Czujniki smogu. Dlaczego nie wszystkie działają?

W kwietniu władze naszej gminy pochwaliły się na stronie internetowej zainstalowaniem „systemu monitoringu powietrza”, składającego się z 4 czujników. Zostały one zamontowane na budynku ośrodka zdrowia w Piekoszowie oraz szkołach: w Brynicy, Jaworzni i Zajączkowie.

„Dzięki systemowi monitoringu, każdy ma teraz możliwość w szybki i łatwy sposób sprawdzić jakość powietrza w danym miejscu i dniu, co odpowie na pytanie, czy aktywność na dworze jest wskazana, czy lepiej jednak pozostać w domu” – zapowiadał wójt Zbigniew Piątek.

Niestety, coś ten nasz system monitoringu nie działa jak należy. Wyświetlacz zamontowany w Piekoszowie przynajmniej od dwóch miesięcy zamiast wyników pomiarów wyświetla napis „Brak połączenia z P”. Można co prawda sprawdzić wyniki pomiarów przez internet (link do mapy z lokalizacją czujników i wynikami pomiarów), jednak tu widać wyniki tylko z trzech punktów, natomiast z Brynicy mamy „brak danych”.

Poza tym, nie każdy ma internet, a wyświetlacze zostały zamontowane chyba po to, żeby można było sprawdzić stan powietrza bez sięgania po smartfon?

Jeśli chodzi o stan powietrza, to coraz więcej mieszkańców naszej gminy zwraca na to uwagę. Dostałem na przykład sygnał od mieszkanki Jaworzni o duszącym dymie wydostającym się z jednego z kominów.

W związku z tym mam propozycję – piszcie w komentarzach, gdzie jest problem z jakością powietrza. Dysponuję przenośnym miernikiem pyłów zawieszonych, czyli smogu – mogę podjechać w parę miejsc i po prostu zmierzyć jakość powietrza w naszej gminie.

36
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
28 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
34 Comment authors
ZZZZZZZZRob Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Olo
Gość
Olo

Sprawą pilnie powinni się zająć radni gminy.

Heniek
Gość
Heniek

Najgorzej jest chyba na osiedlu 40-lecia, w dni pochmurne wczesnym wieczorem nie da się wyjść z domu tak strasznie cuchnie spalinami. Można by zmierzyć natężenie smogu.

ZZ
Gość
ZZ

Przeprowadź się do Brynicy – odkąd warsztaty pobierają opłaty za utylizację starych opon, prawie co wieczór śmierdzi paloną gumą.
To ci dopiero zaradność rodaków!!!

Rob
Gość
Rob

Nie wiem czy to opony ale ten smród POTWIERDZAM. Szczególnie w mgliste bezwietrzne wieczory i noce.

Rob
Gość
Rob

W dzień widać dym z wielu kominów ale w większości to węgiel BARDZO RÓŻNEJ JAKOŚCI ale raczej węgiel. Za to po zmroku gdy teoretycznie nie widać pali się wszystko bo to po prostu czuć. Podobnie ze śmieciami w Szczukowskich Górkach. Wczoraj po zmroku coś wywożono. Świadczyły o tym i ślady cieczy lejącej się z ciężarówek wyjeżdżających z firmy gromadzącej śmieci zaraz obok byłej kopalni i smród wciskający się do samochodu pomimo włączonego obiegu wewnętrznego. Po zmroku „nie widać” i innych nie kole w oczy a jednak policja na bombach czegoś tam szukała w okolicy – stali przy wyjeździe z tej… Czytaj więcej »

ZZ
Gość
ZZ

Następnym razem jedź za taką ciężarówką i zrób parę zdjęć.
Na policję nie licz!
Pojawiły się minusy – znaczy, że komuś nie pasuje.

Rob
Gość
Rob

Jechalem kiedys za cysterna na tirze którą wczesniej obserwowałem. Cysterna skrecala i wyjezdzala z okolic BYŁYCH odstojnikow przy Sufragancu obok stacji diagnostycznej na ul. Piekoszowskiej. Od patrolu eko kieleckiej strazy miejskiej dowiedzialem sie ze jest OK sa pozwolenia a cysterna wizo COŚ z odstojnikow z Promnika. Zapytalem czy to jest badane co woza to juz dostalem tylko zapewnienie ze jest OK zebym sie odp…ył. Z tych odstojnikow to cos splywa bezposrednio do strumyka.

Olo
Gość
Olo

Heniek dlaczego piszesz nieprawdę? Na osiedlu 40-lecia nie widać dymu z kominów.

Heniek
Gość
Heniek

Olo przejdź się np ul. Sienkiewicza

Aleks
Gość
Aleks

Henryk w dniu dzisiejszym tj. 20.11.2019 roku przeszedłem ulicami osiedla Ogrodnik i 40-lecia. Nie widziałem, aby kopciło się gdzieś z kominów na ulicy Sienkiewicza, którą szedłem dwa razy. Natomiast przy ul. Sikorskiego widoczny był dym w dwóch domach. Sądzę, że w jednym z domów ktoś rozpalał w kominku, gdyż dymu było dużo i był biały. Gdy szedłem drugi raz to już z tego komina się nie kopciło. Wiem, że przy ul. Sienkiewicza jeden dom opalany jest drzewem i być może, jak ktoś rozpala to się bardzo dymi. Należy przypuszczać, iż w wielu domach ludzie maja kominki i gdy je rozpalają… Czytaj więcej »

Heniek
Gość
Heniek

Aleks, nie sprawdzaj czy się kopci z kominów w dniu kiedy temperatura jest około +15 stopni tylko przy temperaturze około „0” wieczorem, a zauważysz i ja Ci to gwarantuje przynajmniej 4-5 domów z kolejnymi numerami gdzie dymi się dość solidnie. Nie wspomnę ile takich domów jest na następnych ulicach.

