AKJ Energy wyjaśnia sprawę planowanej spalarni w Micigoździe

Skontaktował się ze mną mailowo Adam Ziemianin – prezes AKJ Energy – spółki, która zamierza zbudować spalarnię odpadów niebezpiecznych w Micigoździe przy ulicy Wrzosowej. Poniżej cytuję w całości pismo, które od niego otrzymałem.

Wyjaśnienie do planowanej inwestycji w miejscowości Micigózd

W związku z podaniem przez Urząd Gminy Piekoszów do publicznej wiadomości informacji o złożonym przez nas wniosku o wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych, oraz w odpowiedzi na liczne wątpliwości mieszkańców, chcielibyśmy odnieść się do sformułowanych obaw.

  1. W odniesieniu do pytań o sposobie i terminie informowania o planowanej inwestycji wyjaśniamy, że moment złożenia wniosku o wydanie decyzji o Środowiskowych Uwarunkowaniach jest początkiem do merytorycznej dyskusji na ten temat. Dopiero raport, który ze wszystkimi detalami precyzował technologiczne aspekty przedsięwzięcia inwestycyjnego polegającego na budowie spalarni odpadów niebezpiecznych, pozwalał na taki opis inwestycji, który umożliwia  analizę zawartych w nim danych, wyrażanie opinii i formułowanie pytań.  Zatem wcześniejsze informowanie lokalnej społeczności o hipotetycznych, nie do końca sprecyzowanych   zamiarach byłoby nieprofesjonalne i nie stanowiłoby podstawy do rzetelnej oceny przedsięwzięcia.
  2. Odnosząc się do kwestii technologicznych  informujemy, że  inwestycja została zaprojektowana w najnowocześniejszej, sprawdzonej technologii spalania w wysokiej temperaturze powyżej 1100 stopni Celsjusza (znacznie wyższej niż spalarnie odpadów komunalnych), spełniającej najbardziej rygorystyczne normy w tym zakresie polskie i unijne. Zakład nie będzie posiadał żadnego składowiska a jedynie chłodnie, traktowane jako przejściowy magazyn. Odpady będą pakowane w miejscu ich wytworzenia do jednorazowych hermetycznych opakowań a następnie przewożone w zamkniętych pojemnikach specjalistycznymi samochodami. Pojemniki są otwierane automatycznie dopiero w momencie wrzutu  odpadów do pieca. Taka technologia eliminuje całkowicie możliwość powstawania odorów. Jest ona z powodzeniem stosowana w krajach Europy zachodniej oraz od wielu lat w Polsce.
  3. Pragniemy zaznaczyć, że tego typu instalacje są pod szczególnym nadzorem Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, który przeprowadza okresowe kontrole oraz zapisy ciągłego monitoringu spalin.   W przypadku nie spełnienia norm w zakresie ochrony środowiska   może zostać wydana decyzja o zamknięciu zakładu. Zatem w naszym interesie jest   zachowanie najwyższych standardów działania.
  4. W odniesieniu do pytań o wybór lokalizacji wyjaśniamy, że  analiza mapy  polskiego rynku utylizacji odpadów,  wykazała „białą plamę” w rejonie Kielc. Nie istnieje tu żadna nowoczesna spalarnia odpadów niebezpiecznych ale są wytwarzane odpady, które muszą zostać w bezpieczny sposób utylizowane. Dzięki naszej inwestycji spowodujemy, że niebezpieczne odpady nie będą wywożone na dzikie wysypiska czy też mieszane z odpadami komunalnymi. Poprawimy w ten sposób sytuacje ekologiczną i bezpieczeństwo mieszkańców regionu.
  5. Wychodząc naprzeciw Państwa zainteresowaniu naszą inwestycją, jesteśmy gotowi odpowiedzieć na wszystkie nurtujące Państwa pytania, przybliżyć nasze zamiary i rozwiać wątpliwości. Wyrażamy nadzieję, że jesteście Państwo otwarci na merytoryczną rozmowę na argumenty. Jednocześnie nie ukrywamy zdziwienia, że  pierwszą Państwa reakcją nie było skierowanie do nas pytań o szczegóły  lecz wyrażenie sprzeciwu wobec sprawy nieznanej. Zachęcamy również do szerszego spojrzenia na nasz projekt w kontekście powstania nowych miejsc pracy w oparciu o rekrutację pracowników z okolicznych miejscowości oraz w kontekście dodatkowych podatków, które zasilą lokalne budżety. Sądzimy też, że dobrym rozwiązaniem, a zarazem cennym doświadczeniem byłby wyjazd, który możemy zorganizować dla przedstawicieli lokalnej społeczności i władz gminy do funkcjonującej takiej samej instalacji na terenie Polski.

AKJ Energy Sp. z o.o.

136
Dodaj komentarz

avatar
56 Comment threads
80 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
Pawel ArabaszPBRobertSMarekŁukasz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Izydor
Gość
Izydor

Nic nie wiadomo co tam było na wczorajszej sesji RG. Głosowali uchwałę intencyjną czy nie?

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

Panie Izydorze i Panie Blogu, wczorajsza sesja, ostatni ciąg zdarzeń, plus dodatkowo to pismo do Pana Panie Blogu wykazała ( przynajmniej takie jest moje zdanie), że Nasza Gmina opleciona jest RAKIEM o rozmiarze którego chyba w pełni nigdy nie poznamy. Panu Ziemianinowi ja,mieszkaniec gminy Piekoszów Paweł Arabasz odpowiadam: Proszę Pana oraz Pańskich mocodawców politycznych oraz finansowych do opuszczenia ze swoją spalarnią Gminy w której mieszkam. A mieszkańców gminy Piekoszów zapraszam do MYŚLENIA.

