Pierwszy protest przeciwko spalarni w Micigoździe 22 kwietnia 2016

Dużo się dzisiaj działo. Bardzo szybko udało się zebrać mieszkańców niezadowolonych z planów budowy spalarni w Micigoździe i zainteresować sprawą media.

Konferencję prasową w miejscu, gdzie ma powstać spalarnia zorganizowało Stowarzyszenie Pro Civitas o godzinie 10-tej. Oprócz mediów byli radni, przyszło sporo mieszkańców z transparentami, został zaproszony wójt ale nie przyszedł a urząd gminy reprezentowali: Grażyna Tatar – Sekretarz Gminy i  Zbigniew Krakowiak – kierownik Referatu Inwestycji, Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Mienia Gminnego.

Ciekawy reportaż przygotowało Radio Kielce, został on wyemitowany po godz. 13-tej i jest już dostępny na stronie Radia Kielce. I krótkie nagranie:

Po południu do studia został zaproszony wójt i paru mieszkańców, prowadzący program przez telefon zadawał pytania przedstawicielowi firmy AKJ Energy, dzwonili także mieszkańcy gminy i zadawali pytania – tu można posłuchać nagrania audycji.

Relację przygotowały także – TVP Kielce, Echo Dnia i Gazeta Wyborcza.

O sprawie napisała też TV Świętokrzyska, a to materiał filmowy:

Nagranie przygotowała też Biblioteka Centrum Kultury w Piekoszowie:

Poniżej zdjęcia, które otrzymałem dzięki uprzejmości pana Michał Gawła ze Stowarzyszenia Pro Civitas:

157
Dodaj komentarz

avatar
41 Comment threads
116 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
(?)MieszkaniecZZPaweł ArabaszKatol Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

Urzędnicy poinformowali w nim, że krakowska firma AKJ Energy wystąpiła w połowie marca o wydanie decyzji środowiskowej. – Wniosek złożony pocztą był niekompletny, inwestor został wezwany do jego uzupełnienia i przedłożenia raportu oddziaływania na środowisko, co też się stało – mówi Grażyna Tatar, sekretarz gminy………………WYSZŁA PRAWDA NA JAW!!!!!. Dlaczego więc właśnie od połowy marca uparcie milczano o spalarni????? Po co te kłamstwa, że wójt został zaskoczony pismem 3 dni temu? DLACZEGO OD MOMENTU POWZIĘCIA WIADOMOŚCI O ZAMIARZE BUDOWY SPALARNI WÓJT NIE ROZPOCZĄŁ KONSULTACJI ???? DLACZEGO NIE POWIADOMIŁ SPOŁECZEŃSTWA????NA CO CZEKAŁ???? MAM UWIERZYĆ TEŻ, ZE RADNI O NICZYM NIE WIEDZIELI???? DLA… Czytaj więcej »

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

A TAK DZIAŁAJĄ KLAKIERZY WÓJTA ŻEBY ZROBIĆ WAM WODĘ Z MÓZGU: Napisane przez: Anonim
czowieku ; z tego co mówił urzednik gminy przyszło pismo pocztą do Urzędu Gminy 3 dni temu i od razu podjęto działania
22 kwietnia 2016 godz. 15:41

Izydor
Gość
Izydor

W Radiu Kielce była zamieszczona informacja ,że wniosek dotarł do UG 18.03.2016 Jakoś link z tym tekstem nie przeszedł.

Izydor
Gość
Izydor

Dzięki Panie Blogu przywraca Pan mi wiarę w ludzi!

Izydor
Gość
Izydor

Na zdrowy rozsądek biorąc to mało prawdopodobne było by nikt nie wiedział ,że planują budowę Spalarni śmieci.
A PZH dla podobnych inwestycji odległość minimalizującą skutki oddziaływania na ludzi określa na 2 do 4 kilometrów !. Cała Gmina Piekoszów w strefie zagrożenia. A najbardziej ludzie z Micigozdu z ulicy Wrzosowej.

Izydor
Gość
Izydor

I niech się cieszą urzędnicy ,że tu piszemy bo również sobie i swoim dzieciom by zafundowali określone schorzenia.
A w przypadku awarii to byłby drugi Czarnobyl. Czarnobyl też był bardzo nowoczesny w fazie budowy.
A dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę kwestię cen nieruchomości. Ceny ziemi polecą na łeb na szyję. Nikt się nie sprowadzi do śmierdzącej Gminy. Dodatkowo ludzie będą uciekać z śmierdzącej Gminy. I co wtedy? Spalarnia zapłaci trochę podatku a wpływy będą małe bo dużo ludzi ucieknie stąd i nikt nowy nie będzie się tu osiedlał.
W czarnym scenariuszu zostanie Urząd i skansen- będą urządzać wycieczki jak do Czarnobyla.

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

Ja osobiście obarczam ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ WSZYSTKICH URZĘDNIKÓW mieszkających na terenie Gminy w Piekoszowie za to że milczą, że nic nie robili i nie robią, że są tak bierni. To, że przyjezdni urzędnicy okupujący intratne stołki w Naszym UG może nawet cieszą sie w duchu, że wszelkie zagrożenie pójdzie do nas a nie np na ich teren gdzie mieszkają to jest zrozumiałe nawet, oni palcem za nami nie kiwną. Ale Naszym Urzędnikom za tą bierną postawę trzeba będzie zapamiętać i chyba kiedyś podziękować.

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

Izydorze , zapłaci albo i nie zapłaci. Jakoś w niepamięć idzie ile podatku gminie są winni miejscowi przedsiębiorcy których nota bene jest stać na jego zapłacenie. Taki podmiot nic dla gminy nie wniesie dobrego. Wystąpią o czasowe zwolnienie z podatku które przeciągnie się w nieskończoność, ogłoszą nabór na pracowników z obwarowaniem grup inwalidzkich aby mieć ich za darmo i tyle będzie „korzyści” które będą Nam wciskać dla pozorów.

