Coraz więcej mieszkańców nie płaci za śmieci. Dług przekroczył już 129 tys. zł!

Dotarł do mnie dokument, z którego wynika, że zadłużenie mieszkańców naszej gminy w opłatach za śmieci rośnie w zastraszającym tempie. Dług za pierwszy kwartał tego roku sięgnął się prawie 42 tys. zł, czyli prawie tyle co przez cały zeszły rok!

Powstaje pytanie – dlaczego coraz więcej mieszkańców ma zaległości w opłatach za śmieci i co robią władze gminy, żeby sytuację opanować. Co prawda w dokumencie czytamy, że urząd gminy wysłał w tym roku już 399 upomnień i wszczął 180 postępowań egezekucyjnych ale nie wiadomo jaka jest skuteczność tych działań…

Moim zdaniem jedną z przyczyn tej sytuacji jest brak tak zwanych „książeczek opłat”. Kilka lat temu gdy śmieci odbierało MPO, każdy dostawał książeczkę na cały rok z dokładnie opisanymi datami wpłat. Teraz każdy z mieszkańców musi sam pilnować terminów i wysokości opłat. Przyznam, że sam się czasami w tym gubię a co mają powiedzieć starsi ludzie?

Czy to taki problem wysłać każdemu z mieszkańców raz na rok wykaz terminów i wysokości wpłat – podobnie jak jest to z podatkiem od nieruchomości?

KMBT_C454-20170608110652

36
Dodaj komentarz

avatar
13 Comment threads
23 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
RobmieszkaniecPaweł Arabaszkronikasz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Rob
Gość
Rob

Dużo piszemy na blogu wytykając błędy władzy gminnej. Zapewne są to uzasadnione głosy. Załączona tabela wskazuje jednak , że jako mieszkańcy, zapewne nie wszyscy, sami nie jesteśmy w porządku. Jak wynika z kwot zaległości liczba mieszkańców zalegających z opłatami rośnie z roku na rok. Można zadać sobie pytanie co powoduje że osoby, które płaciły za śmieci w poprzednich latach teraz decydują się nie płacić? Do tej pory Gmina bardzo niechętnie korzystała z ustawowych możliwości egzekwowania zaległych opłat. Pierwsze próby były dopiero w 2016 roku kiedy to dług przekroczył kwotę 150 tyś złotych czyli 20% wartości całego śmieciowego „biznesu” w naszej… Czytaj więcej »

Rob
Gość
Rob

Problem z niepłaceniem jest znacznie szerszy niż tylko „zapominalscy”. Już kilkukrotnie wskazywałem i w luźnych rozmowach i na forum publicznym, że zgodnie z ustawa „śmieciową” Wójt ma prawo zwolnić z opłat mieszkańców, którzy maja problemy z płaceniem jeżeli oczywiście ich sytuacja materialna na to wskazuje. Potrzeba tu koordynacji działań wewnątrz instytucji gminnych np. GOPSu i Rady Gminy aby te osoby wytypować i przekonać do złożenia wniosku. Co więcej Wójt może tym osobom zgodnie z prawem (jeżeli urzędnicy nie wiedzą jak mogę podać akty prawne) dotychczasowy dług umorzyć. Dlaczego nie robi nic w tej sprawie? Pewnie ma inne ważne problemy do… Czytaj więcej »

Paweł Arabasz
Gość
Paweł Arabasz

A ja myślę, że ludzi też po prostu nie stać na te opłaty. Mamy jak się okazuje dużo ludzi biednych którzy korzystają z pomocy gminy. Nie każdy zarabia tyle co wójt czyli 12, 5 tys zł. Innym powodem w którym ja upatruję niechęc do płacenia jest swojego rodzaju opór społeczny na zasadzie,” nie będę tym darmozjadom i pasożytom płacił”. Nie ukrywam, że sam jestem czasem zbulwersowany na myśl, że za nic nie zrobienie dla społeczności gminy wójt i jego dwór pobiera potworne niczym nie uzasadnione wynagrodzenie. Teraz doszło jeszcze to podejrzenie, że wójt oprócz golenia Naszej Gminy na najwyższe ustawą… Czytaj więcej »

Marek
Gość
Marek

Moim zdaniem koszty upomnienia w kwocie 11 zł naliczono bezprawnie. Opłata za usługę odbioru śmieci jest należnością cywilno-prawną i nie jest związana z ordynacją podatkową.UG powinien Panu naliczyć tylko odsetki. Powinno to być uregulowane w umowie, a czy deklaracja jest umową?
Jeszcze jedna kwestia dotycząca śmieci otóż w dniu dzisiejszym w mojej miejscowości odbierano śmieci niesegregowane i biodegradowalne .Kosz i worek brązowy nie miały znaczenia wszystko razem do jednej śmieciary i dlatego czy warto segregować?