(?)
Gość
(?)

Uchwala zostala uchwalona imiennie i jednoglosnie

(?)
Gość
(?)

W sprawie budowy spalarni mieszkańcy mówią NIE i inwestor nie przekona mieszkańców żadnymi argumentami niech sobie idzie skąd przyszedł

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

Wręcz niesamowite, że Piekoszów Blog został wreszcie dostrzeżony przez władze Gminy w Piekoszowie które postanowiły wykorzystać go do własnych celów. Mam nadzieje, że Pan Blog jest tego świadom!.

(?)
Gość
(?)

O szczegółach nic nie wiem 🙁 tylko że z imiennie głosowali i wszyscy radni

Joanna
Gość
Joanna

Jak to takie fajne i bezpieczne to niech sobie u siebie na podworku stawia. Teraz nagada, ze bedzie pieknie, a potem tylko smrod i miliony zarazkow.

Mieszkaniec
Gość
Mieszkaniec

Trzeba zapytać radnych o szczegóły jak wyglądała Sesja

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

Spotkanie z przedstawicielem tej firmy ma być 5 maja 2016r, gdzie i o której jeszcze nie ustalono, ale prawdopodobnie będzie to GOK.

adam
Gość
adam

„Zachęcamy również do szerszego spojrzenia na nasz projekt w kontekście powstania nowych miejsc pracy w oparciu o rekrutację pracowników z okolicznych miejscowości oraz w kontekście dodatkowych podatków, które zasilą lokalne budżety”.
Proszę nam nie mydlić oczu ani podatkami ani pracą, nie jest tu u nas tak źle jak Wam się wydaje bez waszego wpływu na podatki i na miejsca pracy przeżyjemy. Nie chcemy spalarni i koniec! Mamy gdzieś pieniądze z tego przedsięwzięcia jak będziemy mieli zatrute powietrze i będziemy chorować.

gg
Gość
gg

Parę złotych pożytku w zamian za zatrute powietrze…. Tam niedaleko płynie strumyk oj będą zarazki szłyyyyy w wodę i wędrowały dalej i dalej….

tom
Gość
tom

Proszę zapytać tego Pana kto nam odda pieniądze za to jak będziemy chcieli sprzedać np działkę budowlaną nieopodal np kilometr od spalarni , i nikt jej nie będzie chciał kupić dlatego że jest właśnie spalarnia…

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

Spokojnie tom, może odkupi Twoją działkę firma z 5 tys zł kapitału , która będzie budowała składowisko odpadów radioaktywnych. Tyle się słyszy o wypychaniu ich z Zachodu na Wschód Europy. Być może już ktoś następny znalazł na mapie” białą plamę” w okolicy Piekoszowa i postanowił uszczęśliwić miejscowych kilkoma stanowiskami pracy i wpływami do budżetu gminy, których nikt tak naprawdę nie ujrzy .

Paweł Arabasz
Gość
Paweł Arabasz

Ja mam publiczną propozycję do Pana Ziemianina skoro jest taki pewien swoich słów: Proszę NOTARIALNIE złożyć oświadczenie, że w przypadku awarii, stwierdzenia zanieczyszczenia powietrza, ziemi lub gleby, stwierdzenia fetoru, zobowiązuję się zapłacić gminie karę umowną np 5 mln zł, przekazać swój posiadany majątek, oraz zamknąć i zdemontować urządzenia spalarni. Wtedy będę skory do wysłuchania jego racji. W przeciwnym razie jego tłumaczenie traktuję jako czczą gadkę dla tępaków oraz podtrzymuję swoją publiczną prośbę wobec niego która wyraziłem kilka wpisów powyżej.

Joanna
Gość
Joanna

Nic dodac nic ujac !!!

Marek
Gość
Marek

Jest mi wiadomo,że Rada Gminy jednomyślnie w glosowaniu imiennym podjęła uchwałę intencyjną dotyczącą spalarni.Będzie również kontrola o charakterze doraznym komisji rewizyjnej w tym zakresie.Podobno ma być spotkanie 5 maja w południe w BCK w Piekoszowie z inwestorem.Nie ma oficjalnej potwierdzonej informacji na stronie UG, stąd frekwencja może być mizerna.Mam nadzieję,że w poniedziałek się to wyjaśni i potwierdzi.

Lukasz
Gość
Lukasz

O co to to to nie albo jedziemy wszystkie albo nikt wezniecie kogos postawicie mu flaszke dacie jesc i potem bedzie opowiadal jak to ladnie juz jeden kupil zgode za kielbase z grila

czerepah
Gość
czerepah

http://www.zb.eco.pl/inne/spalarni/arg.htm

„……W Polsce nie ma szczegółowych przepisów prawnych regulujących funkcjonowanie spalarni, a więc zasad dopuszczania danej instalacji do użytku i sposobu jej dalszej kontroli, norm emisji, metod postępowania z pozostałościami z procesu spalania. Władze odpowiedzialne za dopuszczenie spalarni do użytku najczęściej „naginają” normy ustalone dla innego typu obiektów, „podobnych” do spalarni – kotłowni, elektrociepłowni, czy dużych zakładów przemysłowych. Oczywiście, w ten sposób nie można prawidłowo określić wszystkich niezbędnych warunków i norm dla tak specyficznej instalacji jaką jest spalarnia odpadów……”

ZZ
Gość
ZZ

I tu jest właśnie problem!
Na zachodzie spalarnie wchodziły stopniowo i był czas na dostosowanie prawa i norm.
U nas ludzie są teraz zajęci Trybunałem, więc kto by się tam interesował normami spalin.

oo
Gość
oo

„Dzięki naszej inwestycji spowodujemy, że niebezpieczne odpady nie będą wywożone na dzikie wysypiska czy też mieszane z odpadami komunalnymi. Poprawimy w ten sposób sytuacje ekologiczną i bezpieczeństwo mieszkańców regionu.”
Mam pytanie czyją poprawimy tą sytuację ekologiczną bo na pewno nie naszą…? A kto poprawi naszą sytuację? Czy ktoś się nami interesuje?

