Gmina Piekoszów „sławna” na całą Polskę!

Stało się to za sprawą telewizji TVN24, która odwiedziła dzisiaj Piekoszów. Niestety tematem, który przyciągnął największą ogólnopolską telewizję informacyjną nie były problemy mieszkańców ze  smrodem i odpadami, tylko ostatni pomysł władz gminy na „optymalizację kosztów” w gminnej oświacie.

Sprawę nagłośniło w zeszłym tygodniu Stowarzyszenie Pro Civitas na Facebooku. Chodzi o propozycję zwolnienia pracowników szkół, którzy nie są nauczycielami i zaproponowania im nowych umów o pracę na 3/4 etatu. Miał to być pomysł poradzenie sobie z obciążeniem finansowym, które budżet gminy poniesie w związku z planami wprowadzenia przez rząd znacznie wyższej niż obecnie płacy minimalnej.

O sprawie napisały lokalne gazety – Echo Dnia i Gazeta Wyborcza, a radny Piotr Bąk napisał dwa wnioski do wójta i Rady Gminy o wyjaśnienie sprawy. Dzisiaj tematem zajęła się telewizja TVN24. Materiał z Piekoszowem w roli głównej trafił do wieczornego wydania „Faktów”. Jest on też dostępny na stronie internetowej TVN.

Ja mam mieszane uczucia co do tej „afery” ale jestem ciekaw Waszego zdania na ten temat.

51
Dodaj komentarz

avatar
22 Comment threads
29 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
42 Comment authors
ZZjaZZLukaszAleksander Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Analogowiec
Gość
Analogowiec

I tak jedni powiedzą, że bardzo dobrze, że pensja minimalna idzie do góry, bo nie będziemy nędzarzami, a tych co mówią inaczej nazywają od komunistów i atakujących partię rządzącą.

ZZ
Gość
ZZ

To, że pensja idzie do góry, to nie jest takie złe – w ten sposób zbliżymy się do zachodu. Niestety nie tylko wynagrodzeniem, ale i cenami, bo chwilowo są jeszcze produkty tańsze od tych na zachodzie. Jak ktoś był w DE, to wie, że chleb w małej piekarni kosztuje 10zł, z naprawą auta opłaca się jechać 1000 km na wschód a wizyta faceta u fryzjera to 100zł. Wszystko to jest jeszcze u nas tańsze za sprawą taniej siły roboczej. Mimo to jestem za podniesieniem płacy minimalnej – stracą tylko firmy, które w Polsce tanio produkują i eksportują produkt na zachód.… Czytaj więcej »

Analogowiec
Gość
Analogowiec

No właśnie, małych przedsiębiorstw nie będzie, a będą te duże zazwyczaj nie nasze w sensie krajowych w małych miejscowościach.

ZZ
Gość
ZZ

Dokładnie – droga którą 100 lat temu poszło USA, 50 lat temu RFN a teraz PL.
Nie wierzę, żeby miało być inaczej – tam też były liczne głosy sprzeciwu w społeczeństwie, ale co z tego kiedy większość wolała dyskonty.

ZZ
Gość
ZZ

Ten nasz wójt, to chłop bez jaj!
Już kilka razy tak było, że coś wymyśli, a jak się robi głośno, to podwija ogon i się wycofuje.
Mam takie wrażenie, jakby w PIS był taki specjalista od wizerunku partii, który siedzi na FB i lokalnych mediach i od czasu do czasu dzwoni do lokalnych PIS-polityków z nakazem korekty, kiedy to wizerunek partii jest zagrożony.

Aleksander
Gość
Aleksander

Wójt strzelił sobie w stopę.

Jaworznia
Gość
Jaworznia

Niech dadzą jeszcze więcej nauczycielom… Dlaczego zawsze i wszędzie szuka się oszczędności na osobach pracujących fizycznie? Podejście do tego jest takie…obetnie się robolowi na 3/4 etat pogoni się go do roboty (Ciesz się że masz robotę bo mogłeś być zwolniony) i w 6 godzin zrobi to samo co w 8 godzin…prosty plan? No przecież o urzędnikach w UG nawet nie wypada pomyśleć żeby im obciąć etaty…

Zbulwersowana.
Gość
Zbulwersowana.

Dobre,bardzo dobre najprawdziwsze prawda.Zawsze oszczędza się na tych którzy są na najniższym szczeblu zawodowym i najmniej zarabiają. Wstyd i żenada.