Rob
Gość
Rob

Marku to ważne czy śmieciarka miała możliwość rozdzielenia tych śmieci? Jeżeli nie to trzeba na to zareagować. Kiedyś kiedy śmieci odbierał Ekom też miałem podobne obserwacje. W odpowiedzi na moje zapytanie otrzymalem odpowiedź z gminy że rozne frakcje są prawidłowo rozdzielane. Zadzwonie do zakładu do Promnika i postaram się czegoś dowiedzieć.

czerepah
Gość
czerepah

Czyli co …nie płacić za wywóz śmieci i jeszcze „wypiąć” się na UG za płatny monit. …no tak to można odczytać.

czerepah
Gość
czerepah

” Zgodnie z nowelizacją ustawy śmieciowej to urzędy skarbowe mają być organem egzekucyjnym w sprawie opłat za gospodarkę odpadami. Jeżeli jednak wójt, burmistrz lub prezydent miasta chce nadal być organem egzekucyjnym, musi zawrzeć stosowne porozumienie z naczelnikiem urzędu skarbowego. ……. ”

http://www.dziennikwschodni.pl/biala-podlaska/nie-placisz-za-wywoz-smieci-skarbowka-cie-odwiedzi-jak-radza-sobie-gminy-z-dluznikami,n,999995230.html

czerepah
Gość
czerepah

Jak nie ma „bata” to będzie rosło. Takie mamy „świadome” i cwane społeczeństwo.

Rob
Gość
Rob

Urząd Skarbowy sam nie będzie ściągał długu bo niby skąd ma o nim wiedziec – tu pojawia się rola Wójta i wspólne działanie z US. Zaległości podlegają Ordynacji podatkowej i w kwestii umarzania długów Wójt może to robić już sam bo ordynacja nadaje mu prawa organu skarbowego w tym zakresie. Zwolnić z opłat może natomiast uchwałą Rada Gminy jednakże znowu tu rola Wójta bo to on kieruje do RG projekty uchwał. Upomnienia to też rola Wójta przez jego urzędników. W każdym aspekcie to Wójt poprzez swoją bezczynność w poprzednich latach dał sygnał „nie płaćcie bo ja nie będę się dopominal… Czytaj więcej »

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Na papierosy i wóde mają a na śmieci nie mają.przestan arabasz pieprzyc te swoje brednie.w kolo jedno i to samo albo droga pod lasem albo wijas albo pensja wojta.zmien lekarza.

Paweł Arabasz
Gość
Paweł Arabasz

A skąd wiesz anonimie , ze stać ich na wódke i papierosy? Podaj jakieś przykłady, bo na ten moment obrażasz ubogich mieszkańców naszej Gminy. No i nie zapominajmy, że UG wydaje grube miliony na walkę z alkoholizmem. Na przedostatniej sesji zapytałem, czy UG zna jakiś przypadek, że w wyniku ich działalnisci antyalkoholowej jakiś mieszkaniec wyszedł z nałogu. Wiecie co usłyszałem? Że UG nie wie czy komuś pomogli. Czyli miliony złotych poszły w kieszenie cholera wie kogo za przeprowadzone podobno ( tak relacjonowała urzędniczka) pogadanki, broszurki, ulotki, spotkania itp A skoro poruszyłeś anonimie temat drogi, to dotarła do mnie informacje, raczej… Czytaj więcej »

Kronikasz
Gość
Kronikasz

PODOBNO krowa wysrala sie do studni.Ani gowna ani wody.PODOBNO.

Paweł Arabasz
Gość
Paweł Arabasz

To dlaczego nie przykryjesz sobie studni? Jak będziesz taką wodę pił?

kronikasz
Gość
kronikasz

Wielce szanowny El Comandante.Nie napisalem, ze krowa podniosla ogon nad moja studnia.
PRYWATNIE???
Konsumuje codziennie z wielka przyjemnoscia wode , ktora nosi imie.:”SASKIA”
Wchodzi w gardziel jak noz w maslo.

Paweł Arabasz
Gość
Paweł Arabasz

Jak to, to nie pijesz wody z wodociągu gminnego Kronikasz? Ty, który najczęściej pojawiasz się tutaj jak jest temat Jerzego Wijasa Prezesa ZUK i atakujesz każdego kto o Prezesie coś napisze nie pijesz dostarczanej przez tegoż Prezesa wody? A dlaczego nie pijesz? Czyżbyś z racji bliskiego z nim kontaktu wiedział coś więcej o tej wodzie niż by wynikało to z papierkowych badań którymi karmieni są mieszkańcy gminy?

