Wyższy podatek od nieruchomości

Na drugiej sesji rady gminy 28 listopada 2018 ma być głosowana uchwała o zmianie stawek podatku od nieruchomości. Oczywiście w tym przypadku „zmiana” to podwyżka.

Większość mieszkańców najbardziej interesują dwie stawki – od budynków mieszkalnych (ta ma się nie zmienić) oraz od gruntów pozostałych. Te grunty pozostałe to po prostu działki, na których mamy postawione domy. I ta stawka ma się zmienić – z 24 na 29 groszy. W przypadku działki o powierzchni 1500 metrów kwadratowych oznacza to roczny podatek wyższy o 75 złotych.

Dlaczego radni chcą podnieść podatki? W uzasadnieniu uchwały czytamy, że „górne granice stawek […] ulegają corocznie zmianie […] w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi cen towarów i usług”. Dalej czytamy, że wskaźnik ten wzrósł o 1.6%. Dlaczego zatem stawka podatku rośnie aż o ponad 20 procent???

W uzasadnieniu uchwały czytamy dalej: „ustalając stawki podatku od nieruchomości, kierowano się pozyskaniem dochodów celem realizacji niezbędnych zadań Gminy. Tak ustalone stawki w podatku od nieruchomości dadzą planowany wpływ dochodów do budżetu, co zapewni rytmiczną realizację zadań budżetowych”.

Pełny tekst uchwały:

 

 

64
Dodaj komentarz

avatar
17 Comment threads
47 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
59 Comment authors
LukaszRobMag DaRobLukasz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Amelinum
Gość
Amelinum

Bedzie kasa na podwyzki dla dojnej zmiany

czerepah
Gość
czerepah

Aby nakręcić sobie lepszą koniunkturę trzeba pozyskać środki a podniesienie podatków jest najprostszą metodą w osiągnięciu tego celu.Decyzja z pewnością nie zyska większościowej aprobaty ale od czegoś trzeba zacząć. Oceniam ten ruch za dobry ale osobiście kładłbym nacisk na zwiększenie opłat za nieużytki rolne. Jest tego w gminie sporo a często się zdarza że właściciel gruntu nie mieszka w obrębie administracyjnym g.Piekoszów. Ma to również inny pozytywny aspekt. Właściciele ziemi zaczną myśleć co z nią zrobić. Przypomnę że rozwój zaczyna się od napływu nowych mieszkańców.

czerepah
Gość
czerepah

Spodziewam się pod tym wpisem wiele minusów ale wolałbym też uzasadnienia. Wiesz dlaczego? Bo ten blog czyta wiele osób w tym mój „kolega” Zbyszek i członkowie RG. „Mały zwykły człowiek” nie koniecznie ja lub ty może mieć ciekawy pomysł który po „obróbce” zyska aprobatę większości i zostanie zrealizowany ku ucieszę mieszkańców gminy.hej

Lukasz
Gość
Lukasz

czerepah…
po pierwsze myslisz pojecia podatek od nieruchomosci i podatek rolny
po drugie nieuzytki rolne sa zwonione z podtaku na mocy ustawy o podatku rolnym Dz. U. z 2013 r. poz. 1381 ze zm.
po trzecie 500+, 300+ podwyki dla policjantow, diet radnych, dofinansowania kol wiejskich trzeba z czegos sfinansowac

czerepah
Gość
czerepah

Może pomyliłem ale chodzi mi o te małe nieużywane skrawki które niektórzy nazywają polem uprawnym gdzie opłacalność produkcyjna zawsze jest na minusie.

Lukasz
Gość
Lukasz

czerepah… niechce sie wymadrzac ale nakladajac na ludzi nowe podatki, podnoszac obecne nie tylko nie sprawisz ze wiecej nas bedzie w gminie, nie sciagniesz nowych mieszkancow a wrecz przeciwnie ludzie zaczna stad uciekac nie tedy droga

a jest ok 20 przypadkow w ktorych ustawa zwalnia z placenia podatku rolnego

czerepah
Gość
czerepah

Wcale się nie wymądrzasz, każdy ma swoją ocenę. Może to ja jestem w błędzie. Nie traktuję podwyżki jako cel tylko jako środek do osiągnięcia celu. Jeśli z pewnej niezamieszkałej powierzchni mam z podatku 200 zł i podzielę tą samą ziemię na 10-ć działek pod zabudowę z których w przyszłości będę miał z każdej 200 zł to co lepiej się opłaci. Właściciel gruntu też zyska bo pierwsza działka za 100 zł ostatnia za 300 zł. Nie ma co liczyć w nieskończoność że przez moją ziemię za 40 lat „pójdzie” autostrada.
Taka ciekawostka ….. https://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/tykajaca-bomba-gminy-moga-stracic-miliardy,2547311,4199