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

Czy gmina może wstrzymać budowę? – Większe narzędzia mają mieszkańcy, ekolodzy. Wójt jest związany prawem – odpowiada sekretarz Tatar………..TEKST DLA MYŚLĄCYCH. To jest już odsuwanie problemu od UG. Ja uważam, że mieszkańcy nic tu nie będą mieli do gadania w ostatecznym rozrachunku, prócz rzucania sie pod samochody które będa wjeżdżać do spalarni.

Miesxkaniec
Gość
Miesxkaniec

Wojt moze nir wydać decyzji odmőeić realixacji takiej inwestycji to jego prawo.

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

To dlaczego publicznie wobec zgromadzonych osób nie zapewnił, że nie wyda zezwolenia? Skoro jako mieszkaniec był temu przeciwny to jako wójt mógł PUBLICZNIE ZAPEWNIĆ MIESZKAŃCÓW, ŻE ZEZWOLENIA NIE WYDA.

Izydor
Gość
Izydor

Tego nie może zrobić gdyż nie zachowałby obiektywizmu jako Organ Decydujący . Wójt może skorzystać z darmowych porad z tego bloga i robić to co Mu prawo pozwala. A prawo pozwala mu: – Wystąpić do niezależnych naukowców o ekspertyzę – Wystąpić z zapytaniem do Ministra Środowiska i Zdrowia – Wystąpić z zapytaniem do PZH -Dopuścić jako strony postępowania osoby fizyczne i Stowarzyszenia – Wezwać wnioskodawcę do usunięcia braków w raporcie – brak informacji na temat zagrożenia w przypadku awarii i brak opisu stosownych procedur na tę okoliczność -Doprowadzić do spotkania mieszkańców z wnioskodawcą – Wreszcie odmówić warunków zabudowy itd. itp.… Czytaj więcej »

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

SUPER WPIS PANIE IZYDORZE! SZACUNEK!

ZZ
Gość
ZZ

Można być dobrym urzędnikiem bez umiejętności pisania ź na pececie. To o niczym jeszcze nie świadczy!

Izydor
Gość
Izydor

Świadczy o tobie.

Joanna
Gość
Joanna

To zablokujmy na kilka dni wszystkie drogi dojazdowe do Piekoszowa i zrobmy zbiorowy protest przeciwko biogazowni i spalarni. Wtedy zainteresuja sie nami w calym kraju. Tylko skad tyle ludzi wziac…

Stowarzyszenie Pro Civitas w Piekoszowie
Gość

Dziękujemy autorowi portalu Blog Piekoszów za jego prace na rzecz mieszkańców i okazaną nam pomóc w zakresie informacyjnym. Liczymy na dalszą współpracę i mamy nadzieję że uda się nam wspólnie wraz z mieszkańcami wygrać tę trudną bitwę. Dzięki!

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

Wy Procivitasie jesteście Stowarzyszeniem legalnie zarejestrowanym, macie swoje prawa, możliwości działania. Proszę przedstawić tutaj swoje konkretne oczekiwania wobec Nas zagrożonych mieszkańców , proszę też o plan lub zarys działań w których mogli byśmy Wam pomóc, a Wy Nam. Bo My jako pojedyńczy mieszkańcy którzy chwilowo zbiorą się w jednym miejscu mimo wszystko nadal jesteśmy tylko indywidualnymi osobami z którymi UG i tak nie będzie się liczył. Na radnych nie mamy co liczyć, inne stowarzyszenia milczą, wiec Pomóżcie a nie tylko pokazujcie się.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Panie Pawle pisze pan bzdury z tego co wiem to radni tez służą pomocą zbierają podpisy na swoich wsiach,są z mieszkańcami w tej słusznej walce przeciw spalarni

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

Anonimie , chwała im za to. Popieram i dziękuje ze swojej strony każdemu radnemu który coś teraz robi w kierunku pomocy zagrożonym mieszkańcom. Ale ja Anonimie poruszam tez inny temat, a mianowicie dlaczego tą spalarnię kryli wspólnie z wójtem przez cały praktycznie miesiąc przez wiedzą mieszkańców o tym fakcie. Prze ten miesiąc z naszej – Mieszkańców strony mogło by sie wiele zadziać w kierunku rozwiązania tej sprawy. Bo dopóki radni nie przedstawią wiarygodnych danych, że wójt krył przed nimi tą informację to sa oni dla mnie winni zatajenie tej jakże ważnej i niebezpiecznej dla mnie i chyba dla wielu mieszkańców… Czytaj więcej »

Lukasz
Gość
Lukasz

A skad wiesz ze radni wiedzieli o tym pismie???
Moze wiedzial tylko przewodniczacy ktory proponuje porzadek obrad?
Moze na najblizszej sesji trzeba zaczac od pytania do radnych czy wiedzieli i jesli tak to od kiedy i kiedy chcieli mieszkancow powiadomic a jesli nie wiedzieli o tym pismie i taka wiedze mial tylko wojt z przewodniczacym to nalezalo by ich zapytac kiedy chcieli radnych powiadomic o tym

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

Poza tym Anonimie nie oszukujmy się, że radni wyczuli teraz wiatr w żagle aby nabić sobie punkty popularności. Poza tym są tez mieszkańcami naszej gminy i oni i ich rodziny tak samo będą narażone na niebezpieczeństwo ze strony tej spalarni.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Panie blogu proszę nie promować w tym wydarzeniu tylko Stowarzyszenie Pro Civitas ,bo naprawdę dużą robotę wykonuje Pan radny Micigozdu Stanisław Swiercz poprzez swoje Stowarzyszenie oraz radny Sieradzan

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

Szanowny Anonimie, ProCivitas sam zamieścił wpis, Blog nie ma tu nic do rzeczy. Natomiast może odpowiesz w imieniu ( albo sami niech tu odpowiedzą) , gdzie byli i co robili w tym temacie radni od dnia 18-03-2016r czyli od dnia kiedy było wiadomo ( dla nich wiadomo, bo mieszkańcy nic nie wiedzieli) o spalarni, oraz dlaczego ujawnili się ze swoją „robotą” dopiero jak na tym Blogu pojawił się temat spalarni, czyli trzy dni wstecz? Oczywiście bardzo się cieszę, że co niektórzy radni coś zaczęli robić w tym temacie, mimo, że dopiero teraz, jak ludzie zaczęli protestować, ale niestety ciągną oni… Czytaj więcej »

(?)
Gość
(?)