ZZ
Gość
ZZ

Ale się uśmiałem!
Tak trzymaj Kronikasz!
A wodą podlej ogórki 😉

Paweł Arabasz
Gość
Paweł Arabasz

Oooo, temat Wijasa poruszam anonimie też. O tak. Poruszam i będę poruszał. Obecnie Wijas za gminne pieniądze uzbraja kolejne działki na obszarze miedzy przejazdem kolejowym a Rykoszynem. Jest tam wykupiony ogromny plac i pocięty na działki.Działki od dawna sa ogłoszone do sprzedaży jako budowlane ale nikt ich nie chce kupować bo wody nie ma. I na to w gminie pieniądze się znalazły. Warto było by sobie zdać sprawę, że są to Nasze Pieniądze lekką rączką wydawane dla indywidualnych potzrzeb kogoś kto „dotarł” z prośbą do władzy..

Paweł Arabasz
Gość
Paweł Arabasz

Wójt nie będzie egzekwował zaległosci za odbiór śmieci bo liczy na głosy tych ludzi w wyborach. To jest proste i jednocześnie zatrważające. To objawy rażącej niegospodarności finansami gminy. Ważne, że na wypłaty w UG wystarcza z kasy gminy. Reszta sie nie liczy. Tak ja to widzę.

Rob
Gość
Rob

Anonim, Kronikasz, ZZ czy nie macie nic do dodania w temacie poza utarczkami z Pawłem?

Paweł Arabasz
Gość
Paweł Arabasz

Jest jeszcze jeden aspekt nie płacenia za śmieci przez mieszkańców. Mianowicie taki, że nauczono ludzi czegoś co ja nazwę „dziadostwo”. Najpierw bez praktycznie żadnych ograniczeń, nazwał bym to nawet w patologiczny sposób stosuje się państwowe rozdawnictwo poprzez MOPSy, oraz inne różne formy wybiórczej pomocy stosowanej przez wójta jak np to http://blog.piekoszow.eu/2017/05/komu-i-dlaczego-gmina-udziela-pomocy.html a następnie żąda się od tych samych ludzi płacenia za śmieci. Siłą rzeczy tacy zdeprawowani wycwanieni ludzie pierwsze co pomyślą to coś na kształt ” wypierda…ć”, „wałą zapłace”, „mi się należy”,. „daliśta tamto, to opłaćta i to”, „płaćta bo i tak nie dom” itp skojarzenia. I nie płacą!!! Stąd… Czytaj więcej »

Lukasz
Gość
Lukasz

Popatrz troche dalej niz na czubek swojego nosa to zobaczysz czy kk da sie kupic a wiernych zmanipulowac czy nie …

Paweł Arabasz
Gość
Paweł Arabasz

Ależ wydarzenia z wyborów 2014 roku mówią wyraźnie, że jak najbardziej dali się kupić. A raczej ogłupić. A gdzie był rozdawany Kurier Wyborczy jak nie pod kościołem?

mieszkaniec
Gość
mieszkaniec

A czy przed zmianą ustawy tez byl problem z oplatami? Zaczne od poczatku…najpierw byly po wsiach rozstawione kontenery zeby ludzie nie wywozili smieci do lasow i ludzie uczyli sie ze faktycznie mozna podjechac do kontenera a nie do lasu. Potem akcja z namawianiem ludzi do podpisania umowy bo co to jest 2 zł miesiecznie za wywoz smieci. Jak juz nalapali klientow to zaczelo to drozec z roku na rok az po kilku latach zrobilo sie 12,50 / mies. Potem ludzie sie zaczeli buntowac ze za drogo to gmina nawet śmieciare kupila zeby ludziom o złotówke/mies. obnizyc oplate. Aż wreszcie ktos… Czytaj więcej »

Rob
Gość
Rob

Segreguje to większość mieszkańców po to tylko aby płacić mniej. I są to symboliczne trzy butelki plastikowe w żółtym worku za cały miesiąc aby nikt nie zarzucił, że śmieci nie są segregowane. poziomy odzysku materiałów wtórnych są żenująco niskie. Worków niebieskich i zielonych to przy większości posesji nie uświadczysz NIGDY. O ilości śmieci posegregowanych można sobie poczytać w dokumencie Analiza (…) za 2016r.