Zakaz spożycia wody z ujęcia w Miedziance!

Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kielcach wydał dzisiaj decyzję zakazującą spożycia wody pochodzącej z ujęcia w Miedziance. Wody nie wolno także używać do przygotowywania potraw i kąpania noworodków. Powodem wydania zakazu jest mętność wody oraz zawartość w niej podwyższonej ilości manganu i żelaza.

O mętności wody i płukaniu sieci wodociągowej ZUK w Piekoszowie informował już 7 czerwca, dwa dni później spółka wydała komunikat, że podczas weekendu 9-10 czerwca do mieszkańców będzie dowożona woda do picia w butelkach, a do celów gospodarczych przywożą ją strażacy.

Podczas badania wody okazało się, że norma dotycząca mętności jest przekroczona ponad 200-krotnie, manganu ponad 3-krotnie, a żelaza ponad 25-krotnie!!!

8
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
anonimZZZzAleksanderAleksander Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Wb
Gość
Wb

Fajnie że dopiero dziś po monitach mieszkańców w mediach, Sanepidzie i u wojta wyszło na jaw że woda nie nadaje się praktycznie do niczego tylko do kibla bo sama barwa nie świadczyła o niezdatnosci wody. Polecam artykuł w echu bo jest dość rozpaczliwy i ujawnia bezduszmosc władzy.

ela
Gość
ela

Zagrożenie zdrowia i życia ludności powinno zainteresować odpowiednie organa!!!

Irek
Gość
Irek

W poprzednim artykule Iza zwróciła uwagę na olbrzymi problem pompowania wód podziemnych do rzeki Hutki. Z naszego zapasu wody, skarbu dla przyszłych pokoleń. Polecam do przeczytania artykuł https://noizz.pl/ekologia/susza-w-polsce-wkrotce-bedzie-brakowalo-wody-pitnej/hfszwes

Aleksander
Gość
Aleksander

Mangan a kwestie zdrowotne
Jak informują naukowcy z Uniwersytetu Prowincji Quebec w Montrealu na łamach „Environmental Health Perspectives”, nadmiar manganu może się przyczynić także do obniżenia IQ. Z ich testów wynika, że dzieci narażone na wysokie stężenia manganu w wodzie pitnej miały niższy iloraz inteligencji niż rówieśnicy mający w domu wodę z niewielkimi ilościami tego pierwiastka lub zupełnie go pozbawioną. Co jednak ciekawe – ilości manganu pochodzące z diety, mimo że były znacznie wyższe niż te w wodzie, nie przekładały się na niskie IQ.

Aleksander
Gość
Aleksander

Czy mangan da się zobaczyć gołym okiem? Jeśli dojdzie do utlenienia manganu do formy nierozpuszczalnej, można go zobaczyć w formie czarnych, smolistych cząsteczek. Takie najczęściej osadzają się wewnątrz rur oraz na elementach urządzeń AGD, także na armaturze. Osady manganowe są jeszcze większą zmorą niż te, które pozostawia po sobie żelazo. Zamanganiona woda nie sprawdzi się również do celów użytkowych. Osady z łatwością wytrącają się i gromadzą w błyskawicznym tempie w instalacjach domowych i sieci wodociągowej. W taki sposób dochodzi do miejscowych przegrzań, spadku wydajności, znacznego zmniejszenia się światła rur. Nadmiar manganowego osadu może doprowadzić do kosztownych awarii. Osad z manganu… Czytaj więcej »

Zz
Gość
Zz

Czy ktoś wie jaki jest program sesji na poniedziałek bo nigdzie nie ma informacji.

ZZ
Gość
ZZ

Zz już raz prosiłem o zmianę „nicka”

anonim
Gość
anonim

Ja z innej beczki czy laur piekoszowa moze otrzymac uczen nie uczacy sie w gminie