Dlaczego palimy śmieci?

Przed chwilą wyszedłem z psami zaczerpnąć świeżego powietrza i aż mnie cofnęło… od smrodu palonych plastików. Nie jestem w stanie zrozumieć – dlaczego ludzie to robią???

Przecież od paru lat na śmieciach nikt nie musi oszczędzać – ile worków wystawimy, tylko zostanie zabranych – nie ma to żadnego wpływu na wysokość opłat. Dlaczego więc regularnie z kominów wydobywa się ten toksyczny smród? Czy ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że paląc plastiki narażają siebie i wszystkich dookoła na ciężkie choroby?

Nie jestem w stanie zrozumieć tego tym bardziej, że niespełna rok temu mieszkańcy naszej gminy masowo i skutecznie zaprotestowali przeciwko budowie spalarni odpadów medycznych. Czyli – spalarnia przeszkadzałaby im, a dym z palonych plastików, którzy sami produkują – już im nie przeszkadza? Nie rozumiem tego…

107
Dodaj komentarz

avatar
25 Comment threads
82 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
MarekPaweł ArabaszKubairekDominik Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ZZ
Gość
ZZ

Plastik wyrzucać !!!!
Przecież to się super pali !!!
A choroby – kiedyś to nie bycw

ZZ
Gość
ZZ

… a choroby – no kiedyś takich chorób to nie było! Nie wiem skąd się to bierze!!!!
Tak myśli ciemnota – niestety inaczej tego nazwać się nie da!
Ostatnio kraży po sieci mapa zanieczyszczenia powietrza w europie benzopirenem? : http://www.zzit.pl/najbardziej-zanieczyszczone-powietrze-w-calej-europie/

czerepah
Gość
czerepah

Świadomość …dobre, tylko rozwiązania systemowe. Zakaz palenia węglem …niskokalorycznym. Dotacje na zmianę systemu ogrzewania. Powszechna GAZYFIKACJA. Zerowy podatek vat na „paliwo” do ogrzewania. Byłem kiedyś na pewnej posesji, około 10 m od budynku stała przyczepa od traktora….lekki swąd i widoczna „górka” różności. Pytam po co to zbiera a on do mnie ze późną jesienią się spali. Taka to właśnie świadomość.

Izydor
Gość
Izydor

Tylko,że ogrzewanie gazowe to jest jedno z najdroższych ogrzewań. Nie każdy pracuje w Urzędzie Marszałkowskim.

Rob
Gość
Rob

Analiza pomiarów stacji w Kielcach na ul. Jagielońskiej – http://smjp.kielce.pios.gov.pl/?page=analiza-pomiarow&t=1&p=1&data=13-12-2016&data2=20-12-2016&csq_id=1285&dane=w2&jssite_id%5B%5D=27&jspar_type_id%5B%5D=2&jspar_type_id%5B%5D=12 Proszę zauważyć, że norma dla PM10 to 40 a dla PM2,5 to 20 (pionowa oś wykresów). Proszę zwrócić uwagę na 17 grudnia: w Kielcach na Jagielońskiej pomiary ok godz. 19ej wskazały 212% normy dla PM10 i 404%!!!! dla PM2,5 W otoczeniu stacji pomiarowej są bloki – w odróżnieniu do ul. Piekoszowskiej i Malików gdzie są same kotłownie weglowo-śmieciowe w domkach jednorodzinnych. Jakie przekroczenia norm muszą być w tych okolicach tego się nie dowiemy. Nie dowiemy się też jak sami trujemy się w naszym otoczeniu. Ja jestem szczęśliwym posiadaczem nowoczesnego kotła… Czytaj więcej »

Paweł Arabasz
Gość
Paweł Arabasz

A za co Cie Rob krytykować jak prawdę napisałeś. 🙂

Izydor
Gość
Izydor

A jaką on prawdę napisał? On napisał tylko ze swojego punktu widzenia.
Bo on jest bogaty i ma piec na biomasę to wszyscy muszą mieć.
Co do plastików to się zgodzę a co do reszty to on uprawia demagogię ekologiczną.
A czemu to u Plecha tyle węgla, miału i wszystko później jest wysprzedane?
Więcej trucizn powstaje w wyniku spalania paliwa w jego samochodzie niż ze spalania węgla , miału czy drewna.

ZZ
Gość
ZZ

Nie zgodzę się z Tobą Izydorze.
Dlaczego to w elktrowniach mimo wysokowydajnego spalania trzeba stosować elektrofiltry, a w naszych piecach już nie? Z tymi truciznami w czasie transportu węgla to miał być żart?
Bo jak może być więcej trucizny ze spalenia 2 litrów ropy od spalenia 2 ton węgla?

czerepah
Gość
czerepah

……….” Ja jestem szczęśliwym posiadaczem nowoczesnego kotła na biomasę i mam nadzieję, że nikogo nie podtruwam” ……………

No właśnie , jaka jest gwarancja np. przy produkcji pellet ….. pochodzenie odpadów drewnianych i jaki użyto klej do scalania masy. Jedyny eco to gaz , na dzisiejszą chwile propan, może być dostępny u każdego. Delikatna niezauważalna biała smuga dymu z komina. Gdyby tylko zdjąć podatek vat gaz ten mógłby cenowo konkurować z innymi źródłami energii cieplnej.

