Fotowoltaika – „chwalimy się” uzyskami

Temat fotowoltaiki jest obecnie na topie, prąd drożeje, są dotacje i ulgi podatkowe więc sporo ludzi się zastanawia nad zainwestowaniem w „darmowy” prąd. W związku z tym zakładam ten temat, aby posiadacze działających już instalacji w naszej gminie mogli się podzielić doświadczeniami z ich używania.

Zacznę od siebie. Dach dwuspadowy wschód – zachód. Instalacja o mocy 7,5 kWp, z tego 2/3 paneli na połaci wschodniej, 1/3 na zachodniej. Instalacja uruchomiona 23 października 2019. Produkcja według miesięcy:

  • październik – 108 kWh (9 dni)
  • listopad – 144 kWh
  • grudzień – 103 kWh
  • styczeń – 139 kWh
  • luty – 220 kWh
  • marzec – 75 kWh (8 dni)

Zachęcam do dzielenia się swoimi wynikami w komentarzach.

63
Dodaj komentarz

avatar
14 Comment threads
49 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
50 Comment authors
RobBolekAnonymousZZLukasz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Paweł Arabasz
Gość
Paweł Arabasz

W temacie domowej czy też przydomowej podwórkowej fotowoltaiki jestem bardzo sceptycznie nastawiony do aplauzu niektórych z was w kwestii strumienia pieniędzy jaki ma zalać wasze portfele. Niestety znam ludzi którzy z chęcią by się tego pozbyli aby odzyskać włożone w to pieniądze, ale oczywiście nie bierzcie moich słów na wyrocznię i róbcie swoje. Wg mnie ma to jakiś sens ale nie gdy mamy podpisaną umowę z PGE, tylko ma to sens w sytuacji gdy będziemy gromadzić ten prąd dla siebie. Ale to potwornie droga sprawa. Bo po pierwsze należy zainwestować w akumulatory które niestety też mają swoją żywotność, drogie i… Czytaj więcej »

Paweł Arabasz
Gość
Paweł Arabasz

LP, a po co ja mam robić jakikolwiek protest? 🙂 . To naprawdę wasza sprawa co robicie ze swoimi pieniędzmi i sobą samym. Ogólnie to ja naprawdę życzę wam wszystkiego co najlepsze. W szczęśliwym społeczeństwie i mnie będzie się lepiej żyło. Chcecie panele , miejcie, chcecie farmy fotowoltaiczne z zabójczym promieniowaniem i infradźwiękami od inwerterów, miejcie. Chcecie farmy wiatrakowe również z zabójczymi infradźwiekami, miejcie, chcecie firmy recyklingowe w opłotkach, miejcie, chcecie betoniarnie z pyłem i hałasem , miejcie. Chcecie biogazownie, miejcie. Chcecie mieć instalacje 5G, miejcie. Chcecie mieć władzę która ograbi i zadłuży was i wasze dzieci, miejcie. Chcecie 30… Czytaj więcej »

ZZ
Gość
ZZ

Paweł – najpierw zrozum, potem pisz! Wiesz co to są infradźwięki? – To niskie częstotliwości poniżej progu słyszalności, czyli coś koło 40Hz lub niżej. 40 Hz to 40 drgań na sekundę. Takie infradźwięki odbieramy bardziej całym ciałem niż uchem (brzuchem) – np. stukot kół pociągu, falowanie mostu po przejechaniu ciężarówki, chwiejące się drzewo podczas wiatru przy domu… Wiatrak obraca się wolno, więc wysyła przez grunt właśnie takie niskie częstotliwości – drgania np. kiedy łopata przesuwa się w cieniu masztu my taki jeden ruch gruntu – czyli 3 ruchy na każdy obrót. Pytanie tylko czy to jest szkodliwe – moim zdaniem… Czytaj więcej »

ZZ
Gość
ZZ

Byłem dosyć blisko,
poczytałem:

http://elektroniczny.eu/infradzwieki-w-krainie-ciszy/#

Okazało się, że granica słyszalności to 20Hz 😉

Anonim
Gość
Anonim

To po co te wypociny?jak się i tak dostosojesz.Nie masz wodociągu to po co ta droga tyle lat jeździłeś po tych dziurach to i jeszcze trochę pojeździsz.asfalt jest szkodliwy i nie pasował by do twoich klimatow.czlowieku ty nie pomagaj innym ty pomóc sobie.