W chwili obecnej nie jest ważne, które Stowarzyszenie pomaga bardziej, a które mniej…
Stowarzyszenia i mieszkańcy oraz radni powinni zjednoczyć siły aby KAŻDY wiedział o co walczymy!!!
Zapraszajcie wszystkich aby zapoznawali się z tym PROBLEMEM, bo jest jeszcze bardzo dużo osób, które o tym nie wiedzą, a powinni wiedzieć !!!

Paweł Arabasz
Gość
Paweł Arabasz

Czy nam się to podoba czy nie to podziały będą. Ja już widzę wyścig do fotela wójta. Wg mnie właśnie rozpoczęła się kampania na stanowisko wójta gminy. Pojawiło się jeszcze jedno zjawisko związane z władzą które opiszę ale już nie dziś,bo to jest skomplikowane. a wieczorowa pora nie nastraja mnie do pisania.

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

ZADAJĘ PUBLICZNIE PYTANIE DLA WÓJTA, RADNYCH RADY GMINY W PIEKOSZOWIE, PREZESA ZUK : CZY W CZASIE GRUDNIOWEGO ( 2015R0 SPOTKANIA – BANKIETU W SALI BIBLIOTEKI GMINNEJ O KTÓRYM NIE POINFORMOWANO MIESZKAŃCÓW BYLI RÓWNIEŻ POŚRÓD INNYCH OBCYCH OSÓB PRZEDSTAWICIELE STRONY REPREZENTUJACEJ SPALARNIĘ, CZY PORUSZANO WTEDY TEN TEMAT??? WZYWAM TEZ PRZEDE WSZYSTKICH RADNYCH DO ROZLICZENIA SIE Z WYBORCAMI Z TEGO SPOTKANIA.

ZZ
Gość
ZZ

Czy mógłbyś Pawle przestać posać z wielkich liter?
To tylko w Twoich wpisach tak głośno.
Na forach za coś takiego się wylatuje!

Izydor
Gość
Izydor

Ty Beck – czy istnieje w dyplomacji takie słowo ,,posać”. Pisze się ,,posadź”. Jesteś dyslektykiem?

ZZ
Gość
ZZ

„pisać” miało być – piszę z komórki i czasami mi się zdaża przekręcić.

ZZ
Gość
ZZ

I przestań zadawać bezsensowne pytania na które nikt nie musi odpowiadać, więc na pewno nie odpowie!

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

Wcale się nie dziwie, że adresaci mojego apelu nie odpowiedzą publicznie. Powiedzenie prawdy to samobójstwo polityczne. No chyba, że skłamią. Już 5 miesięcy temat jest tabu, skrzętnie przemilczany.

czerepah
Gość
czerepah

Proponuję zorganizować wspólną pikietę pod budynkiem UG i wręczyć petycję przeciw budowie spalarni, oczywiście wcześniej powiadomić mas-media. Spalenie tylko jednej opony na miejscu zobrazuje prace spalarni. OSP pomoże ?

kk
Gość
kk

Proponuje aby zająć się tym … że ten Pan wykarczował tyle metrów lasu.

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

kk jeśli ten teren był rolniczy i urosło tam samoistnie troche sosen i brzóz to jest to traktowane jako samosiejki które można usunąć. Nawet jeśli sójki nasiały tam dęby ( chronione) to i tak nikt ich pewnie ” nie widział”. Na to pozwolenie zapewne szybko otrzymał. Niemniej zezwolenie wójt wydawał i był chyba świadomy komu co wydaje.

Izydor
Gość
Izydor

Trzeba ściągnąć TVP Info do programu ,,To jest temat”. I niech idzie na całą Polskę.
Lokalna Telewizja to jest dobra ale mały wydźwięk.

ZZ
Gość
ZZ

Z czym do TVP ?
Z tą garstką ludzi?
Nawet te okrzyki – jak kamera najeżdża to ludzie milkną.
To trzeba zorganizować, przemyśleć, sklecić jakieś porządne hasła, wybrać jakiegoś „prowodyra”, a nie obciach sobie robić w TVP,
gdy ktoś zobaczy te nagrania to pomyśli sobie – co to za protest, zebrali się chyba tylko sąsiedzi, mieszkańcom pewnie nie zależy, tu to inwestor chyba problemów nie będzie miał.

Izydor
Gość
Izydor

Defetystom dziękujemy za (nie)cenną uwagę.

Joanna
Gość
Joanna

Ale jakim defetystom? Gosc ma niestety racje…

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

Pani Joanno, a co ten gość czyli ZZ zrobił osobiście aby było inaczej? Jakim prawem krytykuje i szydzi z ludzi którzy zgromadzili się aby bronić swoich racji? Ilu mogło tylu się zgromadziło. Jak potrafili tak się odzywali. Następnym razem dzięki temu Blogowi będzie sto razy więcej mieszkańców ,jestem tego pewien. A ZZ co dla nich zrobił? Co zrobił dla sprawy? Oczernia i krytykuje zza komputera. Niech sie ujawni i niech powie konkretnie: zróbmy to, tamto i tamto, ja pomogę. Pani już się wywinęła z pomocy zasłaniając się ciążą, a ja uważam, że właśnie kobieta w ciąży przed kamerą miała by… Czytaj więcej »

ZZ
Gość
ZZ

Pawle Arabaszu, masz rację – nic dla sprawy nie zrobiłem, ale ani się czymś takim nie przechwalam, ani nie mam takiego obowiązku. Jak już kiedyś pisałem blog odwiedzam dla przyjemności i żeby poznać sposób myślenia tubylców.
Ale czy Ty zrobiłeś coś dla „sprawy”.
Szczekasz, obiecujesz że pomożesz i tylko osądzasz innych.
Najlepsze jest to że nie możesz się zdecydować – raz krytykujesz, raz chwalisz – Wójta, radnych i pojedyncze osoby na tym blogu.