Rob
Gość
Rob

Sesja Rady to porazka jak dla mnie. Byłem pierwszy i pewnie ostatni raz. Rozpoczęła się z 20 min opóźnieniem a po 50 min kłutliwych obrad nad pierwszą uchwałą jakaś pani siedząca obok przewodniczącego rzuciła wniosek o 10 min pezerwy. Przerwa trwała 26 min. Skandal. No i musiałem wyjść bo przecież poza radnymi to chyba nikt nie ma czasu słuchac bełkotu nie do zrozumienia z powodu złego nagłośnienia. Nie dziwię się że nikt na te sesje nie chodzi. A teraz pomysł aby spotkanie odbyło się o 12. Pytam kto ma wtedy czas wolny? Ja muszę pracować. Chciałem zabrać głos ale czasu… Czytaj więcej »

Mieszkaniec
Gość
Mieszkaniec

Napisz mu Pan „Inwestorze niech się Pan przeniesie z tą inwestycją gdzie chce byle by nie na te rejony merytoryczne argumenty przekaże tym innym z jakiegoś innego białego obszaru którzy są zainteresowani daj pan może ogłoszenie który region chce może odpowiedzą i znajdzie pan miejsce na SPALARNIE będzie pan tam miał argumenty dot. miejsca pracy i podatki zasilą ich budżet, bo w tej gminie to ludzie nie potrzebują Spalarni” .

Mieszko
Gość
Mieszko

„Inwestorze niech się Pan przeniesie z tą inwestycją gdzie chce byle by nie na te rejony merytoryczne argumenty przekaże tym innym z jakiegoś innego białego obszaru którzy są zainteresowani daj pan może ogłoszenie który region chce może odpowiedzą i znajdzie pan miejsce na SPALARNIE będzie pan tam miał argumenty dot. miejsca pracy i podatki zasilą ich budżet, bo w tej gminie to ludzie nie potrzebują Spalarni” .

Joanna
Gość
Joanna

Oczywiscie w poludnie kiedy wszyscy w robocie. To on chce do nas przyjechac to po diabla przyjedzie jak nas nie bedzie? W sumie to ja zadnego spotkania nie potrzebuje. Nie dam z siebie idiotki zrobic. Wiec jak chce spotkania to popoludniu, a nie jak wszyscy w pracy.

Gość
Gość
Gość

Zapraszamy inwestora do MICIGOZDU na spotkanie z mieszkańcami na godz 18 tego samego dnia co w PIEKOSZOWIE

kibic
Gość
kibic

jest na stowarzyszeniu mieszkańców gminy Piekoszów informacja nie potrafię tego udostępnić tutaj proszę zróbcie to

czerepah
Gość
czerepah
Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

Poniżej cytat z zamieszczonego linku. W związku z upływem już około 2 lat od tamtego zdarzenia moje pytanie brzmi: Jakie praktyczne efekty zaistniały dla mieszkańców Naszej Gminy oprócz tego, że grupa biednych ludzi na dziko i z narażeniem życia i zdrowia dopada każdy wjeżdżający transport śmieci i przeszukuje go za złomem, makulatura? Rzeczona inwestycja kosztowała coś około 300mln zł podczas gdy podobna w innej części Polski o 200mln mniej. Czy mógłbym poznać praktyczne efekty bycia strona a następnie odpuszczenia tematu przez Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Piekoszów? Oto kopia wpisu: 4 August, 2014 | Opublikował: admin | Kategoria: interwencje. Stowarzyszenie będąc uczestnikiem… Czytaj więcej »

czerepah
Gość
czerepah
kibic
Gość
kibic

To opublikowało Stowarzyszenie udostępniam bo inaczej nie umiem linka przeslac przepraszam Na wczorajszej sesji, Rada Gminy przyjęła uchwałę w sprawie sprzeciwu wobec lokalizacji i budowy spalarni w Micigoździe. Jest to bardzo ważny krok wspomagający protest mieszkańców. Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Piekoszów apeluje o wpisywanie się na listy popierające protest. W dniu 5 maja 2016 roku do władz Gminy zostanie skierowane pismo sprzeciwiające się budowie spalarni zawierające uwagi oraz zastrzeżenia do raportu przedstawionego przez spółkę AKJ ENERGY. Tego samego dnia o godz. 12.00 w BCK odbędzie się spotkanie w sprawie spalarni zorganizowane przez Wójta Gminy z udziałem radnych, sołtysów, przedstawicieli organizacji społecznych… Czytaj więcej »

Izydor
Gość
Izydor

,,….do funkcjonującej takiej samej instalacji na terenie Polski.”.
Słuchałem w Radiu Kielce wypowiedzi przedstawiciela wnioskodawcy o podobnej spalarni w Katowicach. Tutaj pan Ziemianin pisze j.w tylko, że z tego nie wynika ,że to jest spalarnia wybudowana przez firmę AKJ Energy sp z oo.
Gdyby to była ich spalarnia to by napisali – do funkcjonującej (naszej) instalacji…. Tu jest tylko mowa ,żeby jechać oglądać podobną spalarnię a nie wybudowaną przez nich i zarządzaną przez nich. No i dlatego trzeba się dopytać czy w Katowicach to jest ich spalarnia czy podobna?

