Spotkanie mieszkańców Brynicy z wójtem 29 listopada 2016 – relacja

Dzięki Rob-owi mamy bardzo szczegółową relację z zebrania mieszkańców Brynicy, podczas którego została poruszona sprawa opóźnienia budowy drogi, ale nie tylko – szczegóły poniżej.

Poruszono kilka spraw:

  1. Zmiana godzin kursowania autobusu nr 24. Jest grupa mieszkańców (10 rodzin) chcących aby autobus rano wyjeżdżał z Brynicy kilka minut wcześniej. Niestety nie byli zbyt licznie reprezentowani na spotkaniu i ich pomysł upadł. Autobus jeździ na razie o tych samych godzinach.
  2. Droga na Ukrainie. Termin wykonania robót został przesunięty za porozumieniem stron tj. Gminy i firmy FART na koniec maja 2017r. Powód – brak zgody jednego z mieszkańców na usuniecie płotu postawionego w dawno dawno temu na gruncie gminnym – wychodzi z map że na środku drogi. Sprawa ma być rozstrzygnięta przez Wójta polubownie a gdy człowiek będzie szedł w zaparte przez sąd. Drugie rozwiązanie może potrwać dość długo ale Wójt obiecał że droga i tak będzie ewentualnie bez tego kawałka czyli 25 m który będzie dokończony po zakończeniu sporu.
  3. Droga na Zwierzyńcu. Zainteresowani wypowiadali się na temat zaproponowanych wariantów i odniosłem wrażenie że wybrano możliwość położenia nawierzchni węższej niż zakładano ale z pominięciem jednego z mieszkańców, który wszedł w zatarg z Wójtem i chyba z innymi mieszkańcami Zwierzyńca (a przynajmniej z jednym z nich obecnym na spotkaniu na pewno się nie dogaduje).
  4. Wójt poinformował, że będzie realizowany w gminnie projekt wymiany oświetlenia dróg z klasycznego sodowego na oszczędne ledowe za ok 3 mln zł. Inwestycja zapewne się zwróci ale będzie realizowana etapami i zapewne potrwa dość długo – jak długo nie określono. W sprawie oświetlenia poruszane tez były kwestie prowadzenia oświetlenia w tereny zamieszkane ale nie oświetlone – jednak bez wskazania konkretnych inwestycji w tym względzie.
  5. Wójt poinformował zebranych o zakończeniu procedury przetargowej na odbiór odpadów. Firma która wygrała ma już w grudniu dostarczać kubły i worki a zapewne również w grudniu EKOM będzie zbierał swoje kubły – prawdopodobnie przy ostatnim terminie odbioru zmieszanych ale tego Wójt nie potrafił potwierdzić. Padła jednak deklaracja/informacja że cena za wywóz się nie zmieni.
  6. Poruszona została sprawa projektu i budowy chodnika wzdłuż głównej drogi przez Starą Wieś aż do szkoły. Pan radny Borowski poinformował, że wykonany kiedyś kiedyś projekt został przy jego współudziale odnaleziony w starostwie, projekt wymaga jedynie „odświeżenia” i może być realizowany. Wójt nie był zbyt skory do deklaracji o realizacji projektu zasłaniając się tym iż droga jest powiatowa i to powiat powinien chodnik budować. Koniec końców stanęło na tym, że Wójt wystąpi do Starostwa o realizacje tylko nasza czyli mieszkańców w tym głowa aby tego zrobić nie zapomniał.
  7. Wójt ogłosił sukces zakończenia programu naprawczego i związanych z tym nowych możliwości rozwoju gminy w oparciu o dotacje krajowe i unijne. Ogłosił to na wstępie ale na koniec został zapytany jakie inwestycje wobec tego będą realizowane konkretnie w Brynicy. Niestety tu optymizm się kończy bo raczej poza programem wymiany oświetlenia który obejmie całą gminę oraz realizacji drogi na Ukrainie zaplanowanej w tym roku a nie zrealizowanej jeszcze mieszkańcy Brynicy nie maja co liczyć w przyszłym roku na to, że stanie w Brynicy znak informujący że jakakolwiek inwestycja została z finansowana ze środków unijnych.