Joanna
Gość
Joanna

Bron Boze przed niczym sie nie wywijam. Do momentu dopoki jestem w dwupaku we wszystkim moge pomoc 🙂 ale na dluzsza mete chyba sam Pan rozumie. Nie widze zadnej kpiny w komentarzu ZZ czlowiek stwierdzil fakt. Ludzie , ktorzy byli na protescie sa wielcy tylko takich wielkich tam powinno byc nastepnym razem tysiace i mysle-mam nadzieje,ze wlasnie o to ZZ chodzilo. Jesli sobie tylko drwil to przepraszam, ze go bronie.

Joanna
Gość
Joanna

Czyli jednak sie mylilam. To nie bylo stwierdzenie tylko kpina. Nie wiedzialam, ze tez tacy ludzie tu pisza. Myslalsm, ze wzystkim tu chodzi tylko o nasze dobro.

ZZ
Gość
ZZ

Joanno – dopóki nic nie zrobisz dla sprawy to nie oskarżaj innych proszę!
Samo pisanie nic nie da!

ZZ
Gość
ZZ

Dziękuję Joanno!
Ja z nikogo nie drwię, tylko stwierdzam fakty.
Wiemy przecież że prawie przy każdej inwestycji typu wysypiska, spalarnie, zakłady, drogi … są zawsze protesty i w 99% te inwestycje powstają, więc musimy się naprawdę postarać!
Ja nie jestem przeciwko spalarniom śmieci, ale przeciwko ich lokalizacji w tak gęsto zaludnionych obszarach jak powiat kielecki. Moim zdaniem tą niewielką ilość odpadów niebezpiecznych można przetransportować w obszary mniej zaludnione.

ZZ
Gość
ZZ

PB – mam takie pytanie nie na temat – czy mógłbyś mi zdradzić w jakim regionie Polski się urodziłeś?

ZZ
Gość
ZZ

Dzięki za odp.

Lukasz
Gość
Lukasz

Prowudor juz jest od dluzszego czasu

ad
Gość
ad

Ja tylko zastanawiam się kto tu zostanie. Przecież wcześniej Gmina Piekoszów była najlepszym miejscem , dużo pięknych działek , dużo zieleni, dużo świeżego powietrza, takie wewnętrzne bezpieczeństwo że to tu powinno się mieszkać był taki wielki boom na kupowanie działek w naszej gminie i osiedlanie się w ciągu ostatnich paru lat wiele osób przeniosło się do nas z odległych miejscowości …. A teraz ? A teraz jesteśmy zniszczeni przez przemysł który spowodował że jak się wjeżdża to nie dość że śmierdzi, to jeszcze straszy hałdami zużytych sprzętów. To smutne i przygnębiające … ;-( zastanawiam się jak to się skończy…

saskya
Gość
saskya

A widziałeś koło torów kolejowych te hałdy zużytego sprzętu? To co jest na wjeździe do Piekoszowa to nic. Jak się jedzie na Rykoszyn to widać tą ilość. Ja nie wiem jak się ta droga nazywa, ale napewno Paweł będzie wiedział. To jest w okolicy przystanku kolejowego. Coś przerażającego.

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

Saskya, wiem o którym miejscu mówisz, nie ma tam nazwy drogi. To jest teren, który kiedyś należał do kolei, tam był za starych dobrych czasów porządny punkt przeładunkowy z wagonów kolejowych, była porządna rampa, magazyn. Obecnie jest tam punkt skupu złomu oraz punkt gdzie można oddać za parę zł pralkę, lodówke, radio. Metalowe części z tych sprzętów idą na złom, natomiast plastik idzie na przemiał – robią to na miejscu takim specjalnym kombajnem i do ponownego przerobu w fabrykach. Zaglądam tam czasem na złom, bo można fajne rzeczy natrafić. Powiem tak, widok przeraża, ale całe szczęście , że teren jest… Czytaj więcej »

Izydor
Gość
Izydor

Bardzo jestem zainteresowany jako mieszkaniec strategicznym inwestorem firmy AKJ Energy o którym mówił Pan reprezentant tej firmy w Radiu Kielce.
I w związku z tym czy UG w Piekoszowie wie coś na ten temat czy mieszkańcy mają się sami dowiadywać bo UG dostanie znowu pocztą informację.
Szkoda ,że nie mam nikogo znajomego na Poczcie!

Izydor
Gość
Izydor

Czy UG myśli dowiedzieć się jaką kwotą myśli się dokapitalizować wnioskodawca ? I czy wnioskodawca ma gwarancje bankowe lub jakieś poręczenia na ewentualną okoliczność budowy spalarni?

ip
Gość
ip

Mało to programów jest… Uwaga, Interwencja, Sprawa dla reportera.

Lukasz
Gość
Lukasz

Wszystko juz jest poinformowane

Izydor
Gość
Izydor

A tu o spalarni w Krakowie
http://wiadomosci.onet.pl/krakow/spalarnia-smieci-w-krakowie-nie-tak-ladna-jak-zamierzano/scgwc

Tam się buduje na obrzeżach a w Piekoszowie pakuje się spalarnię w środek zabudowań.

ZZ
Gość
ZZ

Iyzdorze – ten link nie jest do spalarni odpadów niebezpiecznych, to zwykła spalarnia śmieci i ma całkiem inne co widać gabaryty.