Rob
Gość
Rob

Gwarancji nie ma żadnej. Wiem jednak co pozostaje w popielniku i jak wygląda wnętrze kotła oraz dym z komina. I na tej podstawie mogę przypuszczać, że nie przyczyniam się do pogorszenia jakości powietrza / życia sąsiadów. Do Izydor. Może to co napisałem to jest ekologiczna demagogia, jednak jeżeli będziemy milczeć to już NA PEWNO nic się nie zmieni. Wydaje mi się jednak, że nie jest Ci obojętne czym oddychasz a ton Twojej wypowiedzi wynika z tego, że Paweł zareagował pozytywnie na mój wpis. Ale dobrze. Zawsze potrzebna jest opozycja będąca przeciwwagą. Byle nie krytykować DLA ZASADY, a to jest na… Czytaj więcej »

czerepah
Gość
czerepah

Czysty propan … nie to na czym jeździsz.

Izydor
Gość
Izydor

Przy braku spalarni śmieci ( która miała powstać) to powietrze w Gminie Piekoszów ( nawet i przy spalaniu miału i węgla) jest prawie krystalicznie czyste. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę,iż nasza Gmina posiada stosunkowo dużo lasów , które oczyszczają powietrze. Także Rob-ie natura umiała sobie poradzić w przeszłości z dymem z drewna, węgla. To i teraz też umie. Ważne tylko by nie zaburzać drastycznie równowagi. Gdyby powstała spalarnia śmieci to nie wiem i jakie najbardziej ekologiczne paliwa by stosować to i tak powietrze byłoby zatrute. Dodatkowo chciałem powiedzieć , że nie piszę do ciebie na zasadzie by cię krytykować ale… Czytaj więcej »

ZZ
Gość
ZZ

Tylko powiedz jeszcze jak się paliło kiedyś, a jak teraz.
Nie zgodzę się nigdy że te chmury dymu są zdrowe!

ZZ
Gość
ZZ

Auta na gaz (niestety już nie mam), to jak narazie najmniej trujące pojazdy. Lepsze nawet od elektrycznych.

ZZ
Gość
ZZ

Niestety nasze wypociny tu raczej nic nie zmienią. Może jest wielu czytających bloga, ale procentowo do liczby mieszkańców chyba nie jest to aż tak wielka liczba. W przypadku tych palących śmieci, liczba tutaj zaglądających jest pewnie jeszcze mniejsza.
Przydałaby się jakaś porządna kampania uświadamiająca mieszkańców, tutaj gmina mogłaby dobrze zainwestować niewielkie pieniądze. Parę plakatów przy drogach i w miejscach publicznych z „mocną” treścią, napewno skłoniłoby niektórych do przemyślenia swoich czynów.

czerepah
Gość
czerepah

Kampania nic nie da. Najwięcej plastików to butelki po napojach. Wysoka kaucja zwrotna na pewno pomoże. U naszego sąsiada za Odrą też swego czasu był problem z plastikami. Obecnie wszystko wyzbierane …. np. woda-0,19 … kaucja-0,25 , to samo tyczy wszelkiej maści puszek po napojach.

Paweł Arabasz
Gość
Paweł Arabasz

A dlaczego nie palicie samym drzewem ?. Ja od 3 lat palę tylko drzewem i to przważnie topolowym. Z tym rozpalaniem węgla to faktycznie jest problem, bo zanim piec osiągnie optymalną temperaturę spalania węgla czy też miału ( mułku jak powyżej słusznie zauważono) to wiemy jak wyglądają i jak „smakują” 🙂 smugi dymu. Przy spalaniu drzewem to aż miło na podwórko wyjść bo zapach jest wręcz przyjemny. A i popiół na nawóz się nadaje. Sam myślałem żeby otworzyć na naszym terenie firemką produkcji opału drzewnego ale naród dziś wygodny, woli komputer na stawić i mieć z głowy dokładanie drewna, więc… Czytaj więcej »

ZZ
Gość
ZZ

Są przecież też kotły gazujące gdzie ładunek drewna wystarczy na cały dzień. Sam o tym myślałem, ale dopóki inni trują to postanowiłem też pójść na wygodę i cenę – ekogroszek z podajnikiem – problemu z rozpalaniem nie ma bo nie pamiętam kiedy ostatnio to robiłem – chyba jakieś 3 lata temu jak czyściłem podajnik. Jak kocioł mi wysiądzie to inwestuję w pompę ciepła „woda-woda” !