ZZ
Gość
ZZ

Już kiedyś pisałem, że panele fotowoltaiczne to tak samo problematyczny odpad, jak płyta wełny mineralnej. Trochę blachy, miedzi i najwięcej krzemu – pierwiastek który należy do najbardziej rozpowszechnionych na ziemi.
Bardziej przejmowałbym się ogromnymi ilościami styropianu jakie mamy na ścianach. Te najlepsze dodatki do ich produkcji już dawno krążą w naszych żyłach i tego Paweł nie widzi więc jest OK – ale taki panel to już kłuje w oczy.
A te wszystkie traktory i inne graty które Paweł trzyma u siebie to pewnie nic szkodliwego w sobie nie mają? Plyny, oleje, akumulatory? Zawsze stało więc w oczy nie kłuje?

Paweł Arabasz
Gość
Paweł Arabasz

Moje ciągniki ratowały już dziesiątki razy ludzi którzy wpadali do rowów na naszej drodze lub tonęli w błotach na przedłużeniu tej drogi. Ponadto ratują te ciągniki mnie i moją rodzinę poprzez to, że są mi one pomocne w prowadzeniu mojego gospodarstwa, dzięki czemu mam swoją żywność której tak bardzo mi ZZ ostatnio zazdrościsz w swoich wpisach..

Arek
Gość
Arek

Za kilka lat będą Pana strasznie oczy boleć na widok tych instalacji, domych i dużych farm.
Pisze Pan jak chodowca koni 100lat temu o samochodach.
A zmian w systemie energetycznym się nie zatrzyma.
Węgiel jest dobry tylko na sraczkę.

Bolek
Gość
Bolek

A iły Pod Lasem nie przyjmą zanieczyszczeń,jedynie mogą wpłynąć do Łazisk

Lukasz
Gość
Lukasz

Orangutanku poki co to ta Twoja „wyzsza hierarchia koscielna” wzywa do wiekszej ilosci mszy http://www.diecezja.kielce.pl/przewodniczacy-kep-tak-jak-szpitale-lecza-choroby-ciala-tak-koscioly-sluza-min-leczeniu-chorob-ducha wiec teraz to juz stamtad nie wyjdziesz a i juz wiesz po co byl potrzebny remont zebys nie zmarzl

Rob
Gość
Rob

PB widac tylko ty masz sie czym „pochwalic” i na ten watek przeniosla sie pyskowka. Zaloz taki o 5G czy przebiegunowaniu to sie tam przeniosa. A propo instalacji. Ja mam ciagle zamiar tyle ze moje zuzycie pradu to ok 2000 kWh rocznie. I pasowala by mi mala instalacja gdzies w granicach 2400-2500 kWh uzysku pradu rocznie wliczajac 20% haracz dla PGE. Ceny realne takich instalacji niewiele sa nizsze niz np 3,5 kW a za to czas zwrotu bardzo sie wydluza. Stad ciagle jest to pomysl a nie realizacja. Moze wypowie sie ktos kto ma taka mala instalacje jak to wychodzi… Czytaj więcej »

Lukasz
Gość
Lukasz

Moge moge?

Jest w tym kraju czlowiek ktory od 30 lat szykuje sie jak przetrwac kataklizm i akurat teraz idzie do wiezienia

ZZ
Gość
ZZ

Ciekawe czy papier kupił?

ZZ
Gość
ZZ

Aktualna liczba zainfekowanych wirusem covid-19 w Niemczech 2369 w tym 5-cioro zmarło.

Dla porównania liczba zainfekowanych tej zimy w DE grypą – 119280 w tym 202 zmarło, ale kto by się tam grypą przejmował?

Korona królów
Gość
Korona królów

Jest pierwszą ofiarą koronawirus w Piekoszowie, w Lewiatanie wywrocila się paleta z konserwa i i puszki przygniotly chytra babe że Szczukowic. A tak serio to weźcie się ludzie zastanówcie co Wy odpier.. cie w tych sklepach. Czemu kupujecie tylko to co w promocji, nie stać Was na te lepsze rzeczy? Krewetki też kupujcie, a nie ryż po 1,50, a sklepy wala dobre ceny i promocje a Wy kupujcie, tylko dużo i szybko no podobno w sobotę już braknie.

ZZ
Gość
ZZ

Mały zapas nie zaszkodzi 😉
A jak zaczną się problemy z dostawami, to ty się krewetek nie najesz.
Każdy ma prawo robić co chce, również sklepy mają prawo zarabiać na panice, a czy Pani ze Szczukowic wyda na ryż, czy na nowe paznokcie, to powinno Ci być obojętne.
I zastanów się co i jak piszesz, bo słomy z gumioków jest tu wystarczająco!

Lukasz
Gość
Lukasz

Krakow „zamyka” koscioly cuekawe ilu „wiernych” jutro u nas sie pojawi

ZZ
Gość
ZZ

Nareszcie spokojnie usiądę sobie w ławce!

ZZ
Gość
ZZ

Nagle zapadła cisza, nawet na blogu.
Polityka już nikogo nie interesuje, co z podpisami w sprawie referendum? Nikt się nie odważy chodzić i zbierać?