Lukasz
Gość
Lukasz

I wbrew pozora to bardzo ladna ekologiczna inwestycja

Miesxkaniec
Gość
Miesxkaniec

No to może Uwaga oni tymi przekrętami może się zainteresują? Dosyć że gmina biedna zadłuzona to zamiast wspierać to chcą z nas zrobić śmietnisko dla całego powiatu.

Izydor
Gość
Izydor

Pan Wójt powinien również zawiesić postępowanie i rozpisać referendum z zapytaniem mieszkańców czy chcą spalarni śmieci na swoim terenie czy nie?

Marek
Gość
Marek

Bardzo cenny ten pomysł z referendum.Wszystkim referendum kojarzy sie z odwołaniem władz.Mieszkańcy lub Rada Gminy może być inicjatorem referendum lokalnego w sprawach istotnych gospodarczo dla naszej wspólnoty gminnej.Konsekwencje działalności tej spalarni poniosą nie tylko mieszkańcy Micigozdu ale wszyscy nawet w Wesołej, Jeżynowie,Zajączkowie czy w Brynicy.Chciałbym się zapisać do stowarzyszenia które występuje o dopuszczenie bycia stroną,mogę robić za publiczność .Mam nadzieję że na pierwszej sprawie przed Sadem Administracyjnym to nas mieszkańców będzie 50 razy więcej/być może zainteresują się wtedy nie tylko media lokalne.

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

Podpisuje się Panie Marku pod Pana wpisem i również służę swoja obecnością oraz wsparciem.

Izydor
Gość
Izydor

Tutaj zamieszczam stosowny link z całą procedurą.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Referendum_lokalne
Referendum potocznie kojarzy się z odwołaniem Wójta, Burmistrza itd.
Jednak referendum to także możliwość zapytania się ludzi co sądzą na dany ważny temat przed podjęciem decyzji przez Stosowny Organ Władzy.

Izydor
Gość
Izydor

Punkt – ,,Referendum na wniosek mieszkańców w sprawach innych niż odwołanie organu stanowiącego”

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

Panie Izydorze, jak zażądamy referendum to wójt powie, ze nie ma kasy na to. Ale nie potrzeba nam aż referendum. Wystarczy dać polecenie sołtysom, aby zebrali od mieszkańców podpisy za TAK i za NIE. Tydzień czasu i opinia mieszkańców gotowa. Tyle, że trzeba by jeszcze społeczną komisje d/s liczenia głosów powołać. Ja za darmo się oferuję.

Izydor
Gość
Izydor

Taka procedura nie jest wiążąca. Referendum jest wyrażeniem woli ludzi w konkretnej sprawie i ma moc wiążącą Organ Wykonawczy. Innymi słowy mówiąc – gdy w referendum ludzie nie wyrażą zgody to Wójt to musi zaakceptować. Suwerenem są wyborcy. Wójt nie jest sam z siebie Wójtem tylko z woli wyborców. A gdy sprawa jest kontrowersyjna i ciężkiej wagi to wtedy ludzie mogą bezpośrednio wyrazić swoją wolę w danym temacie – spalarnia śmieci a nie pośrednio przez Wójta. I niech mi kto powie. Czy frekwencja będzie niska? Czy opowie się nawet 1% głosujących za spalarnią? Frekwencja będzie gdzie około 70-75 % .… Czytaj więcej »

Izydor
Gość
Izydor

No nie wiem czy może powiedzieć ,że nie ma kasy. Raczej chyba nie.
A jeśli powie że nie ma to Gmina Piekoszów ma doświadczenie w organizowaniu referendum dotyczących impeachmentu. Wtedy pieniądze już się na pewno znajdą.

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

Jak zwykle Panie Izydorze ujął Pan to fachowo i w oparciu o możliwości prawne. Moja wypowiedź odnoście list roznoszonych przez sołtysów wynika jedynie z mojego podejścia do sprawy które określił bym jako oszczędnościowy wariant, żeby nie ogałacać kasy gminy, bo ja chciałbym trochę wysiewki na drogę, podwozie mojego samochodu ledwo zipie na tych dziurach :). Ja proszę Państwa ubolewam nad czymś takim jak niechęć naszych radnych do wypowiadania się na tym Blogu. Weźcie Państwo pod uwagę, że Nasi Radni nie określili jak możemy sie z nimi kontaktować. No bo ja nie wiem np czy mogę do radnego do domu przyjść,… Czytaj więcej »

Anonimowo
Gość
Anonimowo

z tego wynika ze nawet nie znasz Radnych naszej gminy

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

Ależ znam. Widziałem ich za stołami w czasie sesji rady gminy. Widziałem osobiście kilka razy jak część z nich karnie podnosiła rączki w górę, inna cześć była bierna, albo kreowała sie na tzw opozycję. Widziałem też osobiście jak podnosili wynagrodzenie wójta na sesji. Żaden się nie sprzeciwił. Żaden!!! Wódki z żadnym nie piłem, na ryby nie chodziłem. Tak właśnie widzę radnych Gminy w Piekoszowie. Ale z chęcia zapoznam się z Twoją wersją postrzegania radnych, z radością przyjmę twoje przykłady społecznej działalności radnych. Może już nie wywlekaj tych sytuacji które były na Blogu, przedstaw jakies inne.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

a nie widziałeś ich na proteście ,to twoje pisanie robi się coraz bardziej żenujące

lukasz
Gość
lukasz

jest wyznaczony(a przynajmniej byl) dyzur przewodniczacego rady i chyba radnego Świercza sam o tym wielokrotnie pisales i wkrotce po twoich komentarzach pojawila sie informacja na stronie gminy

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

Rada Gminy to 15 radnych, a nie tylko Pan Grosicki i Pan Świercz.