Izydor
Gość
Izydor

Aaa. Pan Blog nie pisze nic a tu ukazał się nowy numer GP( Gminnej Propagandy) . A tam same ciekawe rzeczy. 1. Dług zmalał z 38,2 mln na 27,5mln. ( A swoją drogą to gdzie te miliony są. Wyparowały jak w Amber Gold). 2. Naczelny pisze,, Dzięki dobremu zarządzeniu ( chyba zarządzaniu) tak jak inne gminy szykujemy się do realizacji inwestycji…” 3. I o drodze na Ukrainie -,,która mam nadzieję…”Póki co jest tylko nadzieja. Także drogi Rob-ie i ZZ -cie macie tylko na razie nadzieję . 4. Gmina nie biedna bo planuje kupować pojemniki na śmieci. Tylko tak logicznie biorąc… Czytaj więcej »

Paweł Arabasz
Gość
Paweł Arabasz

A dlaczego tylko o tyle dług zmalał? Przy mądrym zarządzaniu to w nowy rok powinniśmy wchodzić z zerowym zadłużeniem czyli z zyskiem. Żadnych inwestycji nie było. To były dwa lata drenowania kasy gminy na niczym nie uzasadnione sute wynagrodzenia z tego co się w kasie pojawiało. I nie dajcie się zwieść żadnym tekstom o tym, że zadłużenie zmaleje. Ono zmalało o tyle, że znów mogą nas zadłużyć. I zadłużą. Ale na jaką skalę nas zadłużą to tego się nie dowiecie do momentu aż gminę przejmie we władanie ktoś uczciwy. A wtedy prawdopodobnie okaże się, ze zadłużenie gmuiny będzie wyższe niz… Czytaj więcej »

czerepah
Gość
czerepah

„Napisane przez: PB
Od wiosny do jesieni nie muszę palić, bo ciepłą wodę mam z kolektorów słonecznych :)”
Przybliż to może tj. ile paneli, wielkość bojlera, ilość osób.

czerepah
Gość
czerepah

„Napisane przez: PB
Ja palę drewnem i jestem bardzo zadowolony.”
A jak byś chciał wyjechać na tydzień w zimę to co ?… Palacz dochodzący.

Dominik
Gość
Dominik

tak to już jest, myślimy a co tam jedna spalona butelka, i tak się to szeezy.

Paweł Arabasz
Gość
Paweł Arabasz

Ja nie w temacie, ale może ktoś z Piekoszowa skorzysta z informacji: Sołtys Piekoszowa Pan Marek Sorbian wydaje jabłka dla mieszkańców Piekoszowa.

irek
Gość
irek

Plastik palimy z wygody. Po co segregować jak nikt tego nie sprawdza. Pytanie gdzie wrzucić pudełko po danonku. Umyć, czy nie?! Sprawa prosta do pieca. Deklarujemy -segregujemy. 4 zł chyba. Za niesegregowane drożej. Firma nie sprawdza. Gmina też. To słabość systemu. Tych słabości jest więcej. Chyba największą słabością albo bezmyślnoscią rządzących – wójta i rady jest brak znajomości realiów. Realia są takie, że jak ktoś ma piec „na wszystko” to nie będzie czekał miesiąc aż mu się w koszu urodzą nowe formy życia. Nikt taki nie wrzuci do kosza czegoś w lipcu do kosza w którym to będzie karmić muchy… Czytaj więcej »

Kuba
Gość
Kuba

Panie Pawle,
zastanawia się Pan dlaczego ludzie palą śmieciami. Niech Pan idzie i niech Pan spyta tych ludzi dlaczego palą śmieciami. Obstawiam, że usłyszy Pan coś o braku pieniędzy. A jeśli nie – bardzo chętnie przeczytam wpis jakie odpowiedzi zebrał Pan podczas „ankiety sąsiedzkiej”
Rozwiąże to też kilka wąpliwości podniesionych tutaj podczas dyskusji o kaloryczności palet, pelletu i różnych gatunków drewna.
Pozdrawiam! 🙂

Paweł Arabasz
Gość
Paweł Arabasz

Panie Kubo, to trudny problem. Ale chciałbym podzielić się z Wami tym co wczoraj tak około godz. 21 widziałem. Otóż ja mieszkam na górce, z okna ujrzałem warstwę smogu wiszącą nad Piekoszowem. Widok piękny zarazem, ale niestety groźny. Wyglądało to tak, że na połowie wysokości kościoła wisiała nad całym Piekoszowem kilkumetrowa warstwa siwej zawiesiny. Kosciół górna częścią wystawał ponad ten „placek”. Nad Jaworznią też było coś podobnego ale mniejszego, nad Wincentowem również.

Paweł Arabasz
Gość
Paweł Arabasz

Problem smogu dotyka wiele miast. Ale wiecie co, tak sobie pomyślalem, że choćby częsciowo moglibyście się ustrzec szkodliwych związków zawartych w dymie z palonego węgla i innych rzeczy. Wystarczyła by odezwa ze strony UG o szkodliwosci smogu, następnie prośba o gromadzenie na czas pogody nawzwijmy ją smogowej, zapasu drzewa, a następnie w oparciu o prognozy pogody monitorować nadejście tych sprzyjających smogowi warunków. Łatwo to przewidzieć, bezwietrzana pogoda a zwłaszcza silny mróz sprzyja temu powietrznemu zastojowi. Mówi się potocznie wtedy, że świat zamarł. Krótka informacja ze strony UG oraz poprzez sołtysów do mieszkańców z prośbą o palenie w takich dniach samym… Czytaj więcej »

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Tak się akurat składa, że w czasie tych największych mrozów trzeba też najwięcej palić. Nikogo nie namówisz do tego, aby siedział w zimnym domu. Rozwiązanie jest tylko jedno – obowiązek zakładania filtrów na kominy. Niestety tutaj też zwolenników nie znajdziesz. Pozostaje więc tylko jedno – zamykać okna i czekać aż przejdzie.