Izydor
Gość
Izydor

,,…Poprawimy w ten sposób sytuacje ekologiczną i bezpieczeństwo mieszkańców regionu”
Regionu to może i poprawią ale kosztem Gminy Piekoszów.
A co mnie to obchodzi ,że poprawią sytuację ekologiczną mieszkańców Kielc i ościennych gmin jak zatrują teren Gminy Piekoszów.
Miasto Kielce ma przecież wiele komunalnych nieruchomości i tam niech AKJ Energy buduje spalarnię. Będą same zalety:
1. Najwięcej śmieci będzie spalanych z Kielc
2. Podatki będą dla miasta Kielce i praca dla ludzi.
3. Niskie koszty transportu.

Gosc
Gość
Gosc

Sprawa jest prosta my mieszkańcy Micigozdu ul.Wrzosowa nie chcemy rozmawiać z inwestorem bo i o czym skoro tej spalarni nie chcemy !!!!

Lukasz
Gość
Lukasz

W calej tej sprawie najgorsze co mozna zrobi to zachowywac sie jak dziec piecioletnie w piaskownicy „nie bo nie koniec i krpka” na spotkanie z inwestorem i kto tam jeszcze bedzie trzeba isc takich spotkan powinno byc wiecej i nie tylko w Piekoszowie z mieszkancami Micigozdu ale tez w inych miejscowosciach przez szacunek dla Niego pasowalo by przynajmniej wysluchac tego co ma do powiedzenia i nie zdradzac sie odrazu navwstepiebze swoim stanowiskiem po rzetelnej kampanii informacyjnej nie propagandowej wyczerpujacych odpowiedziach na wszystkie pytania zrobic referendum i niech sie spoleczenstwo wypowie

Anonimowo
Gość
Anonimowo

na spotkaniu 5.05 o godz 12 w BCK są zaproszeni goście;Wójtowie ościennych gmin,starosta,przedstawiciele środowiska ,sanepidu oraz przedstawiciel firmyAKJ

Rys 56
Gość
Rys 56

Gmina biedna z długami to pojawiają się Tacy Owacy z propozycją budowy. Czekam aż przyjdzie ktoś i zaproponuje elektrownię jądrową. Gmina łyknie bo kasa, a zdrowie mieszkańców ? U konowałów lekarzy za ciężkie pieniądze z marnym skutkiem na Starej Woli…..cmentarz.

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

Ja uważam, że Ci tacy i owacy jak ich nazywasz pojawiają się nie dlatego, że gmina biedna, tylko dlatego, że słaba w sensie czynnika ludzkiego. Moje zdanie jest takie, że ludzie z zewnątrz połapali się, że Mieszkańcy Gminy to cienkie bolki i można z nimi robić co się chce. Co zresztą cały czas ma miejsce od kilkunastu lat. Taka jest niestety gorzka prawda której każdemu wygodniej nie dostrzegać.

lukasz
Gość
lukasz

gdyby mieszkancy gminy byli „cienkimi bolkami ” jak ich nazywasz i mozna by bylo zrobic z nimi co sie chce to by nie zaczeli protestu
tu czynnik ludzki zawodzi ale w zarzadzaniu gmina a nie wsrod mieszkancow

Paweł Arabasz
Gość
Paweł Arabasz

A czy to nie czynnik ludzki nie wybierał tych co zarządzają gmina? Sami się wybrali?W całą Polskę poszła fama, że ludzie na wójta wybrali sobie …kolarza. ( Panie Zbigniewie Piątek, bez obrazy proszę, to jest fakt). Kto będzie poważnie traktował ludzi którym przy pomocy technik reklamowych i wykorzystaniu kk wciśnięto w umysły posłusznego człowieka, a ci go wybrali. Co prawda wybrał go co piąty wyborca, ale to i tak wystarczyło przy biernej postawie trzech na pięciu mieszkańców z prawami wyborczymi. Więc kto jest odpowiedzialny za obecny stan rzeczy jak nie ogólnie pojęty czynnik ludzki? Poza tym ten czynnik ludzki ma… Czytaj więcej »

Anonimowo
Gość
Anonimowo

PAWLE CO TY WYPISUJESZ JAKI OBECNY STAN RZECZY TOBIE WSZYSTKO PRZESZKADZA JAK NIE TAK TO TAK MUSISZ ZAWSZE DOGADAĆ USZCZYPNĄĆ ,PRAWDA JEST INNA JAK PISZESZ GMINA SPŁACIŁA 8 MILIONÓW DŁUGU ROBI POCZYNANIA ABY MIESZKAŃCOM ŻYŁO SIĘ LEPIEJ KAZDĄ ZŁOTÓWKĘ OGLĄDA SIĘ 5 RAZY ALE JESZCZE NIKT SIĘ NIE URODZIŁ ABY KAŻDEMU DOGODZIŁ PRZYKŁADEM JESTEŚ TY

Paweł Arabasz
Gość
Paweł Arabasz

Anonimie, Twoja retoryka równie dobrze mogła by zabrzemieć np: Pawle co ty wygadujesz, przecież dzięki tej władzy słońce nadal wschodzi i zachodzi. Co by nie odbiegać od tematu spalarni to powiem tak, nie podejmę teraz z Tobą polemiki, ale tak jak kiedyś przed świętami obiecałem tutaj Pani Magmie to któregoś dnia siądę i wypunktuję tutaj „dokonania obecnej władzy” typu : zwolnienie sprzątaczek, stosowanie zemsty, zastraszenia mieszkańców, obsadzanie stanowisk swoimi, dziwne przewidywalne konkursy, podniesienie wójtowi wynagrodzenia do 12,5 tys zł, bezprawne zawyżanie cen wody i ścieków itd. Ja przedstawię swoją listę, Ty może coś uzupełnisz. A co by skończyć to tylko… Czytaj więcej »

ZZ
Gość
ZZ

Wraca temat drogi!
Chyba nie liczysz że znowu gmina wyśle tam sprzęt?
Pisałem już kiedyś że remonty takich dróg to pieniądze wyrzucane w błoto, a po drugie to jest wiele innych dróg których „błoto” czeka na gminne pieniądze więc będziesz musiał teraz z 5 lat poczekać!

