Wójt niewinny! Tak orzekła Rada Gminy

Na nadzwyczajnej sesji Rady Gminy 4 lipca 2017 radni przegłosowali uchwałę – stanowisko, w którym stwierdzili, że wójt Zbigniew Piątek nie złamał ustawy o przepisów ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne.

Przypomnę – zarzucił mu to radny Andrzej Borowski w piśmie skierowanym do Wojewody 31 maja 2017. W odpowiedzi Wojewoda wystąpiła do Rady Gminy z prośbą o informację o „poczynionych uustaleniach i podjętych działaniach”. Efektem tego pisma była ostatnia sesja Rady Gminy.

Sesja była bardzo burzliwa już od samego początku. Część radnych miała wątpliwości czy jest to sesja zwyczajna czy nadzwyczajna. Następnie radni opozycyjni zaczęli wyrażać swoje wątpliwości w sprawie uchwały, a radny Aleksander Sieradzan próbował odczytać wyrok sądu, który zapadł w podobnej sprawie – jednak przewodniczący rady Stanisław Kotwica odebrał mu głos i ogłosił przerwę. Po jej zakończeniu radny Sieradzan nie miał już możliwości dokończenia swojej wypowiedzi, przewodniczący nie pozwolił też na dokończenie dyskusji nad uchwałą mimo sprzeciwu kilku radnych i ogłosił głosowanie.

Jak można było się spodziewać – Rada przyjęła uchwałę głosami „drużyny marzeń”. Jeden radny się wstrzymał, pozostali – nie głosowali.
Dlaczego? W tej sprawie dostałem maila od radnego Świercza, oto jego treść:

Zamiast poważnej debaty skandal na sesji Rady

W dniu dzisiejszym tj. 4 lipca 2017 r podczas obrad sesji Rady Gminy w Piekoszowie doszło do bardzo gorszących scen . A temat był bardzo poważny i delikatny w samej istocie a dotyczył Wójta i tego czy naruszył przepisy ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. Od samego początku Przewodniczący Kotwica przerywał wystąpienia Radnych recenzował czy w jego ocenie to w temacie czy nie. Do eksplozji doszło podczas wystąpienia Radnego Sieradzana, który zabierając głos usiłował przedstawić stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego w identycznej sprawie, jaką mieliśmy podczas obrad -Przewodniczący uznał, że to nie na temat pozbawiając Radnego głosu i zarządził przerwę.

Po przerwie to już było prawdziwe kuriozum Przewodniczący rozpoczął obrady oddając głos Przewodniczącej Komisji Rewizyjnej Magdalenie Garbat która odczytała stanowisko Rady zaproponowane przez Komisję i jednocześnie postawiła wniosek o zamknięcie dyskusji, której w temacie, przez nią przedstawioną -nie było. Po czym w wielkim chaosie Przewodniczący przeprowadził głosowanie w sprawie zamknięcia dyskusji a następnie przegłosowano uchwałę głosami klubu i Radnego z Łazisk Lecha Szota. Po czym Przewodniczący zamknął obrady.

Szanowni Państwo otóż nie chodzi o to, że ta uchwała była do przyjęcia czy nie była, ale o elementarną przyzwoitość i sposób procedowania. Każdy Radny w sposób swobodny może się wypowiadać w omawianej sprawie a w wolnych wnioskach w każdej sprawie. Tego na tej sesji zabrakło prawa radnych do wypowiedzi.
Próbowałem zabrać głos w takiej oto formie;
„Wójt sprawuje swój urząd z woli mieszkańców i decyzja Rady powinna być bardzo rozważna. Należy rozważyć wszelkie przesłanki czy i gdzie naruszono literę prawa czy nie naruszono. Jeżeli takich przesłanek nie będzie a na to wskazuje pismo Polskiego Związku Kolarskiego,to oddam głos za Uchwałą a wnioskodawcy przysługuje odwołanie się do Sądu”
Niestety głosu mi odmówiono z tego też powodu ja jak i kilku Radnych nie brałem udziału w głosowaniu.
I tak na zakończenie, jeżeli tak będą przebiegać dalsze sesje pod przewodnictwem Pana Kotwicy to w tej Radzie nie będzie miejsca dla mnie. Jedynie będę apelował do społeczeństwa o refleksję podczas kolejnych wyborów przy urnie wyborczej.