Paweł Arabasz
Gość
Paweł Arabasz

Anonimie, ja nikogo nie namawiam do marznięcia we własnym domu. Po prostu uważam, że chociaż w smogowe pogody , a takie da się przewidzieć, dobrze by było palić samym drzewem albo jak to określił Pan Blog ekologicznym opałem. Pellet tez nie jest zabójczo drogi. Napisalem to ponieważ staram się zawsze szukać jakiegoś rozwiązania zamiast bicia piany. Takie mi przyszło do głowy i przedstawiłem je tutaj. A Wy róbcie sobie co chcecie. Ja mieszkam na górce, mi coś takiego jak smog nie grozi. U mnie dym zawsze jest wywiewany lub sam spływa w dół.

ZZ
Gość
ZZ

Dym spływa w dół? A może to w takim razie od ciebie ten cały smog? 😉
Pomysł moim zdaniem nie możliwy do zrealizowania. Jeżeli w tym weźmie udział jakaś grupka to maksymalnie 10%.

Paweł Arabasz
Gość
Paweł Arabasz

Ja palę drzewem, ale jeśli ten dym pokona te 3 km do Piekoszowa to pewnie też tam był 🙂

lukasz
Gość
lukasz

a uwazasz ze nie pokona??? dojdzie do granicy pikoszowa i powie o nie ja jestem dymem Pawła Arabasza dalej nie ide zawracam???
jesli uwazasz ze to iz mieszkasz na gorce zjawisko smogu cie nie dotyczy to jestes w jednym wielkim bledzie

czerepah
Gość
czerepah

” Napisane przez: Paweł Arabasz
….. Wystarczyła by odezwa ze strony UG ….. ”
Coś się tak uparł na ten UG. Odezwy do narodu to były modne w poprzednim stuleciu za jedynie słusznej partii. Urząd powinien wymagać i egzekwować. Tylko bezpośrednia kontrola i naoczne przekazanie wyników powinna obudzić świadomość myślącego właściciela. Jeśli miałby również wiedzę że to on będzie ponosił koszty leczenia domowników lub najbliższego sąsiedztwa w przypadku zachorowań powiązanych z jego „kominem” to z pewnością „zapali mu się światełko pod beretem”.

Paweł Arabasz
Gość
Paweł Arabasz

Czerepah Ty tu już od paru wręcz lat próbujesz napuszczać jednych na drugich. Co jakiś czas podsuwasz tu propozycje włażenia ludziom w podwórka z kontrolami. Zacznij może od siebie. Dobrze wiesz, że nikt nikomu nie będzie wchodził, i dobrze wiesz, że nikt sobie nie pozwoli włazić we własne podwórka i buszowania po kątach. Ja oczekuję właśnie uświadamiania ludzi o szkodliwości przez UG własnie. Za to biorą pieniądze. Na Głos Piekoszowa mają pieniadze, to czy tak ciężko kilka odezw porozwieszać na tablicach ogłoszeń? A mieszkańcy niech sobie z tym robią co chcą, ale niech coś ktoś zacznie praktycznie działać.

ZZ
Gość
ZZ

Oj Pawełku Pawełku! A twoim zdaniem ile mieszkańców czyta tablice ogłoszeniowe? 5%?
A ci co się najbardziej kontroli boją to zakupili już odpowiednio wielkie psy!

czerepah
Gość
czerepah

Zapewne w swojej „pracy” też stosowałeś te kryteria. Zero mandatów tylko pouczenia. Przekaż tą idee „chłopakom z drogówki”, w końcu oni też mogą tylko pouczać w nieskończoność. Przekroczenie prędkości jest z reguły świadome tak samo jak palenie w piecu byle czym, a co za tym idzie emisja Scheiße(u) . Jedno i drugie obwarowane jest normą.
Świadomość trzeba czymś pobudzić a gmina to powinna zająć się możliwie szybką gazyfikacją, bo jak wyjdą nowe regulacje prawne to znowu będziemy w du.ie.

czerepah
Gość
czerepah

„Napisane przez: Paweł Arabasz
A mieszkańcy niech sobie z tym robią co chcą,”

I zrobią … wyprostują środkowy palec przy zaciśniętej pięści..

czerepah
Gość
czerepah

„Napisane przez: Paweł Arabasz
….podsuwasz tu propozycje włażenia ludziom w podwórka z kontrolami. Zacznij może od siebie. ”
U mnie wszystko jest transparentne. Pale czystym propanem a rachunki za wodę są w przybliżeniu (małe ubytki) zgodne z fakturą za szambo. Swoją drogą to właśnie tą prawidłowość powinna kontrolować gmina.