Aleksander
Gość
Aleksander

Heniek może i tak jest, lecz my nie mamy wpływu na to, czym kto pali w piecu. Może nie stać ich na wymianę pieców? Gdyby gmina w ramach ochrony środowiska, pomogła ludziom o niskich dochodach i zrobiła dofinansowanie do wymiany pieców, to sądzę, że nie było by smogu.

Lukasz
Gość
Lukasz

Przeciez jest takie dofinansowanie i to nie tylko dla ludzi o niskich dochodach ale dla wszystkich

Yt
Gość
Yt

Akt oskarżenia dla byłego wójta Piekoszowa. Za śmieci

Franek
Gość
Franek

Cha cha cha szkoła w Jaworznia tak daje czadu z kotłowni że jak podjezdzasz na parking to po wyjściu z samochodu mndlejesz. Komedia Bareji. Pewnie czujnik wykaże że to wina mieszkańców. Poza tym niezła propaganda po to by nagonic klientów na założenie gazu z sieci o którym mowa w jednym z artykule z tego blogu. Gaz z sieci jest niezmiernie drogi osiedla w Kielcach takie jak na Białogonie rezygnują z tego typu ogrzewania a tu urabianie będzie że czujniki pokazały takie zanieczyszczenia że wszyscy umra za dwa dni. Przestańcie sprowadzać RUSKI kiepski węgiel ludzie starsi pamiętają że kiedyś węgiel tak… Czytaj więcej »

Rob
Gość
Rob

Dziś „święto śmieci” w Brynicy. Przed domami worki ze śmieciami królują. Jest taki dom (nie jeden)gdzie wystawione są TYLKO worki popielate z POPIOŁEM.

Czy to znaczy, że papier i plastik zostały już w tym domu przetworzone w kopciuchu i wystawione w formie popiołu?!?
Ta jedna posesja jest o tyle ważna, że to osoba wybrana przez społeczność do jej reprezentowania i chyba POWINNA DAWAĆ PRZYKŁAD.

XXX
Gość
XXX

Drogi sąsiedzie , zapraszam do obejrzenia moiego „kopciucha „jak go Pan określa , ponadto myślę że zauważa Pan tylko kolor szary bo nie widział niebieskiego i żółtego. Z poważaniem sąsiadka.

ZZ
Gość
ZZ

” …ponadto myślę że zauważa Pan tylko kolor szary bo nie widział niebieskiego i żółtego…” – Nic nie zrozumiałem!

Rob
Gość
Rob

Coś się Pani pomyliło. Sąsiadami to my nie jesteśmy i nie będziemy. A kopciucha nie muszę oglądać. Wystarczy mi widok dymu z kominów i smród w okolicy.

Rob
Gość
Rob

Już działa czujnik w Brynicy i chyba dla nikogo nie jest niespodzianką za mamy 164% normy PM 2.5 i 138% normy PM10. Wiem że to nic wielkiego a głośno robi sie gdy osiaga sie kilkaset procent. Ale przeciez 100% normy oznacz że cokolwiek powyzej juz nie powinno wystąpić. Po to ktos oznaczyl normę. U nas jednak nie norma a dopiero jej kilkukrotne przekroczenie jest zauważane jako odstepstwo od normy.

ZZ
Gość
ZZ

Na stronie podają, że to jakość „umiarkowana”, do 200% to „dostateczna”. W Jaworzni przekroczyło 200%, więc jest „zła”, ale może być jeszcze gorzej 😉
Nie wiem skąd taka interpretacja?
Czy nie lepiej napisać prawdy?
Czy 200% nie oznacza za 10lat 200% więcej zachorowań na raka?

Rob
Gość
Rob

W Brynicy koło szkoły (gdzie zamontowany jest miernik smogu) ktoś musiał odpalić właśnie kopciucha. Odczyty 17:35 to 368%, 17:40 to już 548% a 17:48 ledwie 640% normy PM 2,5

zaczekam jeszcze chwilę … PM 10 to 533% tzw. normy o 17:48
17:55 to 700% PM 2,5
dla porównanie Piekoszów Zajączków i Jaworznia to ok 160-170% PM 2,5

Rob
Gość
Rob

o 17:58 zaczęło spadać 668% a 18:13 to już tylko 238%.
Jak nic to było rozpalanie kopciucha.

ZZ
Gość
ZZ

Chyba dostałeś minusy od właścicieli kopciuchów.
Pewnie sobie myślą – przyprowadził się i jeszcze się rzuca!

ZZ
Gość
ZZ

Dzisiaj, ze względu na pogodę mamy tylko 30% normy!
Nic tylko wychodzić i oddychać!
Szkoda, że temperatura taka niska 🙁

ZZ
Gość
ZZ

Już w okolicach 70% – ludziska się skapowały, że zimno się robi!

ZZ
Gość
ZZ

Jak ktoś ma ochotę na „chemioterapię” niech wyjdzie dzisiaj na dwór!