Tak na marginesie to w Gminie nie ma osób „od” projektów unijnych ani przetargów. Czy wszystko gmina chce realizować przez zewnętrzne biura? To pytanie ani kilka innych nasuwających się teraz na zebraniu niestety nie padło.

Mam nadzieję, że niczego nie pominąłem . Proszę innych uczestników spotkania o uzupełnienie lub korektę.

Rob

29
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
19 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
Paweł ArabaszJulianPBRebuzzMarek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Mieszkaniec
Gość
Mieszkaniec

Trochę z innej beczki. Będą wysokie podwyżki dla urzędników samorządowych.
Wzrost wielki bo min. z 1100 zł na 1700 zł. Ciekawe kto za to w przyszłości zapłaci?
http://www.msn.com/pl-pl/finanse/gospodarka/rz%c4%85d-szykuje-podwy%c5%bcki-dla-urz%c4%99dnik%c3%b3w-lokalne-w%c5%82adze-oburzone/ar-AAl8Pad?ocid=spartandhp

Emerytom ileś promili procenta podwyżka a aparatowi urzędniczemu 50%. Sprawiedliwość?!

ZZ
Gość
ZZ

A ja myślałem że za 1100 to już nikt nie pracuje.
Nie jestem urzędnikiem, ani nie mam nikogo takiego w rodzinie, ale uważam że 1700 to nie jest jakaś wielka kasa.
A co do emerytur, to ja już od dawna przestałem liczyć na jakąkolwiek, mimo że teraz z obliczeń które co roku dostaję wychodzi mi bardzo wysoka, to i tak na nią nie liczę, tylko staram się sam zadbać o swoją starość.
Wszystkich którzy uważają że im się od państwa coś należy (cokolwiek) uważam za pasożytów. Nie mówię że nie należy brać, ale narzekać że mało?

Anonimowo
Gość
Anonimowo

ZZ z Twoim ostatnim zdaniem się nie zgodzę w kwestii „należy się od państwa”. Dlaczego ma się nie należeć jak przez wiele lat wpłaca się do ZUSu a później ma z tego nie być nic? Całe zło ZUSu jako systemu to brak indywidualnych kont z których każdy miał by wypłacaną emeryturę proporcjonalnie do tego co wpłacił. Dlaczego wszyscy mają mieć po równo (np. 1000zł)? Skoro jedni wpłacali zdecydowanie więcej niż inni a jeszcze kolejni wpłacali NIC? Rozwiązanie problemu ZUSu to powinna być kluczowa kwestia dla rządzących od lat 90tych. Teraz to już wykonywane są nerwowe ruchy a dopiero się zacznie… Czytaj więcej »

ZZ
Gość
ZZ

Dobrze wiesz Anonimie że kasa wpłacana do ZUSu idzie na pokrycie aktualnych emerytur, a nie czeka na koncie na czasy kiedy Ty będziesz emerytem. Ja znam niemiecki system – tu masz właśnie takie konto o jakim mówisz i dostajesz co roku informację ile już wpłaciłeś i ile możesz się spodziewać emerytury (z trzema opcjami w zależności jak będą dopasowywane emerytury do inflacji). Ale co z tego? – NIC! Nikt nie gwarantuje że Takie pieniądze zostaną wypłacone. Po drodze może przecież całą tę sumę zeżreć inflacja i wymiana walut na Euro i jeszcze parę innych. Czy ty wierzysz w to że… Czytaj więcej »

Mieszkaniec
Gość
Mieszkaniec

Gdzieś czytałem . Że w którymś banku obecnie do lokaty trzeba jeszcze dopłacać.
Nie dość ,że nie płacą odsetek to jeszcze trzeba im płacić za to ,że się nie trzyma pieniędzy w domu tylko w banku. To jest tylko jeden taki przypadek.
A zresztą co do banków. Piszą na PB( Puls Biznesu) ,że generalnie dojdzie do tego ,że nie będzie się liczył zwrot z kapitału tylko możliwość zwrotu kapitału ( swojego wkładu).