Jedno jest pewne – ten wirus ma też i pozytywne strony i wielu z nas zastanowi się nad tym co jest w życiu ważne.

Życzę miłej niedzieli i polecam spacerek po lesie w ten piękny dzień!

Lukasz
Gość
Lukasz

No ale Rada przychylila sie do jednego punktu z tych warunkow i przekazala go wojtowi wiec chyba czekamy na dalszy rozwoj wypadkow
Zeby moc zbierac podpisy musi sie ukonstytuowac komitet referendalny poki co nic takiego nie ma

Do lasu nie bo kleszcze…

mieszkaniec
Gość
mieszkaniec

Lukasz do czego się przychyliła i co przekazała wójtowi?

ZZ
Gość
ZZ

Jak tam sytuacja w Piekoszowie – mamy już jakieś przypadki?
Wszyscy siedzą w domu i nikt nic nie pisze?

Pozdrawiam Pawła! 😉

Marek
Gość
Marek

Mnie denerwuje w wręcz w…..wia podawanie,dozowanie przez wszystkie media i to na wyścigi informacji ile osób jest zarażonych ile jest w kwarantannie ?.Moje oczekiwania to jakie podjęto środki zaradcze i to na wszystkich szczeblach władzy,profilaktyka, i ile osób wyleczono ?.

anonim
Gość
anonim

Dobre pytanie strażacy z naszej gminy nie dostali maseczek,rękawiczek ani płynów dezynfekujacych.sztab kryzysowy jest w kryzysie ma wszystko w tyle.

Aleks.
Gość
Aleks.

Na portalu echodnia.eu ukazała się informacja, że Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach apeluje o pomoc. Potrzebne są podstawowe środki ochrony tj. kombinezony ochrony indywidualnej, Fartuchy pełnobarierowe, maski FFP2, maski FFP3,maski chirurgiczne, płyny do dezynfekcji rąk i powierzchni. Oferty pomocy i kontakt przesłać na adres: pomoc@wszzkielce.pl.
Stan zagrożenia epidemią to sytuacja wyjątkowa.

anonim
Gość
anonim

Aleks włącz jedynkę albo dwójkę to wszystko jest bardzo cacy.a co ty zajmujesz się teraz pomocą dla szpitali?Rydzyk też potrzebuje pomocy bo seniorzy nie umieją robić przelewów przed internet a na pocztę boją się iść.

anonim
Gość
anonim

Mamy nowego dyrektora Ośrodka zdrowia pan Sławomir Sobański

Aleks.
Gość
Aleks.

Nie rozumiem dlaczego nie wybrano na dyrektora lekarza? Naszej przychodni potrzebny jest młody lekarz rokujący nadzieje na przyszłość.

anonim
Gość
anonim

To był kandydat z Wloszczowy no Aleks nie kumasz?

GOSC
Gość
GOSC

A co się stało z poprzednim.UCIEKŁ CZY CO

ciekawy
Gość
ciekawy

Panie blogu proszę o nowy temat .Dziś nikogo już nie interesuje
Fotowoltaika. Energia tanieje, wirus się panoszy .Jak wygląda sytuacja w naszej Gminie jeśli chodzi o pandemie,co robi w temacie nasz wójt ,radni żeby chronić mieszkańców .

Pan P.
Gość
Pan P.

Moja instalacja 3,15Wp
luty 166,2 kWh
marzec 382 kWp
kwieceń 144,2 kWp (niecałe 8 dni)

ZZ
Gość
ZZ

Panie P. – proszę zwracać uwagę na jednostki – to podstawa fizyki!
Tak to czytający może się tylko domyślać:
Instalacja o mocy 3,15 kW(p) (moc maksymalna)
luty 166,2 kWh
marzec 382 kWh
kwiecień 144,2 kWh

Anonymous
Gość
Anonymous

Ludzie nie zakładajcie paneli słonecznej tzw.fotowoltaikę to jest skandal jesli żalożycie te panele a nie daj boże stanie się awaria np.pożar fotowoltaiki przyczyna może być zwarcie w instalacji, uderzenie pioruna bądź nieumiejętne jej rozłączanie to najbardziej prawdopodobne przyczyny pożaru. Zwarcie może też nastąpić w panelach fotowoltaicznych, jeśli są słabej jakości, a także wówczas, gdy niewłaściwie dobrano zabezpieczenia elektryczne całego systemu.

Rob
Gość
Rob

PB jak u Ciebie z produkcja w br.?

Mam porównywalna mocowo (7,5 kWp) instalacje.
grudzień 2021 – tylko 67,5 kWh
styczeń 2022 – 138,9 kWh
luty 2022 – 333,5 kWh

Pozdrawiam