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

Jestem też pewien Panie Izydorze, że wójt zrobi wszystko aby nie odbyło sie referendum w sprawie spalarni, bo ktoś mógłby wpaść na pomysł, że skoro chodzi sie z jedną listą odnośnie spalarni to dlaczego nie chodzić przy okazji z drugą listą o odwołanie Rady Gminy oraz samego wójta. Kto chce niech się tez podpisuje na tej drugiej liście, kto nie chce niech nie podpisuje. Dwie pieczenie na jednym ogniu , logika, ekonomia, rozum w jednym. Może wreszcie zostało by zweryfikowane w niepodważalny sposób prawdziwe poparcie dla obecnej władzy w Gminie Piekoszów. Bo jak na razie to ta władza jest coraz… Czytaj więcej »

lukasz
Gość
lukasz

w przypadku odwolania wojta to wojt nie ma tu nic do powiedzenia

Izydor
Gość
Izydor
mieszkaniec
Gość
mieszkaniec

TRZEBA JUTRO TZN W NIEDZIELĘ POPROSIĆ DZIEKANA W PIEKOSZOWIE, ŻEBY W KOŚCIELE POINFORMOWAŁ LOKALNĄ SPOŁECZNOŚĆ !!!!!!!!!!!!!!!1

Lukasz
Gość
Lukasz

A czemu dziekana przeciez jest wiecej parafii niz tylko Piekoszow

Anonimowo
Gość
Anonimowo

wszelkie wątpliwości chyba rozwiane posłuchaj nagrania BCK Piekoszów jest wywiad z wójtem

saskya
Gość
saskya

http://www.bckpiekoszow.pl/tv-piekoszow?task=play&id=151
No nie wiem, czy wójt rozwiał wątpliwości.

Marek
Gość
Marek

Dobrze że wójt wypowiadał się jako mieszkaniec, jako osoba prywatna/moim zdaniem za wcześnie/Wójt przed zakończeniem postępowania administracyjnego i wydaniem decyzji nie powinien mówić jaką podejmie decyzję.Strona przeciwna wykorzysta to do swoich celów.Poczekajmy na oficjalne dokumenty i będziemy znać stanowisko wójta.Myślę,że jest świadomy faktu że ta sprawa nie zakończy sie tak szybko a prawie za dwa lata wybory.Wójt dla dobra nas wszystkich powinien wynająć renomowana ,dobrą kancelarię prawną tylko dla załatwienia tego tematu.Piszę to mając doświadczenie jak było z cenami za wodę i ścieki lub śmieci a obsługa prawna urzędu ma bieżące sprawy do załatwienia.

Izydor
Gość
Izydor

Panie Marku Urząd ma wystarczające zasoby ludzkie i możliwości prawne.
A wynajęcie Kancelarii Prawnej tylko by zaszkodziło wizerunkowi Urzędu a pośrednio również i nam mieszkańcom.

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

Panie Marku, ja nie oczekuję słów wójta : „nie dam zgody na spalarnię” bo tak nie może powiedzieć, ale oczekuję publicznego zapewnienia typu : NIE POSTĄPIĘ WBREW WOLI WIĘKSZOŚCI MIESZKAŃCÓW GMINY W PIEKOSZOWIE I NA TO DAJĘ WAM MOJE SŁOWO, oraz oczekuję wdrożenia sposobu poznania tej woli większości. Jadąc na miejsce protestu powinien mieć w ręku gotowy pomysł z czym wyjść do ludzi. Ja usłyszałem głos polityka który powiedział coś, ale tak naprawdę do nas nic istotnego nie powiedział. Z tych słów nic nie wynikało jak dla mnie. Ja oczekuję konkretnego przejrzystego zapewnienia. Miał miesiąc czasu aby się przygotować. Czyżby… Czytaj więcej »

czerepah
Gość
czerepah
Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

Proszę szanownych mieszkańców Gminy w Piekoszowie, 4 dni temu temat spalarni był mi w zasadzie totalnie nieznany. Dziś wziąłem do kupy wpisy na tym Blogu, zwłaszcza pana Izydora, Mieszkańca, Pana Marka oraz ostatni link zamieszczony przez Czerepaha i ….postanowiłem sobie „wybudować spalarnię”. Doszedłem do wniosku, że ogrom przeszkód i obwarowań prawnych jest praktycznie nie do przeskoczenia bez….porządnego zaplecza politycznego i kupy kasy w kieszeni i stosu kopert. Potem przypomniało mi się, że mam tylko 5 tys kapitału i dałem sobie natychmiast spokój z marzeniami o własnym „byznesie” pt spalarnia odpadów. A teraz już jako mieszkaniec gminy w Piekoszowie mam uwierzyć,… Czytaj więcej »

Joanna
Gość
Joanna

To samo powiedziala mi znajoma z IOS, ze za takimi inwestycjami to Warszawa stoi i decyzje co ma zrobic wojt czy starosta tam zapadaja. Wiec albo dowie sie o nas cala Polska albo nie mamy szans. Zreszta nawet gdy nas wszyscy uslysza to szanse sa male, ale sa. Referendum fajny pomysl, ale czy cos da? W Zgierzu ludzie przed sadami sie dochodzili, a spalarnia i tak jest.

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

Zgierz, miasteczko pałaców Cyganów. Ktoś kto przejeżdżał to wie. Masa pałaców. Jak im będzie śmierdzieć i dokuczać to porządek z tym zrobią. Bo nasz naród nie ma jaj żeby samemu porządek zrobić.

Marek
Gość
Marek

Panie Pawle jak Pan myśli kto nam zostawił ten „pasztet”.I ile takich niespodzianek jeszcze jest w gminie i w ZUK-u?

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

Panie Marku, kto pasztet robił, kto przetrzymuje, kto go jeszcze dorobił to czas pokaże. Na pewno było by to pokazane szybciej jak władze w gminie obejmie ktoś odważny i nie powiązany układami. Nasza Gmina wymaga odpolitycznienia, oraz rozpieprzenia w drobny mak istniejących ukladów. Potrzeba nam całkowicie czegoś Nowego. A co do ZUKu Panie Marku to po prostu liczę, ze mieszkańcy wreszcie przejrzą na oczy .Mi w pamięci cały czas siedzi te 9% które Pn wyliczył i które nadpłacamy za friko za wodę i ścieki. Ale widać mamy bogatych mieszkańców. My biedaki musimy się dostosować w imie poprawności politycznej i publicznej.

