Nowe fakty w sprawie skażenia wody. Ujęcie Nordkalk jest czyste, a bakterię stwierdzono w wodociągu należącym do ZUK!

Dostałem dzisiaj informację z firmy Nordkalk sp. z o.o. na temat ostatniego skażenia wody. Okazuje się, że woda z ujęcia i odcinka wodociągu należącego do firmy nie zawiera bakterii coli. Zanieczyszczenia stwierdzono natomiast w próbkach pobranych z obiektów zasilanych przez wodociąg Zakładu Usług Komunalnych w Piekoszowie.

Poniżej publikuję wyniki badań, które to potwierdzają i pismo, które dostałem z Nordkalk sp. z o.o. Z tego co wiem dokumenty, które otrzymałem trafiły wczoraj do Urzędu Gminy w Piekoszowie. Na stronie internetowej gminy i ZUK nie ma jednak na ten temat żadnej informacji.

Dodaj komentarz

16 komentarzy do "Nowe fakty w sprawie skażenia wody. Ujęcie Nordkalk jest czyste, a bakterię stwierdzono w wodociągu należącym do ZUK!"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Marek
Gość

Jednak można opublikować bez żadnej zwłoki wyniki badań wody.
Właściciel ujęcia czyli Nordkalk dla jasności i przejrzystości sprawy może przeprowadzać badania/bez względu na koszty/ w różnych miejscach,a ZUK co?

nn
Gość

Czy w sytuacji kryzysu gdzie zdrowie ludzi jest zagrozone, wójt powinien zrobić dodatkowe badania, by szybko i precyzyjnie wskazać źródło skażenia i uchronić mieszkańców na przyszłość ?

Marek
Gość

nn
To nie wójt powinien wykonywać dodatkowe badania wody.Obowiązkiem ustawowym /Art 5 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę…/przedsiębiorstwa wodociągowo- kanalizacyjnego jest zapewnić należytą jakość dostarczanej wody i jest ono również i to jest ważne
zobowiązane do prowadzenia regularnej wewnętrznej kontroli jakości wody.Natomiast nadzór nad jakością wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi sprawują organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Słowo kryzys jest dla mnie ogólnikowe.Czy takie skażenie wody można łączyć z przepisami sytuacji nadzwyczajnych/kryzysowych/tego nie wiem .Nie znam /nie muszę/. przepisów w tej materii .
Natomiast ustawowym /Art 12 w/w ustawy/obowiązkiem wójta jest informowanie mieszkańców gminy o jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

nn
Gość

Z ustawy – „Do zadań wójta, burmistrza, prezydenta miasta w sprawach zarządzania kryzysowego należy:
1) kierowanie monitorowaniem, planowaniem, reagowaniem i usuwaniem skutków zagrożeń na terenie gminy…” W sytuacji szczególnej, to wójt przejmuje bezpośrednie dowodzenie. W moim przekonaniu, miał nie tylko powinność a obowiązek wykonania dodatkowych badań. To jest reagowanie adekwatne do sytuacji. Kto badania przeprowadzi lub kto personalnie po jego decyzji –  zleci, jest już czynnością wtórną. Dodatkowo, gdyby komuś przyszło to na myśl,  nie można tłumaczyć braku działań w tym obszarze – brakiem pieniędzy. Środki muszą być zabezpieczone. Nawet kosztem festynów itp. artykułów pierwszej potrzeby.

Józek
Gość

Czy rzeczywiście woda jest nieskażona bakteriami z grupy coli ?

Porządny Mieszkaniec
Gość

A spróbuj człowieku nie opłacić rachunku za wodę w terminie.,,.Chyba poświęcę czas i pieniądze i zasięgnę profesjonalnej porady prawnej w temacie roszczeń i ryzyka, jakie funduje ZUK moim małym dzieciom.

Lukasz
Gość

zgodnie z rozporzadzeniem ministra zdrowia ilosc bakterii coli w probce (100 ml) powinna wynosci 0 tymczasem w badaniach podanych przez Nordkalk wynik jest 92 w 100 ml…

wpDiscuz