Paweł Arabasz
Gość
Paweł Arabasz

Nie każdego stać opalać gazem.

czerepah
Gość
czerepah

Mylisz się ..jeśli kupisz gaz w maju (np. 700 m3) to roczne ogrzewanie wraz z ciepłą wodą zamknie się w 4000 zł . Gaz to system bezobsługowy i bezawaryjny. Drogo ???

ZZ
Gość
ZZ

700 m³ lpg?

saskya
Gość
saskya

700 m3 propanu, a nie lpg.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Teraz propan jest po 1,73 za litr, czyli 700m^3 daje 1 211 000 zl
Czyli chyba jednak nie propan?

czerepah
Gość
czerepah

Propan …. 700m3= 2755,9 l x 1,73 = 4767,7 zł
cena w maju l= 1,12zł co daje 3109 zł + transport ….

lukasz
Gość
lukasz

wiesz ze dzwonia tylko nie wiesz w ktorym kosciele
doucz sie co to jest propan butan a co to jest lpg i wtedy pisz

ZZ
Gość
ZZ

Czy twoim zdaniem Lykaszu propan-butan nie jest lpg?
lpg – znaczy gaz płynny (pod niewielkim cisnieniem).
Litr i m^3 to jednostka objętości przy czym m^3=1000litrów.
Potocznie postać gazową liczymy w m^3, a ciekłą w litrach (ale tylko potocznie)
Podstawową jednostką objętości jest m^3.
Tyle wyniosłem ze szkoły, więc chyba nie ma potrzeby dodatkowego douczania?

ZZ
Gość
ZZ

No i Czerepach kupuje propan, a nie propan-butan lukaszu 😉

Lukasz
Gość
Lukasz

Zz ta uwaga to nie byla do Ciebie

saskya
Gość
saskya

Chłopcy tak na przyszłość jest propan i propan butan (lpg).
1 litr propanu to 0,254 m3.
A zatem 700 m3 to 2756 l
2756 x 1,73 zł =4768 zł
🙂

ZZ
Gość
ZZ

Dziewczyno 😉
Jest jeszcze metan, butan i wiele innych 😉

ZZ
Gość
ZZ

No i napisałaś że litr propanu to 254 litry.
Trzeba coś jeszcze dodać, bo inaczej to brzmi wesoło 😉

ZZ
Gość
ZZ

Niestety gmina takich kontroli nie wprowadzi, bo byłaby to stuprocentowa śmierć polityczna wójta i radnych.

Paweł Arabasz
Gość
Paweł Arabasz

Noooo.

czerepah
Gość
czerepah

Nie trzeba kontroli. Wystarczy że ZUK wykorzysta to że jest właścicielem oczyszczalni i przejmie cały rynek „szamb”. Podczas wyciągania nieczystości obligatoryjnie spisany wodomierz. Obecnie cena 1m3 wody posiadacza szamba to 16-19 zł, sporo ale wcale tak nie musi być. Wszystko w rękach (głowie) ZUK !!!!!!!!

Paweł Arabasz
Gość
Paweł Arabasz

Czy byłby jakiś ogromny problem gdyby UG wydał ulotkę o poniższej treści:
OBWIESZCZENIE WOJTA GMINY W PIEKOSZOWIE !
W ZWIĄZKU Z UTRZYMUJACĄ SIĘ W CAŁYM KRAJU POGODĄ SPRZYJAJĄCĄ POWSTAWANIU SMOGU UPRASZA SIĘ MIESZKAŃCÓW GMINY W PIEKOSZOWIE O CZASOWE ZASTOSOWANIE DO OGRZEWANIA SWOICH DOMÓW OPAŁU EKOLOGICZNEGO W POSTACI DREWNA ORAZ JEGO PRZETWORÓW W POSTACI PELLETU. ZASTOSOWANIE TEGO ROZWIĄZANIA W WYDATNY SPOSÓB WPŁYNIE NA JAKOŚĆ POWIETRZA.
Pisanie tego zajęło mi mniej niż 5 minut.

lukasz
Gość
lukasz

ale zeby palic pelletem to trzeba miec do tego odpowiedni piec
a po zatym uwazasz ze dym z innych gmin np elektrocieplowni w kielcach nie dotrze do naszej gminy???
a co z autami osobowymi??? ciezarowkami ktore maja po kilkanascie jesli nie kilkadziesiat lat i trudno po nich spodziewac sie zeby spelnialy jakies normy emisji spalin

Paweł Arabasz
Gość
Paweł Arabasz

Mi chodzi o pobudzenie ludzi do myślenia w okresie bezwietrznej pogody sprzujającej smogowi. I tyle. A ZZ, Czerepach i łukasz pomyliliście to jak zwykle po swojemu i uruchomiliście swoisty koncert pobożnych życzeń! 🙂 . A swoją drogą dziś znów widzę smog nad Piekoszowem, tyle, że dużo mniejszy jak kilka dni temu.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

To ja odpiszę w podobnym stylu co Paweł „…mieszkam na górce więc mnie to nie dotyczy…” :
Zimą siedzę w Rajchu więc mnie to nie dotyczy 😉

lukasz
Gość
lukasz

a kto zaczal od poboznych zyczen aby gmina wzywala do zaopatrywania sie w drewno nie drzewo na okres bez wietrzny???