Izydor
Gość
Izydor

Ja bym proponował Panu Markowi , który niejako specjalizuje się w problematyce ZUK-u ( swoją drogą wygrać z ZUK-iem to jest klasa) iż jeżeli są jakieś niejasności odnośnie zakupów , przepływów pieniężnych ( ja się w to nie zagłębiałem ale coś tu mi się na tym Blogu obiło ) to zgłosić do wyjaśnienia do RIO -Regionalna Izba Obrachunkowa. Tam są specjaliści wszystko przejrzą fachowo.

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

O ile pamiętam, to Pan Marek starał się zainteresować problemem Radę Gminy i to przecież w obecności wójta bo to na sesji było. Zgodnie kolektywnie ignorowali jakiegoś tam Marka – zwykłego mieszkańca. Musieli człowieka przeczołgać przed sądem, narazić go na stratę finansową gdzie dopiero przed sądem Pan Marek udowodnił swoją racje. Mądry wójt w życiu by nie pozwolił aby wałęsać sie po sądach z mieszkańcem gminy w której rządzi. Mądry wójt poprosił by takiego mieszkańca na rozmowę i zapytał uprzejmie: w czym możemy Panu Pomóc, a nie po sadach go ciągać. Kilka dni temu Pan Marek ( przy jego nieobecności… Czytaj więcej »

Izydor
Gość
Izydor

Zwrotu to nie będzie ale może być nadpłata.

Marek
Gość
Marek

Temat ZUK-u i cen za wodę na chwile obecną jest mniej istotnym i nie ucieknie.Ważniejszy jest temat przewodni.Do spraw ZUK-u wrócę w stosownym czasie.Gwoli wyjaśnienia :wyrok WSA Kielce jeszcze jest nieprawomocny.Byłem u p.o. Prezesa RIO w Kielcach /poświęcił mi dużo czasu i wyjaśnił wiele wątpliwości/ i jest pewne RIO jest organem nadzoru pod względem finansowym nad gminą ,a ZUK jest spółką prawa handlowego.Informacyjnie podam ZUK w kalkulowaniu cen we wniosku taryfowym zaniżył zużycie wody wliczył 425.948 tys. metr.sześć. a opłacił wg. sprawozdania OS-3 ilość 481.358 tys. natomiast w ściekach naliczył ilość oczyszczonych i odprowadzonych 240.878 metr a powinno być jak… Czytaj więcej »

Izydor
Gość
Izydor

No pewnie. Radny przecież reprezentuje interesy mieszkańców. Dlatego powinni wystąpić z inicjatywą referendalną .Popieram jak najbardziej.
A swoją drogą to gdzieś mało widać niektórych radnych w tym temacie.

Izydor
Gość
Izydor

Swoją drogą przed referendum Rada Gminy mogłaby również podjąć uchwałę czy jest za Spalarnią czy nie? Byłoby jasne który Radny jest za a który przeciw.
Dla wyborców byłaby to cenna wskazówka przy kolejnych wyborach.

Izydor
Gość
Izydor

Zanim kto odpowie to pamiętamy ,że blog jest to miejsce publiczne . A zatem nawet wyrażenie opinii na kogoś temat w konkretnej sprawie nie potwierdzone dowodami byłoby podstawą dla osoby o której się wyraziło do wszczęcia postępowania o zniesławienie.
Dodatkowo pamiętamy, że urzędnik jest funkcjonariuszem publicznym i jego prawa są chronione również poza godzinami pracy czyli również na blogu.

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

Oczywiście Panie Izydorze, że nie wolno nikogo zniesławiać czy też pomawiać, ale warto też wiedzieć że : § 2. Nie popełnia przestępstwa określonego w art. 212 § 1 lub 2, kto publicznie podnosi lub rozgłasza prawdziwy zarzut . Poza tym zarzut to wypowiedź ciężkiego gatunku natomiast każdy ma prawo komentowania i oceniania zachowań innych osób w tym i osób publicznych , f-szy publicznych do czego uprawnia go Konstytucja z zakresu wolności słowa. Jeśli ktoś wozi gnojówkę na pole to nie można go zniesławić pisząc , że wozi gnojówkę tylko dlatego, że wożącemu nie pasuje aby o nim pisać bo to… Czytaj więcej »

Izydor
Gość
Izydor

Oczywiście urzędnik z imienia i nazwiska oraz funkcji. Jeśli ktoś jest urzędnikiem w rzeczywistości a pisze na blogu pod Nickiem to ochrona prawna mu nie przysługuje. Żeby mu przysługiwała musi pisać z imienia nazwiska lub funkcji. \

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

Na relacji z protestu https://www.youtube.com/watch?v=QJD_s6qKH4E są widoczni tylko radni Pan Borowski i Pan Świercz. A gdzie jest reszta radnych? Wydarza się niezwykle istotna rzecz dla społeczności Naszej Gminy i nie ma radnych?

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Panie Pawle,jam mam jedno pytanie do radnych,kiedy dowiedzieli się o pomyśle powstania spalarni i czy wiedzieli o wpłynięciu pisma 18.03,niech radni powiedzą prawdę.