Aleksander
Gość
Aleksander

Przypomniało mi się pewne zdarzenie, które pozwolę sobie krótko opisać. W roku 2018 przed wyborami w moim okręgu wyborczym spotykałem się mieszkańcami. Wówczas to jedna z osób (pracująca w oświacie w gminie Piekoszów) powiedziała mi prawdę, (w którą nie chciało mi się na początku wierzyć), że pracownicy oświaty nie będą mnie wspierać, gdyż z mojego okręgu startuje również pani z oświaty. W szkole ustalono, że to ją będą popierać i na nią głosować. Słowa te znalazły w pełni powiedzenie. Znam osobiście bardzo wielu pracowników oświaty. Odczułem to na własnej skórze (zamknięte drzwi, domownicy udają, że z domu wyjechali). Moi znajomi… Czytaj więcej »

Kinia
Gość
Kinia

W tych Niemcach żaden niemiecki pracodawca tak nie postępuje, jak ten wójt. Nie obcina ludziom wynagrodzenia z zaskoczenia, bo potrafi planować inwestycje na rok następny. Gdyby się jeszcze okazało, że droga lub chodnik to na wojtowym osiedlu ma być, to tym gorzej o nim świadczy. Sam pomysł redukcji w takim trybie jest niedorzeczny, bezczelny i chamski. Kobitki gotują posiłki od 30 lat, podobnie jak woźni, sekretarki, sprzątaczki cała ta obsługowa maszyna szkolna – działa. Ludzie dobrze pracują od lat. I co oni wszyscy dostali w nagrodę? Ano dostali prosto w twarz, pokazał rządca gdzie jest ich miejsce. Sprawa dotyczy też… Czytaj więcej »

Franek
Gość
Franek

Po pierwsze takie fukcjie jak radny i sołtys powinny być funkcjami społecznymi i powinny być pełnionej przez ludzi którzy chcą coś zmienić w swojej gminie a nie jak teraz pobierają normalna pensje i głównie po to tam się pchaja. Czy ktoś się zastanawiał ile to kosztuje w skali tej gminy ba całego kraju? Co w zamian dostaje obywatel podatnik z ich ,, pracy”? Np. W przypadku naszej gminy skoro na nic nie ma kasy.

Lukasz
Gość
Lukasz

diecie radnego daleko do „normalnej pensji”

anonim
Gość
anonim

Radny pracuje tylko 3 dni w m-c

Franek
Gość
Franek

Nie wal ściemy jesteście na normalnych etatach plus diety i sesje więc nie opowiadaj bajek że tak biednie macie. A po lajkach widać że połowa mieszkańców nie ma świadomość że pobieracie pensje.

Lukasz
Gość
Lukasz

„a nie jak teraz pobierają normalna pensje i głównie po to tam się pchaja.” Kto i skad pobiera ta normalna pensje mozesz jasniej napisac?
A jesli ktos jest emerytem badz rolnikiem to w jakiej wysokosci ta „pensje pobiera”

Lukasz
Gość
Lukasz

Nie ma czegos takiego jak „diety i sesje” diete radny dostaje za udzial w sesji RG lub komisji

Lukasz
Gość
Lukasz
ZZ
Gość
ZZ
anonim
Gość
anonim

No cóż jeden chciał się wylansować ,a jak przyszło stanąć przed kamerami to nie było nikogo,gdzie tu widać pomoc w sprawie

Paweł Arabasz
Gość
Paweł Arabasz

Wójcie Gminy Piekoszów Zbigniewie Piątku, nie mogłeś to z tymi rewelacjami zaczekać do czasu po wyborach? Dotychczas różnymi sposobami udawało wam się urabiać tępą masę gawiedzi, a tu nagle taka wtopa. Straciłeś partyjną czujność rewolucyjną? Czy już czujecie się na tyle silni, że możecie bezkarnie robić ze społeczeństwem co wam się tylko żywnie podoba?

Paweł Arabasz
Gość
Paweł Arabasz

Moje zdanie jako mieszkańca tej upadającej gminy jest następujące: NALEŻY WYPIERDO..LIĆ NA ZBITY PYSK CAŁE TO ROZPOLITYKOWANE TOWARZYSTWO tzw CIAŁO PEDAGOGICZNE Z NASZYCH PLACÓWEK OŚWIATOWYCH. Nauczyciel ma uczyć Nasze Dzieci, a nie zajmować się polityką. Czy nie jesteście świadomi ludzie tego, że ta sytuacja zemści się w przyszłości na poziomie Naszego Gminnego Szkolnictwa?