ZZ
Gość
ZZ

A Twoim zdaniem było w czym wybierać?

czerepah
Gość
czerepah

„…..Trzeba jednak mieć świadomość, że rzeczywisty proces spalania daleki jest od idealnego – tj. spalania całkowitego i zupełnego. Proces spalania (rozkładu termicznego i utleniania) bardzo wielu związków organicznych (zwartych w odpadach) nie przebiega w sposób idealny z wytworzeniem jedynie dwutlenku węgla, tlenku węgla i wody. Powstaje w tym procesie zazwyczaj znaczna ilość produktów pośrednich rozkładu i utleniania, które nie ulegają następnie dalszemu rozkładowi. Wydawałoby się, że w drastycznych warunkach spalania, w temperaturze około 1 000 oC wszelkie substancje organiczne muszą ulec spaleniu. Niestety nie jest to prawda. Wiele związków chemicznych, często palnych, nie ulega pełnej destrukcji podczas spalania odpadów. Efektem… Czytaj więcej »

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

Czerepahu, z tego artykułu wynika, że nawet jak filtry by działały to i tak szkodliwe związki (cyt…gdyż to właśnie pył jest nośnikiem emisji metali ciężkich (rtęć, ołów, kadm, miedź,
chrom, mangan, arsen, nikiel, antymon i tal), jak również cząsteczki pyłu są
doskonałym sorbentem dioksyn…. ) będą pięknymi elipsami zgodnie z wiatrem opadać na nas. A w przypadku awarii lub wyłączenia filtru będziemy łopatami z podwórek i dachów zbierać to „dobrodziejstwo”. Wyniki tego wynalezionego przez Ciebie opracowania są przerażające.

lukasz
Gość
Paweł Arabasz
Gość
Paweł Arabasz

Jakoś nie widzę analogii pomiędzy hutą a spalarnią odpadów niebezpiecznych. Przedstawiony przez ciebie przykład nie ma tu za wiele do rzeczy.

Paweł Arabasz
Gość
Paweł Arabasz

Dziś, 1 maja przez krótką chwilę „pomieszkałem ” sobie ze spalarnią. Popatrzyłem sobie na wiatr, na to co z dymem robi i wydaje mi się, że dziś „szczęśliwymi ” obdarowanymi wszelkiego rodzaju pierwiastkami chorobotwórczymi były by Zręby, Wincentów, Piekoszów od zachodu, Rykoszyn od wschodu, Łaziska, osada gdzie ja mieszkam, być może też Gałęzice. Znalazłem się przez moment wyobraźnią w czasach, gdy ludzie zamiast dzień dobry ( zresztą i tak zanikający zwyczaj tak samo jak słowo : dziękuję), będą sobie mówić na powitanie : z której strony dziś wieje? Nie chcę takich czasów.

czerepah
Gość
czerepah

Myślę ze inwestor strategiczny dla poparcia swojego pomysłu kupi (będzie niedrogo) jakiś mały klinik ziemi pod lasem (od zawietrznej) w celu wybudowania swojego wymarzonego domu. Wnuki co niedziela będą zażywać kąpieli słonecznych na łonie natury oddychając przy tym wymarzonym wiejskim powietrzem.
https://www.youtube.com/watch?v=HS9nBPAlL58
Nie wiem jak będzie wyglądała izolacja akustyczna ale 100 dB przez 24 h/dobę będzie odczuwalne dla najbliżej mieszkających.

Paweł Arabasz
Gość
Paweł Arabasz

Tak w ogóle, to w tamtym miejscu przymierzano się też do elektrowni wiatrakowych. Może temat wróci, tego nie wiem. Ta rozdzielnia elektryczna co jest wybudowana obok hali recyklingu pana Chrabąszcza służy właśnie do przyjmowania tzw rewersu energii elektrycznej, krótko mówiąc tam można sprzedawać prąd zakładom energetycznym. Pan obecny prezes ZUK Jerzy Wijas, a ówczesny radny mieszka daleko od tego miejsca. Przypuszczeniem tylko moim jest, że powstała by tam jeszcze następna biogazownia pod pozorem utylizacji gnojowicy która teraz jest wam wylewana pod oknami jak tu niektórzy piszą. To miało być, i być może ma być takie Piekoszowskie Zagłębie Ruhry. Mieszkańcami nikt… Czytaj więcej »

Rob
Gość
Rob

Lukasz jest chyba cichym zwolennikiem spalarni. W programie wojewodzkim jest informacja o dwoch dzialajacych w wojewodztwie spalarniach odp med. Sandomierz i Sk. Kamienna o lacznej wydajnosci 1500 ton na rok oraz o trzech zamknietych bo nie spelnialy wymogow czystosci spalin. To opracowanie na lata 2012_2018 przewiduje modernizacje tych trzech za kwote 1,5 mln zl i ich uruchomienie. W takim przypadku ich lacza wydajnosc przekroczy ilos odp med i weterynaryjnych produkowanych w woj swietokrz czyli ok 2300 ton na rok i BOUDOWA NOWEJ SPALARNI ODP MED STAJE SIE NIEUZASADNIONA i ekonomicznie i ekologicznie.

