok jest ostateczny i został zamieszczony na http://niepoprawneprawo.blogspot.com/ .

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

Zapoznałem się z tym artykułem który wskazałeś i nasuwa mi się w tej opisanej sytuacji jedno proste rozwiązanie którego nie zastosowano : Wystarczyło wyjaśnić potrzebę, poprosić i zapłacić za te kilka metrów sądownie ustaloną stawkę, jednakową dla wszystkich. Zamiast tego zastosowano działania z pozycji siły mając ludzi za idiotów z którymi można robić co się chce. Skądś My Mieszkańcy Gminy w Piekoszowie to znamy!!!!.

niepoprawneprawo
Gość

Gorzej. Właściciele oczekiwali tylko tego, aby nie burzyć ogrodzenia, bo wykonawca wykonał szerszy chodnik i pas zieleni, niż wynikało to w projekcie. Wystarczyło zatem zmniejszyć szerokość chodnika i pasa zieleni do wymiarów, które wynikały z projektu… Natomiast jak słusznie zauważyłeś, oczekiwanie od osób odpowiedzialnych za inwestycję chociaż trochę przyzwoitości byłoby czystym szaleństwem. Osoby te zamiast podjąć rozmowy z właścicielami zdecydowały jednak, że lepiej będzie sfałszować dokumentację geodezyjną. Osoby te były tak pewne siebie, że wystąpiono z powództwem o wydanie nieruchomości, załączając tę sfałszowaną dokumentację, tak więc sprawa jest wyjątkowo ciekawa. Okazało się bowiem, że geodeci „machnęli” sobie nielegalnie granicę tam,… Czytaj więcej »

ktoś
Gość
ktoś

Gospodarność nigdy nie była mocną stroną tej gminy , a ostatnio słychać że obecnego wójta zięć ogrzewa Urząd Gminy znowu cuda dziwy :):)

Uczciwy
Gość

Płaci sie dwa ray tyle co poprzednio a wywożą 2 razy rzadziej . Przed domem stoi u mnie przepełniony kosz . Ludzie ! zostawiajcie wieczorem worki ze śmieciami na schodach do Gminy – wtedy może się zastanowią. Gmina doi swoją ludność z pieniędzy bo nie mają własnych pomysłów na ich zdobycie w rzetelny sposób ! Te baby z ZUK-u razem z wójtem won do miotły ! a nie do urzędu! Gmina ma ludziom pomagać a nie doić z pieniędzy . Niech doją zakłady mięsne!

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

Panie Uczciwy, a dlaczego masz zostawiać worki ze śmieciami jak jakiś złoczyńca w nocy pod budynkiem Urzędu Gminy? Zostaw je w dzień, pokaz otoczeniu, że jesteś Uczciwym obywatelem który nie wywala swoich śmieci do przydrożnego rowu czy w pobliskie zarośla tylko Uczciwie przynosisz je tam gdzie ich miejsce, czyli do kosza. Skoro zabrakło miejsca w Twoim koszu, to skorzystaj z kosza publicznego. To nie Twoja wina, że brakło miejsca w Twoim koszu, ale jako Uczciwy obywatel nie chcesz przecież tym nadmiarem zanieczyszczać środowiska w którym żyjesz.

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

Wiecie co Państwo, ta sytuacja z tą przedświąteczną bibą w budynku Biblioteki gminnej często wraca mi w myślach. Nie podoba mi się ta sytuacja. Tak nie może być, aby wójt gminy w budynku urzędowym , publicznym, Naszym organizował sobie spotkania integracyjne dla radnych z nieznanymi nam ludźmi. Ja jako mieszkaniec Gminy w Piekoszowie protestuje przeciwko takim zachowaniom. Nie mam nic przeciwko temu, że np Cezary Majcher tez tuz przed świętami ( i przed tą imprezą w Bibliotece ) miał imieniny i urzędnicy schodzili się do jego gabinetu składać mu życzenia, poczęstować sie słodkością, złożyć życzenia świąteczne i wrócić do pracy.… Czytaj więcej »