Stanisław Świercz
Radny Gminy Piekoszów
Przewodniczący Kolegium SMGP

Oto nagrania z sesji (pierwsze zrealizowane przez BCK, pozostałe przez pana Pawła). Sami obejrzyjcie i oceńcie…

Film BCK:

Filmy pana Pawła:41
Dodaj komentarz

avatar
14 Comment threads
27 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
28 Comment authors
czerepahkronikaszPBJózekAdolf Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Paweł Arabasz - Ratujmy Gminę
Gość
Paweł Arabasz - Ratujmy Gminę

Moje zdanie jest takie: Pan Wójt Zbigniew Piątek wg mnie złamał przepisy ustawy. Wskazują na to co najmniej trzy fakty, a mianowicie 1./ Swiadome zasiadanie w Radzie Związku Kolarskiego, 2./ Przekazanie gminnych pieniędzy ( 12 tys zł) Związkowi kolarstwa górskiego oraz organizacja jego zawodów na naszym terenie, 3./ Osiągnięcie przez Związek Kolarski przychodów w kwocie około miliona siedmiuset tysięcy zł. Oczywiście tak jak mówię jest to mój pogląd, niech sprawę rozstrzygnie wojewoda oraz w ostateczności sąd. To niestety potrwa. Ale w gminie zrobiło sie bagno które będzie gnić coraz bardziej z upływem czasu. Abstrachując jednak od wątku „winien czy nie… Czytaj więcej »

Eryk
Gość
Eryk

Jak taki zły Przewodniczący rady to czemu odwołano poprzedniego i powołane Pana Kotwice, który jak widać na nagraniach, nie radzi sobie wcale.Tyle razy wybierają go na radnego czy nie pora na zmiany? Postawić na młodych „nieskażonych”

Paweł Arabasz - Ratujmy Gminę
Gość
Paweł Arabasz - Ratujmy Gminę

Panie Radny Stanisławie Swiercz, Fajny z Pana Człowiek, miły układny gość. Złośliwi powiedzieli by jednak : taki śliski gość! Chodząc na sesję przygladam sie Panu, i szczerze powiedziawszy to mam mieszane uczucia co do pańskiej postawy społecznej. Czasem to mam wrażenie, ze jest pan rezerwowym zawodnikiem Drużyny Marzeń , takim którego na razie nie ma potrzeby uruchamiać. Na tej sesji Pan był bardzo bierny. Czekał Pan na głosowanie którego wynik i tak był znany. Dopiero po zakończeniu sesji zabrał Pan głos, i……cóż z tego zabrania głosu wynika???Ano spektakl dla głupiutkich. Postanowił Pan upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Czy Pan… Czytaj więcej »

kronikasz
Gość
kronikasz

arabasz , mozesz przestac pisac w liczbie mnogiej?mozesz wyrazac swoje poglady jako arabaszowe poglady?Zlosliwi powiedzieli by jednak……powiem ci tak arabasz przestac oceniac ludzi swoja miara, mozesz to zrobic dla siebie? Najpierw wychwala arabasz Pana Radnego, a za chwile nazywa go sliskim gosciem.Jakie to plytkie.Siemandero.

czerepah
Gość
czerepah

Taczki dla przewodniczącego za arogancje. RG nie jest władna w tej sprawie …może tylko wygasić mandat i sprawa do NSA. Jakie wykształcenie ma przewodniczący ????

kronikasz
Gość
kronikasz

Siemandero czerepah.W temacie taczek polecam japonke, mientkie wielkie kolo i wygodny kiper.W trakcie transportu dyferencjal sie nie obije.Natomiast jesli chodzi o wyksztalcenie o ktore Zapytales to mam bardzo mieszane uczucia.Akapit.

Jesli ktokolwiek z Was oglada sesje rady gminy publikowane w internecie, to na szczegolna uwage zasluguja tiki i stany emocjonalne oraz gesty poszczegolnych osob.
A przewodniczacy jakie ma wyksztalcenie?
Pewnie studyja skonczyl.Ale w jakim studyju?
Tego nie wim.

czerepah
Gość
czerepah

Japonka czy kara to wszystko jedno, ważne żeby oporopowrotnik zadziałał skutecznie i dwa razy nie wozić. Tiki o których piszesz to taki break dance w folkowym wydaniu. Studyjum jeśli jest to chyba korespondencyjne u zielonych ludków.