Lukasz
Gość
Lukasz

Wprost przeciwnie dusze sie przez caly tydzien w smogu to chociaz w weekend chcialbym odetchnac w miare czystym powietrzem

czerepah
Gość
czerepah

Projektowana spalarnia ma stary system otrzymywania wysokiej temperatury. Nowoczesne instalacje tego typu posiadają plazmową technologie umożliwiającą utrzymać w komorze spalania 1600 °C co znacznie redukuje emisję spalin.

Czy jest prawdą że w tym rejonie żyje ginący owad …..Trajkotka czerwona …… ???????????????

Lukasz
Gość
Lukasz

Bingo

kx
Gość
kx

Rozdzielnia jest dwutorowa jeden tor to zapewne zasilenie budowanego obiektu przeróbki śmieci przy wysypisku ale drugi tor jest wolny czyli do wykorzystania. Może się mylę ale taka rozdzielnia kosztuje miliony i potrzebowała dużo zezwoleń z różnych instytucji. Wszyscy piszecie o spalarni ale czy ktoś się zastanowił, że odpady medyczne to strzykawki, waciki, gazy i inne instrumenty medyczne, które mogą być skażone zarazkami żółtaczki , grypy , HIV,sepsy i innych chorób zakaźnych. Nie przekonuje mnie ,że będzie to przewożone w hermetycznych pojemnikach bo do biogazowi też przewożą i składują ,,hermetycznie,, A co jak będzie wypadek z takim transportem? Wezwą wojska chemiczne… Czytaj więcej »

m
Gość
m
m
Gość
m

https://www.youtube.com/watch?v=KMkaGEcQh14 wszedzie gdzie by nie patrzeć to za takimi spalarniami powtarza się jedna śpiewka- niebezpieczeństwo, naginanie zasad, choroby, rak.

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

KRÓTKO MÓWIĄC : NIE DLA SPALARNI ŚMIECI W NASZEJ GMINIE!!!!

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

Pan Adam Ziemianin zachowuje się , jakby ktoś z naszej Gminy zlecił mu budowę spalarni, a on teraz będzie nas przekonywał do wybrania tego akurat produktu który został ujęty w opłaconym przez niego raporcie który trafił do gminy. Pan Ziemianin nie bierze pod uwagę, że My Mieszkańcy Gminy w Piekoszowie mówimy mu wyraźne: NIE – DLA SPALARNI W NASZEJ GMINIE. A może jest w gminie ktoś przychylny spalarni, to niech się tu ujawni.

czerepah
Gość
czerepah

Film przedstawia esencję słowa spalarnia. Przypomniał mi się widok cementowni w Nowinach w latach 70-ch gdzie dla zwiększenia wydajności 3-ej zmiany „wyłączano” filtry kominowe. Pobliskie lasy i nie tylko one pokrywał biały nalot niczym śnieg zimową porą przez cały rok. Filtry są skuteczne w znacznym stopniu ale nie gwarantują całkowitej eliminacji szkodliwych związków. Coraz więcej zakładów inwestuje w nowe instalacje ale tyko po to że mogą ten fakt wykorzystać przed instytucją kontrolną.

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

Z tym pyleniem cementowni to potwierdzam Twoje słowa czerepahu. Sam pamiętam jak w suche dni szło sie trawa to wzbijało się tumany szarobiałego pyłu za sobą. Ciężko powiedzieć czy to Małogoszcz czy Nowiny tak pyliły, ale bywały dni kiedy roślinność wyglądała tak jak dziś pobocza dróg na Skałce.

czerepah
Gość
czerepah

Takich spalarni co prawda to mamy w okolicy już pod dostatkiem. Na wielu posesjach stoi przyczepa od ciągnika i służy jako kontener na plastiki i wszelkie odpady mogące się spalić w piecu CO . Wczesną jesienią ten proceder jest bardzo widoczny.

Marek
Gość
Marek

Kontaktowałem się z UG w sprawie spotkania w dniu 5 maja i rzeczywiście takowe spotkanie jest planowane .Powysyłano zaproszenia do okolicznych notabli poinformowano „elyty” władzy a chyba zapomniano o mieszkańcach.Mam takie odczucie ,że mieszkańcy są narzędziem w grze i będą potrzebni przed urną wyborczą.I jeszcze jedna informacja na dzień dzisiejszy: inwestor nie potwierdził zaproszenia na to spotkanie.Może nas olać a my jego.

(?)
Gość
(?)

O ZAPROSZENIU mieszkańców gminy których to interesuje władze gminy nic nie wspomnieli ale BCK zaprosiło wszystkich zainteresowanych na 5 maja o godz 12 kto zainteresowany niech przyjdzie i informuje innych zainteresowanych warto poświęcić się w słusznej sprawie i nie dopuścić do tej inwestycji MIESZKAŃCY GMINY MÓWIĄ NIE DLA SPALARNI

Izydor
Gość
Izydor

A czy takie zebranie pomoże zablokować całą procedurę? Nie. AKJ powie swoje tj. inwestycja bezpieczna, ekologiczna, nie ma obaw, nowoczesne filtry i tak dalej. Oczywiście na zebranie trzeba iść i wyrazić swoje niezadowolenie z planowanej inwestycji. Tu ważne jest stanowisko Wójta. Wójt ma możliwości urzędowe. Termin leci a nie wiadomo czy zostało zawieszone postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej. Gdyby Urząd chciał to mógłby przynajmniej w taki sposób zatrzymać bieg terminu wydania decyzji środowiskowej. Zapyta się kto co to da? A da. Inwestorowi lecą terminy związane z kasą. I opóźnienia odbijają się na dochodach firmy. I gdyby tak mu utrudnić… Czytaj więcej »