Paweł Arabasz
Gość
Paweł Arabasz

Nasuwa się pytanie, czy przewodnicząca rady gminy która jest nauczycielką wiedziała o tym zamiarze wcześniej czy nie wiedziała? Dziwne, że pozostali radni nie wiedzieli. A może wiedziało tylko wąskie grono? Gdzie więc w tym wszystkim jest idea samorządości i przejrzystości życia publicznego na którą radni składali ślubowanie? Tą gminę zalewają i zawalają nie tylko śmieci ale też moralny syf, brud, zakłamanie, cynizm, fałsz, prywata. Ta gmina sięga dna!!!!

Paweł Arabasz
Gość
Paweł Arabasz

Padł w Naszej Gminie ostatni „bastion” gdzie można by było oczekiwać tzw moralności i uczciwości. Mam na myśli szkołę. Dla mnie szkoła zawsze była ostoją autorytetu i moralności. Niestety dziś, obecne pokolenie nauczycieli bardzo szybko roztrwoniło wszytko to co wypracowały poprzednie pokolenia nauczycieli. Pycha i chciwość zniszczyły postrzeganie szkoły i tzw „wychowawców” naszych dzieci. Dziś ta pycha i chciwość doprowadziły do tego, że aby ochronić sute wynagrodzenia dyrektorów i nauczycieli ograbiono po prostu pozostałych pracowników oświaty. W konsekwencji ograbiono Nas wszystkich, bo już wójt ma gotową wymówkę z którą się obnosi radośnie ( bo znów da się przebimbać rok na… Czytaj więcej »

Mieszkaniec
Gość
Mieszkaniec

A może jednak się przyjrzec jak te osoby pracują w tych szkołach , bo w Jaworzni to jedyny zapracowany człowiek to tylko chyba pan wozny.

Lukasz
Gość
Lukasz
Ja
Gość
Ja

Też tak uważam bo dawniej były inne warunki pracy sprzątaczki. Sprzątaczka szorowala PCV,podlewala kwiatki, prala firanki, wykonywa wiele innych prac a teraz w salach brak kwiatów, firanki zastąpiły żaluzje, podłogi pcv, targety które są bardzo dobre w utrzymaniu, więc o czym my tu mówimy. Pozdrawiam

Paweł Arabasz
Gość
Paweł Arabasz

Było by dobrze, żeby wójt Zbigniew Piątek publicznie oświadczył, że przed wyborami samorządowymi 2018 roku nie było żadnych wyborczych targów ze środowiskiem nauczycielskim Naszej Gminy. Bo moja intuicja mi coś takiego podpowiada. Było by dobrze oświadczyć, że nie było żadnych obietnic podwyżek dla nauczycieli w przypadku zwycięstwa wyborczego lub innego rodzaju obietnic. Bo to i tak kiedyś wypłynie publicznie.

Lukasz
Gość
Lukasz

A ja bym chcial aby pan wojt wydal oswiadczenie ze przed wyborami nie bylo zadnych targow ze srodowiskiem emerytow w przypadku wygranej bedzie wyplacana 13-ta renta lub emerytura, ze w dalszym ciagu bedzie finansowal klub seniora z policjantami ktorych troche mieszka na terenie gminy ze jesli wygra to dostana podwyzki z osobami pobierajacymi 500+…

Lukasz
Gość
Lukasz

Dodam jeszcze srodowisko mieszkancow pod lasem ze beda mogli latwo dostac pozwolenie na swoja dzialalnosc

Aleksander
Gość
Aleksander

Czy podniesienie płacy minimalnej wg PiS nie uruchomi takiej inflacji, jak była dawnej. Może niektórzy nie pamiętają tych czasów, kiedy zarabialiśmy w tysiącach. Potem w setkach tysięcy, a później w milionach za które niewiele można było kupić.