Józek
Gość
Józek

Autor bardzo ładnie przedstawił zdarzenia jakie miały miejsce na sesji. Tylko temat troszkę bym zmienił: „Wójt niewinny! Tak orzekła Drużyna Marzeń Rady Gminy”. Należy dodać,ze do drużyny dołączył radny Lech Szot. Ciekawe tylko za co się sprzedał?

Adolf
Gość
Adolf

dowiedział się że ty jesteś kandydatem na wójta

Adoks
Gość
Adoks

A dlaczego pan Boroski nic się nie wypowiedział?

Marek
Gość
Marek

Jak się tak słucha tej relacji to na starcie trudno jest się połapać z tymi artykułami i paragrafami.Nie każdy zna ustawę samorządową i nasz statut gminy.Moim zdaniem w kwestii trybu zwołania tej sesji uwagi radnego Budziwojskiego/nie pierwsze/ były słuszne, na miejscu i w odpowiednim czasie.Nie byłoby zamieszania już na początku sesji gdyby jedna z pań radych wnioskodawczyń podziękowała radnemu Budziwojskiemu za podpowiedz i złożyła autopoprawkę do projektu uchwały w paragrafie 17 zamiast ust 1 to ust 2.Milczące pójście w zaparte spowodowało kolizję prawną podjętej uchwały z trybem zwołania sesji. Skoro RG „przejęła” funkcje sądu to w prządku obrad powinny być… Czytaj więcej »

czerepah
Gość
czerepah

„J. Piłsudskiego z roku 1918 cytuję „wam kury szczać prowadzić, a nie politykę robić”
Było to widać także optycznie.
1) Mężczyzna piastujący wysoki urząd, siedząc na krześle, nie powinien pokazywać gołych nóg między spodniami a skarpetą.
2) Kobieta nie powinna siedzieć na krześle okrakiem.
Polecam na sesje obrusy.

Adoks
Gość
Adoks

Czyli taką praworządność mamy w gminie Piekoszów, nawet radni nie mogą się wypowiedzieć. Mamy przewodniczącego który nie jest wstanie prawidłowo poprowadzić sesji, ciekawe czy rozumie znaczenie ” WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI” chyba …………………………….? i tu nic dodać.

Paweł Arabasz - Ratujmy Gminę!
Gość
Paweł Arabasz - Ratujmy Gminę!
ZZ
Gość
ZZ

Czy ktoś z Blogowiczów jest może zdania że Borowski lub Sieradzan są lepszymi kandydatami na Wójta?
Takie odnoszę wrażenie!
Chętnie bym to od kogoś usłyszał, a potem się z niego za 2 lata pośmiał, bo widzę że taki scenariusz jest nawet możliwy!
Jedno jest pewne – ja na pewno na tych dwóch nigdy nie zagłosuję!
Ja oczękuję kogoś kto robi coś dobrego dla społeczności gminy.
„Zadyma” moim zdaniem to nie jest nic dobrego!
No Paweł – „łapka” w dół – dawaj!

Ed
Gość
Ed

Ja uważam, że każdy z tych dwóch radnych byłby lepszym wójtem niż obecny. I chętnie powtórzę to za 2 lata.

Adolf
Gość
Adolf

Boże chroń

saskya
Gość
saskya

Ja bym chciała, żeby na wójta startował pan Marek.

ZZ
Gość
ZZ

Zgadzam się – z wszystkich którzy teraz sie tam na obradach kręcą jest najlepszym kandydatem, mimo to jak dla mnie to za mało, będąc radnym nie przekonywał mnie.

czerepah
Gość
czerepah

Człowiek to raz..ważniejszy jest jego program rozwoju gminy w szerokim tego słowa znaczeniu. Pozyskiwanie środków z EU, rozwój małej regionalnej przedsiębiorczości, infrastruktura, pozyskiwanie nowych mieszkańców … a nie gumofilce, słoma i cieszyć się z nowo powstałej świetlicy w wiosce.

czerepah
Gość
czerepah

Wójt nie musi być mieszkańcem gminy, po co nam taka duża RG..to co jest teraz to kabaret i bazary.

saskya
Gość
saskya

O jakim programie ty piszesz, jaki rozwój gminy, jacy nowi mieszkańcy?
Priorytetem jest woda. Dopiero po tym można zacząć działać.

czerepah
Gość
czerepah

Wiejska małostkowość zawsze zabije rozwój. Polecam zapoznać się co znaczy słowo infrastruktura(techniczna) a potem pisać o wodzie.

saskya
Gość
saskya

A ja polecam czytać ze zrozumieniem. Poprawa jakości wody jest związana z unowocześnieniem całej sieci.