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

Panie/Pani Anonim, w trzech ostatnich artykułach na tym Blogu właśnie o to wnoszę. Niech się przyznają, że wiedzieli, lub niech temu zaprzeczą.

zm
Gość
zm
Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

Dziękuję zm za zamieszczenie tego ciekawego artykułu. Mądrego i rozważnego mają tam prezydenta.

zm
Gość
zm

https://m.youtube.com/watch?v=7skWSO8i2Y4 prosze obejrzec bardzo ciekawa debate a zwlaszcza dokument ktory mozna na niej zobaczyc

zm
Gość
zm
Joanna
Gość
Joanna

No jak widac sie da tylko trzeba chciec. Czy nasz wojt chce?

lukasz
Gość
lukasz

z jednej strony PiS chce obrony zycia od poczecia az do smierci a z drugiej strony otwiera powoli puszke z trujacym gazem

Izydor
Gość
Izydor

Panie Blogu – ja w takiej sprawie techniczno – ekonomicznej.
1. Czy nie mógłby Pan zainstalować widocznego licznika odwiedzin?
2. Na terenie Gminy są różne stowarzyszenia min. sportowe , które dostają dotacje może by się postarać na dotację na Pańskiego bloga?

Stanisław Śwercz
Gość
Stanisław Śwercz

Blog Piekoszów Spalarnia odpadów toksycznych to bardzo poważny problem dla mieszkańców Micigozdu, ale także dla wszystkich mieszkańców i środowiska w promieniu 15 km. Oczywiście należy temu przeciwdziałać – powiedzieć skuteczne „Nie dla spalarni” Miejmy jednak na uwadze fakt, że mamy do czynienia z bardzo profesjonalnym przeciwnikiem – od kilku lat skrupulatnie przygotowywane przedsięwzięcie tj. wykup ziemi przez osobę prywatną, następnie pozwolenie na przywrócenie charakteru rolniczego tej ziemi i w rezultacie szybka sprzedaż i wniosek do Wójta w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia. Co zatem możemy i powinniśmy robić? -słuszny i konieczny był spontaniczny protest mieszkańców w dniu… Czytaj więcej »

Anonimowo
Gość
Anonimowo

brawo Stanisław czekałem kiedy coś w temacie napiszesz

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

Panie Radny Stanisławie Świercz, proszę skonkretyzować Wasze oczekiwania wobec mieszkańców. Chce wiedzieć w jaki sposób np ja mogę Wam pomóc?

Izydor
Gość
Izydor

Myślę ,że Pan jako Radny powinien zapytać Wójta czy podjął jakieś kroki w celu sporządzenia wiarygodnego raportu przez niezależnych naukowców i czy zawiesił całe postępowanie?
Bo wie Pan. My tu gadu, gadu a terminy lecą.
A co do profesjonalizmu wnioskodawcy to wie Pan – kwestia dyskusyjna. Nie takim wnioskodawcom Wójtowie odmawiali decyzji środowiskowej.

lukasz
Gość
lukasz

jacy niezalezni naukowcy???? a jesli ci „niezalezni ” powiedza ze wszyski informacje zawarte w raporcie sa poprawne to zgodzimy sie na budowe???
jedyne rozwiazanie na chwile obecna to oddolne a wiec z inicjatywy spolecznej badz stowarzyszen dzialajacych na terenie gminy zawiazanie komitetu referendalnego i doprowadzenie do referndum
poprzednie referendum kosztowalo 100 tys teraz to obecne tez powinno oscylowac w tych granicach a wojt ma w rezerwie budzetowej 400 tys

Izydor
Gość
Izydor

No. Ostatnio w Kielcach ruszyła procedura referendalna odnośnie Prezydenta Lubawskiego. I tak informacyjnie pozwolę sobie przytoczyć cytat,,My nie zarzucamy prezydentowi, że nic nie robi. My zarzucamy mu to, że jak już coś robi to albo jest to albo bardzo przepłacone (jak słynne przystanki) albo fatalnie wykonane (jak przejście podziemne pod rondem Herlinga Grudzińskiego) albo niepotrzebne (jak parking na Bukówce) albo deficytowe (jak Parking Centrum) albo niszczące miasto (jak ekspresówka i ekrany przez środek miasta). Zaś absolutnym hitem jest tu inwestycja w Promniku za 283 mln złotych. Nie dość, że firma która rozbudowywała to wysypisko, w Gliwicach wybudowała podobną inwestycję o… Czytaj więcej »

Izydor
Gość
Izydor

,, Zaś absolutnym hitem jest tu inwestycja w Promniku za 283 mln złotych. Nie dość, że firma która rozbudowywała to wysypisko, w Gliwicach wybudowała podobną inwestycję o ok.200!!! mln taniej, nie dość że w skutek błędów naszych urzędników inwestycja straciła pozwolenie na budowę, to jeszcze ledwo uratowaliśmy miliony z funduszy unijnych na tę inwestycję, a sprawę ich wydawania bada Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF).”.

Pawel Arabasz
Gość
Pawel Arabasz

Włos sie na głowie jeży Panie Izydorze. Człowiek ma wrażenie, ze żyje w jakimś surrealistycznym świecie.

lukasz
Gość
lukasz
Katol
Gość
Katol

Tematem musi się zająć redaktor śledczy, zbadać kto stoi za sprawą. Jacy biznesmeni i z czyjego kręgu . Kapitał firmy 5000 tyś złotych? to kpina, może być śmieszno i straszno. Okazać się może, ze inwestorami sa chłopaki z podwórka i okolic. Doradcy ma wójt tych samych co poprzedni, przykre że nie wyciąga wniosków.

lukasz
Gość
lukasz
Joanna
Gość
Joanna

Na 100 % nie tak jak pisalam to firma zajmujaca sie ogrzewaniem.

Joanna
Gość
Joanna

Wyslalam maila do tej firmy. Dla mnie to inna branza, ale kto pyta nie bladzi.

Mieszkaniec
Gość

A czy ktoś się orientuje, co zmienia się w Panie ochrony Środowiska dla gminy Piekoszów bo dziwnym trafem tez obwieszczenie jest na Biuletynie bodaj z 04.04 z terminem wnoszenia uwag 21 dni. Czy nie jest to dziwne, że Plan Ochrony środowiska zmienia się i aktualizuje tuż przez zamierzoną budową spalarni?