Rob
Gość
Rob

Urząd nie jest w stanie skutecznie ściągnąć należności za śmieci i dług rośnie. Marzenie o tym, że będą kontrolować czym kto pali to mrzonka. Jedyni co może pomóc to pomoc finansowa w wymianie kotła i ewentualnie wsparcie – dopłata przez jakiś czas do droższego opału. Wiem wiem.. Gminy na to nie stać ale są przecież nie tylko gminne pieniądze. Może wreszcie ktoś się ruszy w UG i zorganizuje kasę na ten i podobne cele dla mieszkańców. Ogłoszenia, odezwy czy tzw edukacja są jak najbardziej potrzebne ale to już czas na działanie a nie przekonywanie a z DZIAŁANIEM TO NASZ UG… Czytaj więcej »

Anonimowo
Gość
Anonimowo

malogosz 502% PM10 752% PM2,5
kielce 832% PM10 i 1428% PM2,5 lepiej nie wychodzic z domu

lukasz
Gość
lukasz

http://komunikacja-kielce.pl/wygralismy-smog/ Jutro w Kielcach bezplatna komunikacja

kx
Gość
kx

Węgiel, gaz, drewno to ciekawe pytanie czym palić ? Ja kupuję grubą kostkę- piec nowoczesny ale czy to moja wina , że nasze kopalnie wydobywają węgiel słabej kaloryczności i jakości przy dużej pomocy naszego państwa. Powiedzcie to rządzącym, górnikom , emerytom i rencistom ciekawe co powiedzą. Drewno jest ok ale jakbyśmy wszyscy palili drewnem to w ciągu pięciu lat nie byłoby lasu. Gaz – ile ludzi z Jędrzejowa, Małogoszcza , Włoszczowy przyłączyło się do nowo wybudowanego gazociągu? Kilkanaście – koszt przyłącza- koszty ogrzewania! Dodam 4 000 zł koszt ogrzewania na zimę, której od dawna nie było? W tym roku zapłacisz… Czytaj więcej »

Izydor
Gość
Izydor

Znajomy w Kielcach miał ogrzewanie gazowe i przeszedł na ekogroszek bo za drogi gaz.
A każdy pali czym się da by było ciepło i tanio – takie jest myślenie większości. A mówienie o ekologiczności to fanaberie. Ekologia to jest dobra w Busku Zdroju.

lukasz
Gość
lukasz
Rob
Gość
Rob

Czy nasz samorząd gminny coś z tym zrobi.
” …Według nowych zasad samorządy będą mogły otrzymać od NFOŚiGW pożyczki na preferencyjnych warunkach i same zdecydują, na co te środki przeznaczyć. Będą więc mogły dofinansować z nich wymianę domowych kotłów. Jak wyjaśnia rzecznik, w tym roku do samorządów ma trafić 200 mln zł, z czego 116 mln zł z przeznaczeniem na efektywność energetyczną i poprawę jakości powietrza.”
http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/piece-przerobki-smog,130,0,2233730.html

Rob
Gość
Rob

Na sesji najbliższej ma być przegłosowany pkt. „2) określenia trybu i szczegółowych kryteriów oceny wniosków o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej” co zgodnie z uzasadnieniem ma pozwolić na „zainicjowanie realizacji inicjatyw lokalnych”. MOŻE TĘDY DROGA.

lukasz
Gość
lukasz

ale dokad ta droga???
bo wg mnie z uzasadnienia wyglada to tak ze widzisz ze gdzies cos powinno byc zrobieone: chodnik, droga, odwodnienie, moze jakies lampy dodatkowe itp. idziesz do Gminy skladasz wniosek w ktorym piszesz ze w danym miejscu jest potebne to i to i ze Ty na ten cel dajesz np jakas kase albo swoje umiejetnosci badz material a gmina doklada brakujaca reszte takie rozwiazanie bylo juz stosowane za poprzednich wojtow

Izydor
Gość
Izydor

Dobre sobie! Jeszcze Gminie dawać pieniądze na chodnik itp. Jeszcze może zgłosisz wniosek o dobrowolne zwiększenie opodatkowania przy jednoczesnym zwiększeniu pensji dla urzędników.
Widać ,że rozpatrujesz wszystko z punktu widzenia korzyści Urzędu.
Dobre …. żarty.
lukasz a podaj te przykłady rozwiązań stosowanych za poprzednich wójtów. Bardzo jestem ciekaw ( ciekawy).

Izydor
Gość
Izydor

Widzieć potrzebę – 1
Dać pieniądze – 2
Wykonać w czynie społecznym ( nie zaproponował ) – 3
To po co Urząd?!

lukasz
Gość
lukasz

wodociag
widziec potrzebe : tak bo woda w studniach w wiekszosci byla i jest marnej jakosci
dac pieniadze: tez ludzie dali bo raz w podatku drugi raz bo dodatkowo kazdy kto chcial sie podlacyc musial zaplacic (wiec niejako dodatkowe opodatkowanie)
wykonac w czynie spolecznym: samo podlaczenie kazdy wykonywal sam we wlasnym zakresie
to po co Urzad ? dobre pytanie

Izydor
Gość
Izydor

Ale co ty tu piszesz o wodociągu? Zaopatrzenie ludności w wodę to jest obowiązek Gminy.
I to żaden przykład.
Ludzie nie mają np. kanalizacji i Gmina jej na wniosek mieszkańców nie zakłada.
lukasz ten przykład to pudło. Celowo ściemniasz.

lukasz
Gość
lukasz

to skoro jest to obowiazek gminy to dlaczego gmina wymagala dodatkowej zaplaty za to???