Rob
Gość
Rob

Głos rozsądku..
Tylko czy pójdą za nim mieszkańcy?

Paweł Arabasz - Ratujmy Gminę!
Gość
Paweł Arabasz - Ratujmy Gminę!

Pisałem Ci kiedyś ZZ, że nie będe Twoich wpisów minusował. I słowa dotrzymam.

czerepah
Gość
czerepah
Adoks
Gość
Adoks

Może za 2 lata znajdzie się odpowiedni kandydat na wójta , ale to musi być człowiek z silną osobowością dążący do rozwoju całej gminy. Jak patrzę na rozwój gminy Strawczyn to stwierdzam że mamy od kogo brać przykład i nie wiem dlaczego radni tego nie robią. Może przyjdzie lepsza zmiana………………………….?

Marek
Gość
Marek

saskya! Dziękuję za miły wpis dot. mojej osoby.Ja już w przeszłości pisałem że znam swoje miejsce w szeregu w tej naszej społeczności i zdania nie zmieniłem . Takie rozważania czy sugestie mnie nie są potrzebne,a wręcz deprymują i zniechęcają do jakiegokolwiek działania nawet do pisania na blogu.Jest tyle ważniejszych spraw w naszej gminie i prawie każdy dzień przynosi coś nowego i wychodzą nowe „kwiatki”. Mam wiele krytycznych uwag co do poczynań obecnej władzy/ RG i wójta/ w sferze strategii i w działaniu na rzecz zaspakajania potrzeb wszystkich mieszkańców wszak po to powstała gmina . Może będzie sposobność to się podzielę… Czytaj więcej »

Lukasz
Gość
Lukasz

Tylko ze ilosc radnych okresla ustawa a po drugie to komu zabierzesz?
Naszej gminie jest potrzebny menadzer

czerepah
Gość
czerepah

” Lukasz
Tylko ze ilość radnych okresla ustawa” …..
Jest to problem, ale jeśli nie można zmienić ilości to trzeba bezwzględnie wszelkimi dostępnymi sposobami wyegzekwować jakość mandatu radnego. Czy ktoś ich ocenia na bieżąco?, jakie i ile składają własnych inicjatyw, z jakim skutkiem, ile razy radny(a) zabrał głos. To wszystko jest widoczne w relacjach z obrad. Nie chodzi o „bełkot” pod nosem tylko oficjalne stanowisko. To powinien być koniec z radnymi wybieranymi bo długo mieszka w gminie, albo ma sklep lub był (jest) sołtysem. Radny ma mieć „jaja”.

lukasz
Gość
lukasz

no to tez widzisz
jest tu taki jeden ktory sie zachwyca niektorymi radnymi(wystawia ich nawet jako kandydatow na wojta) a tymczasem zaden z Nich chocby nie sprobowal zlozyc wniosku o informacje dot np skazenia wody, albo zeby zmienic sastus ZUK ze spolki na jednostke…

czerepah
Gość
czerepah

Idąc dalej tym „tropem” nikt nie zadał pytania dlaczego częściowa obsada poprzedniej RG znalazła schronienie w RN ZUK. Czy ci „prominentni fachowcy” są niezbędni i niezastąpieni w tej gminie.

Adolf
Gość
Adolf

Informacja odnośnie skażenia wody była w planach obrad na sesji 29.06

Józek
Gość
Józek

Adolf w którym punkcie w planach obrad w dniu 29.06.2017 roku była informacja odnośnie skażenia?

Paweł Arabasz - Ratujmy Gminę!
Gość
Paweł Arabasz - Ratujmy Gminę!

Media w Polsce ostatnimi dniami żyją aferą w Polskim Związku Kolarskim https://sport.tvn24.pl/kolarstwo,129/afera-w-polskim-zwiazku-kolarskim-prezes-banaszek-potwierdza,793724.html natury korupcyjnej oraz obyczajowej w postaci nadużywania stanowisk do wykorzystywania seksualnego zawodniczek. Krązy znamienite zdanie, ze zawodniczki drżały na myśl, które teraz zostanie wezwana do gabinetu. Mam cichą nadzieje, że nie wypłynie w tej aferze nazwisko naszego wójta Pana Zbigniewa Piątka. Właściwie to mam nie cichą nadzieje, tylko głośną nadzieję taką.