ZZ
Gość
ZZ

Jeszcze coś – kto twierdzi że nie będzie po równo?
Proporcje jak najbardziej zostaną zachowane – będa tacy co dostaną 200 % z „X”, inni 60 % z „X”, a jeszcze inni tylko 20 % z „X”.
Przy czym X = nic (lub co najwyżej „prawie nic”)

Mieszkaniec
Gość
Mieszkaniec

A ciekawe który bank zajmuje się obsługą Gminy Piekoszów i na jakich zasadach?

Córka Renia
Gość
Córka Renia

Moja mama ma tam konto rolnicze, prowizje mają zabójcze od wypłaty!
Ale, że mama jest starszą osobą, to nie chce do Kielc.
Dla mnie to jest rozbój w biały dzień!!!!
I jeszcze jedno? Ponieważ jestem pierwszy raz na tym forum, strasznie mnie intryguje pytanie?
Co z naszą Specjalną Strefą Ekonomiczną? kiedyś P. Wójt proponował tam powstanie lotniska!?
Rozwija się Morawica, Bilcza,, czy my nie możemy udostępnić inwestorom tych nieruchomości, żeby ktoś mógł wybudować jakąś fabrykę? najlepiej oczywiście z zagranicy? I dać mieszkańcom pracę?
Może mnie ktoś oświecić i to wyjaśnić? Z góry dziękuję. Pozdrawiam w mikołajki:)

Marek
Gość
Marek

Lotnisko to przecież propaganda sukcesu i działanie pod publikę.Celowo zamieszano i zabełtano w umysłach mieszkańców wizją lotniska by wykazać się sprawnością i pomysłowością władzy. A jak się skończyło to wiemy.Co do drugiego wątku to proponuję na początku roku tuż po uchwaleniu budżetu porównać nasz budżet z gminą Morawica albo bliżej Chęcin ze szczególnym porównaniem wydatków np w oświacie czy pozyskiwaniem środków pozabudżetowych.Odpowiedz sama się nasunie.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

już się nasunęła ,że oświata w naszej gminie jest wydatkiem ponad 50% budżetu i o kilka milionów wieksza niż w gminie Chęciny czy Morawica

Lukasz
Gość
Lukasz

Jesli chodzi o oswiate to mamy wiecej dzieci niz gminy oscienne

Rebuzz
Gość
Rebuzz

Lokalizacja lotniska zaproponowana przez uwczesne wladze gminy byla duzo lepsza niz obice, pisano o tym nawet w jakiejś gazecie branżowej a ze miasto wybralo obice to juz inna kwestia. Za ro mamy Starachowicka strefę na dawnych szklarniach. Co do kosztów utrzymania szkół w gminie, moim zdaniem to glowny powod zadłużenia gminy, kazdy wojt ktory nie rozprawi sie z tym problemem dalej będzie mial dylemat zadluzac czy nie inwestować.

lukasz
Gość
lukasz

jestem ciekaw jaki masz pomysl badz pomysly na rozwiazanie tego „problemu”

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Domyślam się Panie Marku że w skrócie jest tak – mamy mniej a gospodarujemy gorzej.

Paweł Arabasz
Gość
Paweł Arabasz

Według mnie Panie Marku, to w tamtych niechlubnych i złodziejskich czasach Naszej Gminy trzeba było być nieźle piźniętym aby forsować i popierać budowę lotniska. Huk, syf, zagrożenie, zanieczyszczenie środowiska, zagrożenie zrzutami paliwa by nas tylko czekał. Ten pomysł był z góry skazany na porażkę. Oby nikt nie podliczył strat Naszej Gminy w postaci kosztów imprez propagujących powstanie lotniska jakie spowodował Dąbrowa . Ja nie chcę znać tych kosztów bo szkoda mi własnych nerwów na tą wiadomość. Gdzie była tamtejsza Rada Gminy? Ubolewam, że nie istnieje prawo które spowodowało by, aby tamtejsza Rada Gminy razem z Dąbrową zwracały koszty tamtej bezsensownej,… Czytaj więcej »

ZZ
Gość
ZZ

To może ja z pierwszym wpisem „na temat”, w sprawie tej wymiany kubłów na śmieci – czy ktoś wie co będzie w przypadku kiedy śmietnik jest lekko uszkodzony?