Lukasz
Gość
Lukasz

Tak zgadza sie tylko ze najpierw wlasciciel musi zaplacic za podzial ziemi na dzialki po tem musi byc przygotowany ze przez kolejne lata bedzie placil od kazdej dzialki wyzszy podatek
A na koniec okaze sie ze jest wlascicielem dzialki na ktorej jest droga dojazdowa do innych i „gmina” umorzyla mu podatek za zrzeczenie sie prawa wlasnosci dzialki na ktorej jest „droga” a mieszkancy ktorzy maja tam dzialki wespol zespol z madrym radnym „wychodzili” u wojta zrobienie drogi wraz z oswietleniem…

czerepah
Gość
czerepah

Nikt nie mówił że będzie łatwo, wszystko jest do ominięcia.

ZW
Gość
ZW

A jak to sie ma do gruntow rolnych czwartej klady ktore zostaly przeistoczone na dzialki budowlanne.Za budowlanne powinno sie placic a z tego co wiem podatku sie nieoplaca

Rob
Gość
Rob

Prawdę mówiąc parę lat temu gdy rozglądałem się za miejscem do mieszkania (zakup domu) nie zwracałem uwagi na wysokość podatków ani opłat za śmieci. Zwróciłem uwagę na cenę wody i jej jakość (zrobiłem badania na swój koszt w wodociągach kieleckich). Teraz gdy już tu mieszkam polecę każdemu kto zamierza się sprowadzić do gminy Piekoszów niech weźmie te sprawy pod uwagę jako jeden z czynników za/przeciw zamieszkaniu w tej gminie. Generalnie podnoszenie podatków ze szczególnym akcentem na słowo „podnoszenie” nie przyciągnie do gminy nowych mieszkańców. Teraz podatki za chwilę śmieci a już przecież rośnie też cena za wodę. Co rok o… Czytaj więcej »

czerepah
Gość
czerepah

Małe informacje a pobudzają wyobraźnię.

Iza
Gość
Iza

„sprawdzą kto płaci za ziemię rolną a mieszka w domu i za niego nie płaci” – można mieszkać na działce rolnej z prawem do zabudowy i wtedy płaci się mniej niż za działkę budowlaną (ale się płaci), natomiast przypadek, że ktoś nie płaci za dom nie powinien mieć miejsca….

czerepah
Gość
czerepah

Sprawdzić winnych ukarać. Wszystko pod kontrolą.comment image

ZW
Gość
ZW

Mam dom z dzialka tylko i place.Sasiedzi maja tzw ziemie rolna czwartej klasy i na niej budynki mieszkalne nie placa nic.A co jeszcze ta niby rolna przeksztalcona na dzialki budowlanne tez jest nie opodatkowana.To tak ma byc?

Bol
Gość
Bol

Jaką koniunkturę czy możesz rozwinąć myśl czy tylko piszesz bo masz z tego profity? Makro i mikro ekonomia się kłania, a nie wymysły.

czerepah
Gość
czerepah

” Bol
…. piszesz bo masz z tego profit…..”

Zaistniałeś i wystarczy.

gosc
Gość
gosc

Dwie „znakomite” decyzje- podniesienie sobie diety a ludziom podatków. Ale jakoś zaskoczona nie jestem. PIS pokazuje gdzie ma wyborców,teraz 5 lat hulaj dusza piekła nie ma.

Bol
Gość
Bol

Brawo PIS jestem jak nigdy za. Uzasadnienie : bo jak mocno ludzi ktoś nie kopnie w 4 litery to nie dociera. Ale teraz to już po herbacie.

Wietnamiec
Gość
Wietnamiec

Macie swojego wojta .Dosyc ze w gminie smrod ,brud to jeszcze oplaty w gore

Lukasz
Gość
Lukasz

Przeciez to nie wojt podnosi podatek tylko RG w drodze uchwaly ….

gosc
Gość
gosc

Wójt i rg w Piekoszowie to to samo, Łukasz przecież dziećmi nie jesteśmy. Wczoraj kolejny bonus wspaniałej władzy- cuuuudowny zapach wieczorem w Piekoszowie, że dziecko niemal zwymiotowało. Dobrze, że tylko przejeżdżałam choć ta cudowna won czasem zalatuje nawet kilka km od Piekoszowa.A Piątek wygrał zdaje się we wszystkich komisjach w Piekoszowie.