Izydor
Gość
Izydor

Pracujesz w Urzędzie i ja mam ci tłumaczyć? Bez przesady.

lukasz
Gość
lukasz

nie wierz we wszystko co pisze Paweł Arabasz

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Pawełek!

Lukasz
Gość
Lukasz

Np rowy odwadniajace droge Gmina dala projekt, pozwolenie i kregi na przepust a samo kopanie wykonal jeden z mieszkancow swoja koparka
Wykonanie przepustow/mostkow tez bylo we wlasnym zakresie
Kilkanascie lat temu w ten sposob naprawiano/poprawiano droge w Lesicy Gmina „dala” material a ludzie lopatami rozniesli tam gdzie byla potrzeba
Nie wiem czy to na korzysc Gminy czy nie ale przeczytaj uzasadnienie uchwaly i napisz do jakich Ty wnioskow doszedles

Marek
Gość

Uzasadnienie do projektu uchwały/projekt jak zostanie pozytywnie przegłosowany staje się uchwałą/ nie zawsze odpowiada prawdzie, zależy kto jest inicjatorem projektu uchwały i ten będzie wskazywał swój interes. W naszej gminie inicjatywę uchwałodawcza posiadają radni i wójt.Są samorządy gdzie taką inicjatywę posiada określona liczba mieszkańców.W uzasadnieniu należy wskazać potrzebę /a przecież może być różna/ podjęcia uchwały oraz informację o skutkach finansowych jej podjęcia.Dlatego z pewnym dystansem i rezerwą należy dochodzić do jakiś tam wniosków.

Izydor
Gość
Izydor

Ano do takich, że stanowisko radnego i sołtysa się dubluje – 1
Zmniejszyć pensje urzędnikom w Urzędach o 50 % – 2
Zredukować etaty w Urzędzie i jednostkach organizacyjnych o 1/3 – 3
Wprowadzić rzeczywistą odpowiedzialność majątkową urzędników – 4
Urząd jest Urząd. Obywatel jest obywatel. Urząd niech nie wyręcza obywatela a obywatel Urzędu- 5
A tak to jest pomieszanie z poplątaniem. Robi się celowo mętną wodę. A w mętnej wodzie najlepiej łowić ryby.

Izydor
Gość
Izydor

Za dużym ogólnikiem piszesz o konkretnej sprawie. I trudno się do tego odnieść.
I to nie jest żaden przykład. Nie wiadomo jaka droga? Ile tych przepustów , itd.?
Celowo mieszasz i wrzucasz do jednego worka zadania gminy i inicjatywy oddolne mieszkańców.
Od kogo wymagasz konkretów a sam podajesz mętne przykłady , które w rzeczywistości są kłamstwem.
Przebiegły jesteś jak lisek chytrusek.

lukasz
Gość
lukasz

jesli chodzi o droge to jest to ten odcinek ktory kiedys wojt Dabrowa naprawial betonem
a jesli chodzi o przepusty to bylo ich wowczas 12

Izydor
Gość
Izydor

Myślenie urzędnika to jest takie ,że ,,ciemny lud ” kupi od razu wszystko co urzędnik powie. I od razu bezkrytycznie przyjmie bo urzędnik powiedział. Tak psychologicznie patrząc to jest takie prezentowanie postawy wyższości a jednocześnie pogardy wobec klienta Urzędu jako gorszego. Zaś historycznie rozpatrując to takie geny: Pan – niewolnik. Szlachcic – chłop. Dzięki Bogu tamte czasy minęły i miejmy bezpowrotnie. Trzeba przypominać ,że władza i urzędnik ma s ł u ż y ć obywatelowi a nie na odwrót. To nie te czasy. ,,Ciemny lud” to był przed wojną. Urzędnik miał autorytet. Ukaz carski nie obowiązuje: ,,Podwładny powinien przed obliczem… Czytaj więcej »

czerepah
Gość
czerepah

Ma ktoś może namiary na kogoś co odśnieża quadem ?

mieszkaniec
Gość
mieszkaniec

W latach 80-90 i wczesniej ludzie palili tylko weglem i mialem no chyba ze drewnem jeszcze i wtedy nikt nie mówił ze to szkodzi. Oczywiscie jest przeciwnikiem plenia plastikami w piecach…Dzisiaj duzo ludzi stac na ogrzewanie gazem czy tam innymi paliwami eko i chcą wymusic na innych zeby sie dostosowali. Ja to wszystko rozumiem bo jakbym mial piec na gaz to tez bym tu krzyczał jaki to szkodliwy węgiel. Jak sie to mówi…bogaty biednego nie zrozumie. Jak tak bardzo wam zalezy na zdrowiu to przestańcie kupować tą żywnosc która zalała rynek…to jest prawdziwa trucizna…ale o tym cisza. Co myslicie ze… Czytaj więcej »