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

Zastanawia mnie jedna rzecz, a mianowicie dlaczego z przetargiem na odbiór śmieci zwlekano do prawie końca roku? Dlaczego nie zorganizowano przetargu np w sierpni 2015r kiedy to gmina była by „rozdajacym karty” tylko pod koniec roku kiedy już była przyparta do muru terminem tj końcem roku kalendarzowego i końcem poprzedniej umowy. w tej sytuacji firmy z woj świętokrzyskiego działające w branży odbioru śmieci mogły hipotetycznie np dogadać się na zasadzie: weź ty ten Piekoszów na 2016 roku , wystaw im taką cene bo i tak sie bedą musieli zgodzić i sprawa pozamiatana. Gmina Piekoszów warunki i cenę musiała przyjać. W… Czytaj więcej »

RR
Gość
RR

Szanowni Mieszkańcy gminy. Czytając dokumenty przetargowe natknąłem się na takie dane : „Według danych wygenerowanych przez komputerowy system gospodarki odpadów komunalnych, aktualna liczba osób objętych systemem wynosi 14 097 osób, z czego 12 544 os oby zadeklarowały selektywną zbiórkę odpadów, a pozostali czyli 1 553 osoby zgłosiły zmieszany sposób zbiórki odpadów” Stąd jasno wynika, że po pierwsze gmina wie ile osób jest zdeklarowanych (nie mylić z ilością złożonych deklaracji – sam w swojej deklaracji deklaruję 3 osoby) a po drugie NIE UMIE LICZYĆ. Zakładając że zapłacą wszyscy kwota zebrana w ten sposób PRZEKRACZA wartość przetargu czyli koszt odbioru naszych śmieci… Czytaj więcej »

czerepah
Gość
czerepah

„Zastanawiające jest to, że w innych niedawno publikowanych opracowaniach gmina ujawnia, że mieszkańców jest ponad 16 tysięcy. Kto został pominięty w dokumentach przetargowych? ”

..osoby mieszkające poza adresem zameldowania …

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Moim zdaniem kwota zależna za smieci powinna byc dodana do nakazu podatkowego nikt sie wtedy nie wyprze ze nie placi za smieci bo ich nie ma !za przeproszeniem gowno prawda kazdy produkuje smieci i gmina gdyby wykazala odrobine dobrej woli dalaby rade wyegzekwowac platnosci!Panie Arabasz gops nic tu nie pomoze z tej instytucji korzysta wiekszosc ludzi ktorych czlonkowie rodzin pracuja za granicą i nie wykazuja dochodow to jeszcze im zasponsorowac wywoz smieci to nie jest rozwazanie!

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

Szanowny Anonimie, proszę Cię abyś na mnie się nie denerwował, ja nie należę do ludzi którzy tylko krytykują, staram się wskazywać rozwiązania. Wskazałem takie jakie wydaje mi się sensowne. Nie twierdziłem przecież, że chcę aby GOPS z workami pieniędzy ruszył w teren i rozdawał na prawo i lewo każdemu kto za śmieci nie zapłacił, chce tylko, aby urzędnicy gminy wraz z pracownikami GOPS wspólnie sprawdzili sytuację. tam gdzie trzeba niech GOPS zainterweniuje. Niech zainterweniuje choćby i po to, aby następnym razem po paczki nie przyjeżdżali ludzie brykami o jakich normalny uczciwy mieszkaniec Naszej Gminy może sobie pomarzyć.

lolo
Gość
lolo

zmiany w GOPS – konkurs na kierownika?

Kenes666
Gość
Kenes666

Co do wywozu śmieci to można postawić obok drugi kosz. Muszą zabrać i worki też. Łaski nie robią.

Rob
Gość
Rob

A propo wspomnianego drugiego kosza – ja taki dostałem od EKOMu po piśmie jakie wysłałem do Wójta. (pismo oraz odpowiedz niedługo przekaże PB do umieszczenia z odpowiednim komentarzem na blogu). Pisałem generalnie że wszyscy którym się należny powinni dodatkowy kosz dostać. Mam wrażenie że dostałem tylko ja aby mnie uciszyć. Sąsiad kiedy dowiadywał się o dodatkowy kosz uzyskał w gminie informacje że otrzymają tylko ci którzy maja zgłoszone w gospodarstwie powyżej 4 osoby. U mnie jest 3 osoby a kosz dostałem – tylko mnie należało obłaskawić abym więcej pism nie pisał w tej sprawie. Proponuję wszystkim komu odpady zmieszane nie… Czytaj więcej »