Robert.S
Gość
Robert.S

Od kiedy nasz kraj otworzył się na inwestycje zachodnie, coraz częściej słyszy się o propozycjach budowy spalarni dla wszelkich typów odpadów – komunalnych, przemysłowych i specjalnych, takich jak odpady szpitalne. Firmy oferujące spalarnie reklamują je jako „najnowocześniejszą” i „ekologiczną” metodę utylizacji odpadów. W rzeczywistości rozwiązanie to jest klasycznym przykładem postępowania według metody „końca rury” – zamiast poszukiwać rozwiązań dla ograniczania i proekologicznego zagospodarowania odpadów u źródeł ich powstawania przyjmuje się, że skuteczną metodą będzie ich kontrolowane rozproszenie w glebie, wodzie i atmosferze. Co prawda filtry i płuczki mogą częściowo zapobiec emisjom zanieczyszczeń do atmosfery, jednakże skażone elementy urządzeń filtrujących i… Czytaj więcej »

Robert.S
Gość
Robert.S

Podstawowe wymaganie jest takie dla spalarni medycznych, aby temperatura gazów powstających w wyniku spalania powinna sięgać 1450 stopni Celsjusza, a czas przebywania spalanych substancji sięgał siedmiu sekund.

Jak w liście piszę Inwestor , u siebie zakładają 1100 C, wiec wszystkie trujące związki będa się uwalniać – technologia sprzed 20 lat.

Znając życie niestety , pewnie doczekamy sie jakieś starej, zdemontowanej instalacji z np. Francji , która tam nie spełniała norm i zostanie wdrozona w Piekoszowie , jako nowa , innowacyjna itd,
itd

ola
Gość
ola

Niestety, wszyscy z nas odkąd usłyszeliśmy o planowanej budowie spalarni oglądają w internecie dużo filmów i artykułów na ten temat, mam nadzieję że w czasie spotkania z tym Panem, przyjdzie dużo ludzi. Wiele razy widziałam , w programach telewizyjnych ludzi którzy protestowali przeciwko takim spalarniom. Teraz już wiem co czuli ci ludzie, teraz już nas to dotyczy. Nie pomyślałabym że my będziemy mieli ten problem ;-(

Łukasz
Gość

Witam ktoś coś wie na temat dzisiejszej wizyty Tvp info pod gminą w Piekoszowie, była chwilowa transmisja w TV na żywo?

ZZ
Gość
ZZ

Ktoś pisał niedawno że przy budowie stacji energetycznej były takie plotki że to na potrzeby spalarni.
Czy chodziło o budowę tej wielkiej stacji która istnieje już chyba dłuższy czas:
https://goo.gl/maps/MUw9J5dQph82
Czy może tej malutkiej zaraz za recyclingiem:
https://goo.gl/maps/tuY85sfdjHM2
Ta druga jak widziałem nie jest jeszcze dokończona.
Czy nie jest ona na terenie tej firmy od recyclingu?

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

Proszę Państwa, dla mnie bardzo istotną sprawą w tej sprawie rzeczą jest ustalenie, jaka rada gminy sprzedała Nas Mieszkańców Gminy w Piekoszowie ludziom, którzy w imię własnych zysków maja w głebokim poważaniu nasze zdrowie. Na poczatek w google wbiłem rekordy : skład rady Gminy w Piekoszowie wybranej w 2013roku. Życzę zdrowia szukającym. Nie wiem, czy to przypadek, czy celowe działanie, ale nigdzie w dokumentacji urzędowej gminy nie odnajdziecie składu wybranej wtedy rady. Dopiero przypadkowo natrafiłem na artykuł Echa gdzie redaktor podał ten skład. Oto cytat: …..Mandat radnego obronił jedynie poprzedni przewodniczący Rady Marek Sorbian. Nowymi radnymi zostali prawdopodobnie Andrzej Borowski,… Czytaj więcej »

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

O mandaty radnych ubiegało się wtedy 124 „ratowników gminy”. Gdzie oni są???? 109 ludzi zdematerializowało się?

Anonimowo
Gość
Anonimowo

PAWE CHYBA NIE BYŁEŚ OD POCZĄTKU SPOTKANIA WYRAŻNIE PRZEDSTAWICIEL INWESTORA POWIEDZIAŁ PODCHODY ZAKUPU W/W DZIAŁKI CZYNILI W 2007r A DO KUPNA DOSZŁO 2010r I CHYBA NIE TA RADA

Paweł Arabasz
Gość
Paweł Arabasz

Nie byłem od początku. Napisałem wyraźnie, że zdążyłem na ostatni kwadrans. Co do tego kto i kiedy co zrobił wypowiadajmy się, jak zobaczymy dokumenty. Ale z tego co się dowiedziałem, to zgodę na wycinkę Strefy Ochronnej wydał hahahahaha….sekretarz Łopaciński. To już wiemy po co zatrudnia się sekretarzy z obcego terenu. Żeby podpisywali trudne dokumenty. podczas gdy miejscowy wójt udaje, ze umywa od tego ręce. „””””””Oczywiście Łopaciński cichcem przed swoim szefem wydał taką zgodę””””””! A Rada Gminy w tym czasie na Kanarach na wczasach była i nic nie wiedziała. Ale ja wierzę, że obecny wójt będzie wiedział co zrobić z tym… Czytaj więcej »

lukasz
Gość
lukasz

a kto byl wtedy przewodniczacym Rady Gminy???