Aleksander
Gość
Aleksander

Panie wójcie obniżenie etatów najemnej zarabiającym to działanie doraźne, które w dłuższej perspektywie daje nieznaczne oszczędności finansowe. Proszę sobie przypomnieć, od kilku lat mówiłem na posiedzeniach komisji budżetowej i sesjach Rady Gminy Piekoszów, że źle się dzieje w oświacie. Niestety byłem w mniejszości i niewiele osób to pojmuje i dostrzega. Przyczyn tego stanu rzeczy jest bardzo wiele. Moim zdaniem główne przyczyny to: brak właściwego nadzoru nad finansami oświaty. Niewłaściwe zarządzanie, a właściwie to brak perspektywicznego zarządzania oświatą. Jeżeli w oświacie nie zostaną podjęte działania naprawcze to budżet gminy nie podoła tym wydatkom. Co wówczas będzie? Należy sobie zdać z tego… Czytaj więcej »

Anonim
Gość
Anonim

Przecież tu nie chodzi o nauczycieli a o padnie wozne i sprzątaczka każdy a tu kazdy się martwi nauczycielami a tu chodzi o zwykłych obywateli zjadaczy chleba

Paweł Arabasz
Gość
Paweł Arabasz

Przy okazji tej niemiłej sytuacji na jaw wyszedł przerażający fakt, że Nasza Gmina została doprowadzona do finansowej ruiny. Dziś obecna władza nie zrzuci tego na poprzedników, bo sama jest tym poprzednikiem.

Marek
Gość
Marek

Od podniesienia płacy minimalnej dużo i to dużo niekorzystne dla samorządów gminnych w tym i naszej gminy jest podniesienie kosztów uzyskania przychodów,obniżka podatku PIT i zwolnienia „młodych ” z PIT.Skutkować to będzie znacznym zmniejszeniem udziału gminy w podatkach stanowiących dochód państwa w tym wpływ z podatku dochodowego od osób fizycznych ,tym samym zmniejszeniem dochodów gminy.W przypadku naszej gminy jest to kwota ok.13.3 mln zł przy budżecie ogółem 76 mln w 2019 roku.Obniżenie etatów na 3/4 to oszczędności w budżecie w tym przypadku tak szacunkowo 0,4 mln .W listopadzie musi być projekt budżetu na 2020 i wójt już wie na podstawie… Czytaj więcej »

Paweł Arabasz
Gość
Paweł Arabasz

Czytam powyższe wpisy i oczom nie wierzę. Ja o tym pisze od pięciu lat, ponadto sprowokowałem dwie sytuacje aby pozwano mnie do sądu o rzekome zniesławienia, aby wywlec tą prawdę na światło dzienne i przez ten czas ci elokwenci którzy dziś „zmądrzeli” przez te 5 lat i w czasie trwania procesów albo drwili ze mnie, albo „taktycznie” milczeli aby w tym czasie wchodzić władzy w dupę a dziś…..patrzcie ich, jacy mądrzy jak gmina w ruinę idzie. Jacy oni teraz elokwentni, jacy przymilni. A dlaczego nic nie zrobili aby nie doszło do sytuacji która jest przedmiotem niniejszego artykułu? Trzeba chyba będzie… Czytaj więcej »

Lukasz
Gość
Lukasz

„Nazywam się Milijon – bo za miliony Kocham i cierpię katusze.”

I dlatego zgodzilem sie na polubowne zakonczenie sprawy…

Paweł Arabasz
Gość
Paweł Arabasz

Muszę w Totka zagrać, bo na milion procent byłem pewien, że to Ty się odezwiesz podrajczyku. 🙂

Paweł Arabasz
Gość
Paweł Arabasz

Wybory za kilka dni. Partia które „ma” wygrać jasno na przestrzeni ostatnich miesięcy poinformowała Polaków co z nimi zrobi po zwycięstwie. To wszystko co nas czeka jest już głośno powiedziane zarówno przez nich samych jak i postronnych ekspertów. To dobrze, bo wtedy nikt do nikogo żalu nie będzie miał prawa gdy już zatwierdzi to kartką do głosowania. Dlaczego dziś na terenie Naszej Gminy nie ma nikogo kto głośno by o tym powiedział co Nas czeka? Ja na przestrzeni ostatnich lat powiedziałem co będzie po tych wyborach, a będą to najważniejsze wybory dla Polski, a niestety ostatnie dla ogromnej części populacji.… Czytaj więcej »

Zenek
Gość
Zenek

Może ktoś wie, jaka jest przyczyna wymiany elewacji w żłobku z dobrej na jeszcze lepszą?

Gienek
Gość
Gienek

Trzeba dać zarobić swoim sponsorom kampanii wyborczej

Aleksander
Gość
Aleksander

Zenek może komuś kolor nie odpowiada. Nie wiem czy to prawda, ale coś mi się obiło o uszy, że ma być termomodernizacja GOPS-u. A była ok. 10 lat temu. Kto bogatemu zabroni?

ja
Gość
ja

Na parterze remont, część okien zamurowana itd……