Aleksander
Gość
Aleksander

Lukasz
Albo jesteś tak głupi, albo myślisz, że my jesteśmy głupcami i możesz napisać bzdury, a my w to uwierzymy. art.30.2. Do zadań Wójta należy w szczególności:
1) przygotowywanie projektów uchwał rady gminy,…
Więc teraz „drużyna” grzecznie przegłosuje przygotowany projekt.

To smutne, że głupcy są tak pewni siebie, a ludzie mądrzy, tak pełni wątpliwości
Bertrand Russell

anonim
Gość
anonim

Rada gminy przegłosowała wyższe stawki podatkowe 14 głosami za

Alicja
Gość
Alicja

Podobno Rada Gminy przegłosowała 13 głosami

Lukasz
Gość
Lukasz

Madry Aleksandrze rozumiem ze gdyby wojt przygotowal projekt uchwaly w ktorym by zapisal ze nalezy wszystkich wystrzelac to wysoka rada by rowniez to poparla w glosowaniu???

ela
Gość
ela

No akurat z ta radą przynajmniej z wybrańcami drużyny marzeń to wcale bym sie nie zdziwiła. Przecież to ludzie zupełnie niesamodzielni. Jak ma byc samodzielna nauczycielka szkoły która podlega pod wójta?

Rob
Gość
Rob

Łukasz patrząc (naocznie osobiście) jak głosowała Drużyna Marzeń I to mogę z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że TAK. Drużyna Marzeń II poprze Wójta Piątka we wszystkim co sobie umyśli. Byłem na kilku radach gminy i widziałem głosowania gdy niektórzy z radnych głosowali wyrwani z zamyślenia szturchnięciem w bok podnosząc rękę nie wiedząc za czym głosują. Ważne żeby w odpowiednim momencie. Jeżeli obecni pójdą tym śladem a raczej tak się stanie. To mogę przypuszczać po wypowiedzi radnej Brynicy, że jej program to popieranie wójta (jak przypomniał w którymś wpisie Amelinum).

czerepah
Gość
czerepah

” Lukasz
nalezy wszystkich wystrzelac ”

Kogo chcesz strzelać.comment image

Kx
Gość
Kx

Pycha zgubi tą Radę i Wójta!Jego poprzednik Dąbrowa też z ,,namaszczenia,, po kilku latach to samo robił wiemy jak to się skończyło.Szkoda tylko mieszkańców. Jak w gminie nic nie było tak nic nie będzie. Drodzy radni powiedzcie teraz swoim mieszkańcom , wyborcą, że podnieśliście sobie wynagrodzenie a nam podatki a niedługo i śmieci. Spojrzycie im w oczy ? A od stycznia światło i artykuły spożywcze! GOPS dostał nagrodę od minister będzie się miał czym wykazać bo beneficjentów dużo przybędzie!

mieszkaniec
Gość
mieszkaniec

Czy jest nagranie z ostatniej sesji?

czerepah
Gość
czerepah

stawka 2017…………….stawka 2019
0,88…………………..0,90
0,44 ………………….0,44
4,54 ………………….4,54
0,24 ………………….0,29
2,98 ………………….2,98
0,40 ………………….0,40
20,28 …………………22,66
11,33 …………………11,33
10,59 …………………10,59
4,61 ………………….4,61
1,00 ………………….1,05
2% ……………………2%

gosc
Gość
gosc

Dziękujemy ze tak mało, mogli podnieść o 100%. Racja.

To
Gość
To

Mogli też ziemię zabrać za złotówkę a nie zabrali. Ludzkie pany.

Prox
Gość
Prox

Przepraszam że nie na temat ale chciałbym zwrócić uwagę na fakt że z zakładu nordkalk wyjeżdżają ciężarówki załadowane jakimś mokrym kruszywem, przez co cała droga w stronę Zajączkowa jest mokra. Nie muszę chyba dodawać że w połączeniu z mrozem jest bardzo ślisko. Ja jeżdżę tamtędy bardzo rzadko więc mi to nie przeszkadza ale mieszkańcy chyba powinni zareagować. Pozdrawiam

czerepah
Gość
czerepah

Podobny problem występuje dość często w G. Szczukowskich. W dżdżyste dni asfalt wiecznie pokryty śliskim błotem.