ZZ
Gość
ZZ

I węgiel i żywność jest winna.
Różnica jest jednak taka że żywność każdy kupuje dla siebie i może wybrać, a powietrza niestety nie.

mieszkaniec
Gość
mieszkaniec

Wybrać? Co wybrać…wszystko jest nafaszerowane chemiom no ale takie są normy i to wolno robić. Oficjalnie i jeszcze ludzie za to płacą. Teraz jest kilka dni w roku bez wiatru i z duzym mrozem…Tak jak mowilem i nie zmienie zdania…szum robią tylko Ci co stac ich na ekologiczne ogrzewanie i sobie takie pozakładali. Dodam jeszcze ze kiedys były Nowiny, Janów, Miedzianka to tylko w naszej gminie…tereny wokół tych zakladów byly pokryte bialym pylem. Do tego wszyscy palili w piecach tym co mieli pod ręką bo nie bylo tak jak dzis ze węgiel mozna wszędzie kupić. A co z zakazem wędzenia… Czytaj więcej »

mieszkaniec
Gość
mieszkaniec

Zapomniałem jeszcze dodac do wczesniejszego wpisu…poszukajcie sobie na jakie paliwo stawiają Niemcy…na węgiel i to dopiero co powstające elektrownie są na węgiel. A dlaczego? Bo na dzien dzisiejszy jest to najtansze paliwo. I co Niemców nie stac na ogrzewanie gazem? Stac ale chcą żeby ludzie mieli jak najtańsze cieplo…no ale co tu porównywać Niemcy to kraj dla ludzi a Polska to ludzie dla kraju.

Rob
Gość
Rob

Tak dla kontrastu Niemcy są najbardziej zaawansowanym krajem w Europie pod względem wykorzystania energii słonecznej do produkcji prądu w skali mikroekonomicznej (największa liczba gospodarstw domowych z własnymi instalacjami).

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Strasznie się coś rzuca mieszkaniec 🙂 Po pierwsze to nie „chemiom”, Po drugie kupować możesz co chcesz, możesz też sobie sam wyhodować jak się uprzesz i masz z hektar pola. Oczywiście że Niemcy podobnie jak Polacy mają najwięcej elektrowni węglowych, do tego jeszcze na węgiel brunatny, ale nie porównuj elektrowni do twojego pieca – tam nie tylko pyły są wychwytywane, ale nawet i niekorzystne związki chemiczne (potem trafiają na twoją ścianę w postaci płyt gipsowych). A co do lat które wspominasz to na wsi nie paliło się cały dzień, większość paliła drewnem, a choroby też już były. Z tym że… Czytaj więcej »

czerepah
Gość
czerepah

Mylisz paliwo do ogrzewania w domu z budową elektrowni wytwarzającą energie elektryczną. Dobry gospodarz powinien mieć kilka alternatyw do wytwarzania energii w zależności od koniunktury na rynku paliw. Ze źródeł odnawialnych mają 40% .

Rob
Gość
Rob

„…kiedyś były Nowiny, Janów, Miedzianka to tylko w naszej gminie…tereny wokół tych zakładów były pokryte białym pyłem. Do tego wszyscy palili w piecach tym co mieli pod ręką bo nie było tak jak dziś ze węgiel można wszędzie kupić…” ___ a teraz ofiary tego działania zapełniają onkologię w Kielcach a następni pójdą tam „jutro”

mieszkaniec
Gość
mieszkaniec

Te zaklady nie powstaly w latach 90 ale do tych lat dzialaly zanieczyszczajac srodowisko. Wiec wytlumacz mi czemu w latach 90 o nowotworach slyszalo sie w telewizji. A teraz ludzie częściej na nowotwory choruja niz na grype. Tą przyczyną są normy unijne zawartości chemii w żywności…zapytaj lelarzy z onkologii to uwierzysz.

lukasz
Gość
lukasz

min. dla tego ze w latach 90 nie bylo tego typu szpitali jak SCO
smog to nie tylko palenie kiepskiej jakosci weglem ale rowniez samochody w latach 90 przypadal jeden samochod na „dom” teraz to 2 niekiedy 3 i to glownie sprowadzone z zachodu Europy czesto wycofane tam juz z uzytku
te zaklady dzialaja nadal

czerepah
Gość
czerepah

Mówisz każdy lekarz ma własną eco-produkcję żywności i nie robi zakupów w marketach? …Co do lat 90-ch to kiedyś mówiono że boli mnie głowa a teraz nazywa się to migreną.

mieszkaniec
Gość
mieszkaniec

Jeszcze raz napiszę bo chyba znalazłem niewygodny artykuł i dlatego nie został opublikowany. A więc to dla wszystkich tu pseudo ekologów przyjemnej lektury 🙂 http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/116724,histeria-z-powodu-smogu-kto-ja-wywoluje-i-dlaczego