Rob
Gość
Rob

Jest informacja na stronie Gminy gdzie możemy przeczytać m.in. :

„Uprzejmie informujemy, że w ostatnich dniach wywozu odpadów komunalnych (zmieszanych) od mieszkańców gminy Piekoszów przez firmę EKOM Maciejczyk Sp. J., będą również zbierane pojemniki, które są własnością w/w firmy (w tym pojemniki zakupione od Zakładu Usług Komunalnych w Piekoszowie Sp. z o.o.).”

Szczególnie zainteresowało mnie stwierdzenie w nawiasach i przypomniało, że już gdzieś na forum ta sprawa była poruszona. Pojemniki, które były własnością Gminy zostały wydzierżawione ZUKowi a potem dziwnym trafem sprzedane EKOMowi? Może ktoś te sprawę przybliżyć jeszcze raz.

Izydor
Gość
Izydor

Gdzieś ostatnio nasz Paweł nie pisze. Poszukałem trochę w literaturze na temat ,,zdrowego odżywiania się” i okazuje się ,że to jest niezdrowe odżywianie się i nazywa się Ortoreksja.
Nie ma jak swojska kiełbasa, kaszanka i smalec….

Paweł Arabasz
Gość
Paweł Arabasz

Panie Izydorze, jestem od 7 tygodni w szpitalu więc sobie milczę :)) . Nie mam tutaj dostępu do internetu, czasem gdzieś tam zerknę co na Blogu wyprawiacie, ale dopiero dziś dzięki uprzejmości kolegi mogę sobie postukać na klawiaturze. Proszę nie mylić tzw „zdrowego odżywiania się” które i ja traktuję jako stan wręcz chorobowy od zdrowej ekologicznej żywności o której pisałem. Ja popieram i pochwalam żywność uprawianą w sposób maksymalnie naturalny, ekologiczny bez dodatków chemicznych oraz bez sztucznych nawozów. Osobiście również bardzo pochwalam tłuszcz wieprzowy który jest bardzo uniwersalnym tłuszczem zwłaszcza do smażenia bo nie powoduje wytwarzania szkodliwych związków w czasie… Czytaj więcej »

Izydor
Gość
Izydor

Dużo zdrowia życzę!

Paweł Arabasz
Gość
Paweł Arabasz

Jeśli są to szczere słowa to Dziękuję Izydorze 🙂 . Aczkolwiek ogólnie rzecz ujmując to każdemu z Was życzę takiego zdrowia jakim ja na ten moment się cieszę 🙂 .

Izydor
Gość
Izydor

Szczere. Szczere. Ogólnie mogę nie podzielać Twoich poglądów ale zdrowia Ci życzę szczerze.

Izydor
Gość
Izydor

A swoją drogą to podejrzliwy jesteś. To chyba z Policji Ci zostało?

Izydor
Gość
Izydor
Julian
Gość
Julian

Pozdrowienia dla Roba, gratulacje i wyrazy współczucia za przełożenie na język ludzki, języka którym posługuje się nasz WIELKI i niezrozumiały geniusz.

Paweł Arabasz
Gość
Paweł Arabasz

Składam tutaj słowa podziękowania dla Roba za mądre wpisy. Człowiek zamieszcza tutaj bardzo istotne sprawy dla gminy ale oczywiście bez odzewu, bo lepiej ponarzekać sobie tak żeby nikt nie widział, niż włączyć się publicznie w proces uzdrawiania Naszej Gminy. Ja mówię: Panie Robie, proszę nie ustawać w wysiłkach , tu chodzi o Naszą Gminę, Naszą Małą Ojczyznę. Z takim samym apelem zwracam się do Pana Marka K. Wstydliwą erę Dąbrowy mamy za sobą, mamy też niestety nijaką erę ostatnich trzech lat w czasie których nie następuje nic prócz ogałacania kasy Naszej Gminy przez tych co nią zawładnęli. Ludzie Obudźcie się… Czytaj więcej »