anonim
Gość
anonim

RADNI kadencję zaczynacie od skoku na kasę mieszkańców i jeszcze mówicie że gmina aby się rozwijała musicie podnieść podatki,żadnej dyskusji pytań w temacie rączka w górę WSTYD i SKANDAL,Rada byłej kadencji była w trudniejszej sytuacji nie nie zrobiła tego

JESTEM STAD
Gość
JESTEM STAD

SWIETNA ROBOTA PANIE BLOGU ZA TE KILKA LAT…I ZA TO,ZE MIESZKANCY GMINY DZIEKI TEMU BLOGOWI MOGLI BEZ WYCHODZENIA Z DOMU POZNAC PROBLEMY GMINY……NIE O POGLADY POLITYCZNE JAK MYSLE TUTAJ CHODZI,A O DOBRO MIESZKANCOW GMINY…..

anonim
Gość
anonim

Na stronie ZUK informacja o konkursie na prezesa bez wyłonienia kandydata,DLACZEGO COŚ MI TU NIE PASI

Lukasz
Gość
Lukasz

a co Ci „nie pasi”???

anonim
Gość
anonim

WŁĄCZ MYŚLENIE

Ilicz
Gość
Ilicz

Zaraz wyłaniać:). Wpierwej okazanie. Później sprawiedliwy proces.

FAN
Gość
FAN

Jaki konkurs pic na wodę fotomontaż . To chyba sprawa na odrębny temat.
Śmieszne konkurs w gminie Piekoszów hahahahah… O wyścig na rowerach to tak , tu można wygrać ,ale też nie do końca wiadomo jak jest….. konkurs śmieszne. Ludzie zejdźcie na ziemię .

anonim
Gość
anonim

OGŁOSZONY DRUGI KONKURS NA PREZESA ZUK, DLACZEGO NIE WYŁONILI PREZESA W PIERWSZYM KONKURSIE JEŻELI SPEŁNIALI WSZYSTKIE WARUNKI

Mietek
Gość
Mietek

Ci co głosowali na Pana Piątka i ,, Cudowną ” rade z PIS co macie do napisania ?? Tak działa PIS do jednej kieszeń wkłada 500 + i piękne obietnice z drugiej kieszeni wyjmuje 700 zł .Dobra zmiana – dla tych co nie potrafią liczyć. Wójt i radą jeszcze nie raz was zaskoczy bo to jest wójta ostatnia kadencja wiec mu to wisi.

ZZ
Gość
ZZ

Jak ktoś potrafi włożyć 500 i wyciągnąć 700 to jest chyba super? Albo coś ci się pomyliło?
Nawet jak włoży 700 a wyciągnie 500 to też nie jest tak źle, bo przecież trzeba opłacić tego co te kieszenie obsługuje?

GOŚĆ
Gość
GOŚĆ

jaki konkurs nowy prezes już w ZUKu jest, pani prezes hhhhaaaaa tak się
to robi

anonim
Gość
anonim

jak to jest już prezes przecież 19,12 ma być wyłoniony ze składanych ofert

Rob
Gość
Rob

W skrzynkach pocztowych pojawił się harmonogram odbioru śmieci na miesiąc styczeń. Jak wcześniej pisałem rozstrzygnięcie drugiego podejścia przetargu nastąpi dopiero na koniec grudnia. Pytam kto wie co to za firma ma odbierać śmieci w styczniu, za jakie pieniądze i w jaki sposób została do tego wyłoniona. Czy to firma, która „ma wygrać” przetarg na kolejne dwa lata? Widział ktoś jakieś ogłoszenie na BiPie o wyborze tej firmy na świadczenie usług?

Lukasz
Gość
Lukasz

nie wiem czy to ta ktora ma wygrac ale przynajmniej w styczniu odpady odbierze
Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Order Tomasz Michta Jęgrzna 24, 26-140 Jęgrzna

Rob
Gość
Rob

a dlaczego ta konkretna firma?

Rob
Gość
Rob

Gmina zmienia termin otwarcia ofert w przetargu na odbiór śmieci z dzisiejszego na za tydzień tj. 7 stycznia. Czyżby nie było chętnych czy może „znajomy królika” się zagapił i nie złożył oferty??? Ponownie pytam w jakim trybie została wybrana firma na odbiór śmieci w styczniu? I dlaczego na BiPie nie ma żadnego dokumentu z „wyboru” tej firmy? Kolejne pytanie bedzie juz na piśmie do wójta.

Mag Da
Gość
Mag Da

Czy pan powiatowy moglby pozbierac swoje smieci z ulicy???

Lukasz
Gość
Lukasz