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

Od dłuższego czasu Łukaszu próbujesz tutaj na tym blogu wzbudzić we mnie nienawiść do Pana Marka Sorbiana. Po co to robisz?

dudu
Gość
dudu

Nie dojadę jednak …
Mam nadzieje, że ktoś nagra choć pol godziny dyskusji…

Paweł Arabasz
Gość
Paweł Arabasz

Udało mi się dotrzeć na dzisiejsze spotkanie w bibliotece, niestety tylko na ostatni kwadrans, ale jestem napełniony optymizmem, że jeśli sprawy nie odpuścimy to może ta spalarnia nie powstanie w Naszej Gminie. Wielkie słowa uznania należą się mieszkańcom którzy samorzutnie zorganizowali transparenty, byli przygotowani do spotkania. Brawo Mieszkańcy Gminy Piekoszów. To co udało mi się nagrać wgram i zamieszczę link, ale to później.

Paweł Arabasz
Gość
Paweł Arabasz

Proszę, to link do filmu z końcówki spotkania, kto chce niech sobie przejrzy. Podobała mi się postawa radnego Pana Kotwicy, podziękowałem mu uściskiem dłoni bo dobrze powiedział. A poza tym to jest wiele niewiadomych dotyczących tej sprawy. Padło wiele slów ale pod publiczkę, a mnie interesuje to co za słowami stoi. Wszystko więc w swoim czasie. Prosze oto link: https://www.youtube.com/watch?v=9TO1y4OmQBQ&feature=youtu.be

lukasz
Gość
lukasz

zabrales głos podczas tego spotkania?

Piekoszowiak
Gość
Piekoszowiak

Czy tak trudno Wam wszystkim zrozumieć kto stoi za tą całą spalarnią? Bo nie zauważyłem nigdzie głosu ani na blogu ani na spotkaniach. Czy naprawdę myślicie, że jest to jakiś młody Marcinek? Otóż informuję, że za wszystkim stoją nasi Piekoszowscy śmieciarze, Ci sami którzy obok zbudowali halę do elektrośmieci. Marcinek to jakiś podstawiony gość (prawdopodobnie jeden z ich kierowców rozsianych po Polsce). Znając ich podejście do czystości to jestem pewien na 100%, że filtry elektroniczne czy inne eko zabezpieczenia byłyby zainstalowane co najwyżej na odbiorze czy kontroli spalarni. W Wiedniu istnieją spalarnie czy biogazownie w centrum miasta. U nas wszystko… Czytaj więcej »

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

Panie Piekoszowiaku, dobrze napisałeś odnośnie tej trudności w zrozumieniu, aczkolwiek ja bym dołożył do tego niechęć, niemoc w próbie zrozumienia. Uważam, że to co widzimy i słyszymy to przykrywka do prawdy którą się przed nami kryje. Ja niezwłocznie jak to było możliwe dążyłem do publicznego uzyskania przed kamerą oraz do protokołu z sesji następujących informacji: Pismo które złożyłem na ręce Przewodniczącego Rady Gminy Zdzisława Grosickiego w dniu 25 kwietnia 2016r o treści …….Paweł Arabasz Piekoszów dn. 25-04-2016r zam. Ul. Kolejowa 47a 26-065 Piekoszów tel. 531129013 Sz.P Zdzisław Grosicki Przewodniczący Rady Gminy w Piekoszowie Uprzejmię proszę Pana Przewodniczącego o osobiste zadanie… Czytaj więcej »

czerepah
Gość
czerepah

„….Przecież nastąpił wieloetapowy proces którego nie da się ot tak sobie ukryć: ARR sprzedaje gminie strefę ochronną na rzekome schronisko dla psów—-strefa ta następnie po cichu rozsprzedana jest za grosze swoim ludziom….”

Strach pomyśleć jak to było z terenem dawnej szklarni …powstanie biedronki …. czy to nie za panowania T.D ?

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

Nie ma co obwiniać samego TD. Nad nim chyba pieczę sprawowała Rada Gminy i to za tamtych czasów z dość sutymi dietami. A co do Biedronki to dała w tyłek niestety Naszym miejscowym sprzedawcom. Zlikwidowała trochę miejsc pracy i wpływów z podatków do gminy.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

„A co do Biedronki to dała w tyłek niestety Naszym miejscowym sprzedawcom. Zlikwidowała trochę miejsc pracy i wpływów z podatków do gminy.”

Nie chodze do marketów, preferuje małe (nasze) sklepy.

Lukasz
Gość
Lukasz

Ale od dnia 25.04 nie bylo jeszcze sesji RG to posiedzenie z 29.04 bylo kontynuacja tego z 25.04 wiec moze na sesji majowej odniesie sie do tego pisma

czerepah
Gość
czerepah

http://www.piekoszow.pl/asp/pl_start.asp?ref=1&typ=13&menu=72&strona=1

Na tej stronie powinna zostać opublikowana ” Biała Księga” !!!!!!!!!!!!!!!

1) Spalarnia

2) Grunt po „szklarni”

Marek
Gość

Jako pkt.3 do Białej Księgi proponuję ZUK Piekoszów Sp. z oo przychody za 2009 rok to około 2.700.ooo koszty i tu uwaga ok. 5.510.300 strata 2.791.000 . Ten ogon wlecze się do dziś.

czerepah
Gość
czerepah

”…..Czy tak trudno Wam wszystkim zrozumieć kto stoi za tą całą spalarnią? Bo nie zauważyłem nigdzie głosu ani na blogu ani na spotkaniach. Czy naprawdę myślicie, że jest to jakiś młody Marcinek?
Otóż informuję, że za wszystkim stoją nasi Piekoszowscy śmieciarze…….”

Też tak myślę. Te nazwiska przewinęły się podczas dyskusji na PB. No bo jak Kraków zauważył „białą plamę” akurat u nas w gminie ??????????????????????

Lukasz
Gość
Lukasz

W Krakowie mieszka duzo piekoszowiakow moze to Oni